• KWIECIEŃ 2020

          • ŻYCZENIA WIELKANOCNE PANA DYREKTORA


            Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom i Przyjaciołom szkoły przede wszystkim dużo zdrowia, spokoju ducha i tego, abyśmy jak najszybciej bezpiecznie mogli wrócić do dawnego życia bez obaw, że komuś z nas lub naszym bliskim stanie się krzywda.

                                                                                               Dyrektor Wojciech Andraszek


                            ŻYCZENIA WIELKANOCNE OD UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY


            Na stole święcone, tuż obok baranek, w koszyczku pełno barwnych pisanek. I jakże znamienne w polskim krajobrazie, budzące się do życia wiosenne bazie. Zielony barwinek, fiołki i żonkile, malują kolorem uroczyste chwilę. W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie ,gdy wielkanocne na stole śniadanie. Wszystkiego najlepszego                                                                                                                                              

                                                                                                                              Życzy klasa IV

            Niech Wam jajeczko dobrze smakuje, bogaty zajączek uśmiechem czaruje. Mały kurczaczek spełni marzenia - wiary, radości, miłości, spełnienia.                                                   

                                                                                                                            Życzy klasa V A

             

            Z okazji świąt Wielkanocnych życzymy dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności, smacznego jajka, mokrego dyngusa i wspaniałej rodzinnej atmosfery.                             

                                                                                                                          Życzy Klasa V B

             

            Zmartwychwstał Baranek Boży, niech każdy swe serce otworzy, na miłość, radość i pogodę ducha. Kto wierzy w Niego, niech słów Jego słucha, Zbawiciel z martwych powstał, Alleluja!

            Weselmy się, bo radosny dzień dziś nastał, Alleluja!                                               
                                                                                                                           Życzy klasa VI A

             

            Chodź! Pomalujmy Wielkanoc, pisanki w kolory tęczy. Tchnijmy radość w barwy wiosny, w żółty, zielony, niebieski. Chodź! Rozdajmy uśmiechy, empatią twarze ubierzemy. Niech te święta będą piękne i my wszyscy w te święta lepsi.                                                                                                                                    Życzy klasa VI B

             

            Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny oraz Wesołego Alleluja!

                                                                                                                           Życzy klasa VI S

            Dziś w dzień Wielkiej Nocy pragniemy Wam złożyć życzenia. Dużo pisanek pomalowanych w najskrytsze marzenia. Dużo pysznych wypieków na stole, słodkich niczym miód, mazurków kajmakowych, bazi srebrzystych,  bogatego zająca i kurczaczków puszystych. Świątecznego nastroju, biesiady obfitej. Lukrowego baranka, a w dyngusa - głowy wodą zmytej!                                                                                                                       
                                                                                                                         Życzy klasa VII A

            Dwa kurczaczki się spotkały i pisanki dać nam chciały. Z jajka woda wyleciała, śmigus-dyngus obwieszczała. Wszystkiego dobrego, jajka wielkiego, malowanego, zielonej laleczki, na której zajączki jedzą makowce i pasą owce. Wesołego Alleluja!                                                                                                                                                      

                                                                                                                         Życzy klasa VII B

            Malutki baranek ma złote różki, pilnuje pisanek na trawce z rzeżuszki, gdy nikt nie widzi, chorągiewką buja i cicho beczy: Wesołego Alleluja! Wesołych Świąt Wielkiej Nocy.                                                                                                  
                                                                                                                        Życzy klasa VIII A

            Beczy w trawie baraneczek, nawołując wniebogłosy: Życzę zdrowia i radości Wam z okazji Wielkiej Nocy i Dyngusa mokrutkiego, by Wam szczęście dopisało, by rodzinne były święta, Wam nic nie brakowało.                                       
                                                                                                                         Życzy klasa VIII B
                                                                                   
                                                                                                             zebrała pszczółka_majku

             

             

            Symbole świąt wielkanocnych


            Jednym z najbardziej znanych symboli wielkanocnych jest palma. Dzięki poświęceniu jej w Niedzielę Palmową, zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami, może to uchronić nas, naszych najbliższych, dom, zwierzęta i pola uprawne przed wszelkim złem. Jednak nie tylko palma jest symbolem Wielkanocy, jest nim również koszyczek wielkanocny. Taki koszyczek nosi się do kościoła w celu poświęcenia pokarmu, który się w nim znajduje. Święconkę każdy kompletuje według własnego uznania, jednak podstawowymi produktami są: jajka, sól, pieprz, chleb, wędlina, chrzan, baranek oraz słodka babka. Każde z tych produktów ma swoje znaczenie.        

             

            - jajko - jest symbolem początku, nowego życia, narodzin oraz zmartwychwstania. Oznacza triumf życia nad śmiercią.

             

            - sól i pieprz - symbolizują oczyszczenie, prawdę i życie w prostocie. Sól jest symbolem trwałości oraz ochrony życia ludzkiego od rozkładu i zepsucia. Jest ona również symbolem nawrócenia i oczyszczenia.

             

            - chleb - w święconce ma zapewnić pomyślność oraz zapewnić dobrobyt, najważniejsze jednak znaczenie takiego chleba jest powiązane z Chrystusem pojmowanym jako chleb życia dla chrześcijan.

             

            - wędlina - może to być również kiełbasa lub szynka. Mięso jest symbolem zdrowia, dobrobytu i dostatku.

             

            - chrzan - to symbol zdrowia i siły fizycznej, a skojarzenie z goryczą symbolizuje mękę Chrystusa na krzyżu.

             

            - baranek - zazwyczaj jest zrobiony z czekolady, cukru, gipsu lub masła. Jest on symbolem Baranka Bożego (czyli ofiary). Oznacza odkupienie grzeszników i przezwyciężenie zła.

             

            - babka wielkanocna - jest symbolem umiejętności oraz doskonałości.

             

            Wielkanoc kojarzy się głównie dzieciom z zajączkiem wielkanocnym. W tym dniu zajączek zostawia dzieciom poukrywane w domu lub w ogrodzie drobne upominki (zazwyczaj słodycze). 

                                                                                                                       Bożenka

            Wielkanoc dawniej vs dziś


             Wielkanoc obfituje w zwyczaje i tradycje ludowe, z których część jest bardzo żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika.

            Wciąż jednak święcimy palmy i pokarmy, oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek oraz malujemy pisanki. Niektóre tradycje przetrwały do dziś w nieco innej wersji. Zastanawialiście się, czym jest pogrzeb żuru i śledzia, wieszanie Judasza czy Siuda Baba?

            W tym artykule chcę pokazać Wam na czym polegały powyższe tradycje.

             

            1. Pogrzeb żuru i śledzia - jest to dawny zwyczaj ludowy, który obchodzono głównie na Kujawach. Dawniej ludzie bardzo rygorystycznie podchodzili do przestrzegania postu. Na liście produktów zakazanych znajdowało się nie tylko mięso, ale też cukier i nabiał. Z nadejściem Wielkiego Piątku i końcem postu świętowano koniec pokuty. Urządzono wówczas tak zwany pogrzeb uprzykrzonego żuru i śledzia. Polegało to na tym, że robiono z tektury lub drewna śledzia i wywieszano go na wierzbie, a gar wypełniony żurem zakopywano bądź wylewano.
            2.  Wieszanie Judasza - nawiązuje do chrześcijańskiej historii i ma bardzo symboliczny sposób, aby wymierzyć sprawiedliwość zdrajcy Judaszowi. Ten dawny zwyczaj zachował się na Podkarpaciu. Taką kukłę odziewano w stare łachmany, wieszano bądź ciągano po całej wsi, a na koniec palono.
            3. Siuda Baba-jest to dawny zwyczaj podkarpacki związany ze słowiańskim wypędzaniem zimy. Według pogańskich legend w świątyni pod Kopcową Górą, była kapłanka, która strzegła ognia oraz wychodziła ze świątyni tylko raz do roku, z nadejściem wiosny, aby poszukać swej następczyni. Panny, w obawie przed wybraniem, chowały się, gdzie tylko się dało. Siuda Baba jest cała czarna dlatego, że pilnowała ognia w świątyni. Za taką postać głównie  przebiera się mężczyzna, który w towarzystwie Cygana i paru innych krakowiaków zbiera datki wśród mieszkańców. Tradycja ta jest nadal podtrzymywana w Lednicy Górskiej.

            Tych tradycji nie znajdziemy nigdzie na Podlasiu, tylko na południu naszego kraju. Przejdźmy zatem do tradycji, które obchodzi się dziś, a takimi są:

            1. Malowanie jajek - wywodzi się ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie, symbolizowało ono siły witalne, początek nowego życia, było pośrednikiem między światem ludzi a duchów. Obecnie na wszystkie jajka mówimy pisanki, ale powinniśmy rozróżnić wśród nich:
            • Oklejanki - spotykane są bardziej w województwie mazowieckim, to wydmuszki oklejane rdzeniem sitowia oraz koronkową włóczką.
            • Kraszanki - występują w północnej części Polski, zwane malowankami i byczkami, nazwa ,,krasić” to znaczy barwić. Kiedyś gotowano jajka i farbowano je naturalnymi składnikami takimi jak łupiny cebuli, kory dębu, łupiny włoskiego orzecha czy soku z buraka.
            • Nalepianki - popularne są w rejonie krakowskim I łowieckim; są to jajka ozdobione kolorowymi wycinkami z papieru.
            1. Niedziela Palmowa - poświęcenie palmy, przypisywane właściwości magiczne, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinie szczęście.

            Mam nadzieję, że przypominałam Wam choć trochę jak kiedyś, w innych regionach, obchodzono święto Wielkiej Nocy.

                                                                                                                  MOGELEK

             

             

            Prima Aprilis


            Prima Aprilis świętujemy pierwszego kwietnia. To dzień, w którym powinniśmy naprawdę uważać na żartownisiów. Prawdopodobnie czekają nas w tym dniu niespodzianki - psikusy ze strony rodziny czy znajomych. Sami też możemy zrobić komuś dowcip, a on nie powinien się obrażać.

             

                                        Co to jest Prima Aprilis?

             

            Pierwszego kwietnia, czyli w Prima Aprilis możemy robić różne żarty bliskim, znajomym, a także obcym. W tym dniu każdy z nas może wprowadzić inną osobę celowo w błąd. Nawet w Internecie pojawiają się różne żartobliwe, nieprawdziwe informacje, więc każdy z nas musi pozostać czujny i nabrać dystansu do rzeczywistości. Żartownisie tylko czyhają na naszą nieuwagę.

             

                               Skąd wziął się Prima Aprilis?

             

                     Pochodzenie tego zwyczaju nie jest do końca pewne. Prawdopodobnie wywodzi się on z jednego z kwietniowych świąt rzymskich – Cerealiów obchodzonych dziewiętnastego kwietnia.

                     Do Polski Prima Aprilis zawitał w XVI wieku. Od tego czasu jest bardzo znany i lubiany.

             

                               Propozycje psikusów na Prima Aprilis

             

            Przyklejenie komuś kapci taśmą dwustronną do podłogi.

            Zamiast pasty do zębów bita śmietana.

            Ciasteczka oreo z pastą do zębów.

            Donaty z majonezem jako nadzienie.

            Kostki rosołowe w czekoladzie jako czekoladki.

             

                                                                                             Gabrysia, ZiuTaa

            Nietypowe święta w 2020 roku


            Styczeń
            W styczniu nietypowym dniem jest na przykład Dzień Słomki do Picia, który ma swoje miejsce w kalendarzu dokładnie 3 stycznia, chociaż tak naprawdę Marvin C. Stone opracował patent na nowoczesną papierową słomkę do picia 3 marca. Dziś wynalazek ułatwia życie wielu osobom, które piją najróżniejsze napoje i soki na całym świecie. Jednym ze sposobów na obchodzenie tego święta jest picie cały dzień wszystkich płynów właśnie przez słomkę.

            Luty
            2 lutego swoje święto mają niedźwiedzie, a nawet i świstaki. Phil z Punxsutawney to najsłynniejszy świstak na świecie, który przebywa w Pensylwanii i od wielu lat przepowiada Amerykanom jak długo jeszcze potrwa zima. To tradycja, która sięga aż XIX wieku, dlatego Dzień Świstaka cieszy się szczególnie za oceanem dużym szacunkiem i jest hucznie obchodzony. Dzień Niedźwiedzia teraz jest bardziej znany pod nazwą Święta Matki Boskiej Gromniczej, ponieważ kościół katolicki w średniowieczu zastąpił święto niedźwiedzia. Podobno dla naszych przodków niedźwiedź był zwierzęciem magicznym, a nawet panem czasu, stąd mieszkańcy Europy właśnie 2 lutego uważnie obserwowali, czy wyjdzie on z nory zwiastując nadejście wiosny.
            Marzec
            Muszę Wam powiedzieć, że nawet taki przedmiot szkolny jak matematyka, obchodzi swój dzień 12 marca. Święto te zostało zapoczątkowane przez organizację „World Education Games” w 2007 roku. W Polsce pierwsze obchody tego dnia odbyły się 12 marca 2014 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Organizatorzy zapraszają nie tylko uczniów, ale i nauczycieli, czy rodziców do quizów i zagadek matematycznych oraz różnych konkursów.

            Kwiecień
            Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia, który dostarcza organizmowi niezbędnej energii. Europejski Dzień Śniadania obchodzi się 24 kwietnia.

            Maj
            Niezapominajki są popularnymi roślinami ozdobnymi, które swój dzień mają 15 maja. A pomysłodawcą tego właśnie święta był Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki. Choć ten dzień związany jest przede wszystkim z przyrodą, to niesie również głębsze przesłanie, by pamiętać o ważnych chwilach.

            Czerwiec
            „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać.” Takie właśnie słowa możecie przeczytać w książce „Mały Książę” autorstwa Antoinea de Saint-Exupery’ego. 9 czerwca jest Dniem Przyjaciela. Pamiętajcie, aby dbać o nich, ponieważ prawdziwi przyjaciele to wielki skarb.

            Lipiec
            W lipcu swoje święto mają nasi czworonożni przyjaciele. Mówi się, że to właśnie psy są najlepszymi kompanami człowieka, a swoje święto obchodzą 1 lipca. Głównym celem obchodzenia tego dnia jest oddanie hołdu najlepszemu przyjacielowi człowieka oraz promowanie akcji mających na celu pomoc psom bezdomnym i potrzebującym. Minęło kilkanaście tysięcy lat od czasu udomowienia czworonogów, dlatego trudno byłoby im przetrwać bez pomocy człowieka. Dlatego tego szczególnego dnia po prostu spędźcie dzień ze swoimi pupilami.

            Sierpień
            Dzień Optymisty jest świętem, które obchodzi się 21 sierpnia już od 2016 roku. Dzień ten ma na celu zwrócenie większej uwagi społeczeństwa na to, aby myśleć pozytywnie, ale i zachęcić ludzi do zmiany swojej postawy na bardziej optymistyczną, pełną wiary. Światowy Dzień Optymisty został powołany z inicjatywy polskiej Fundacji „Jestem Optymistą”, która pragnie nieść pozytywną ideę i zarażać ludzi uśmiechem poprzez swoją inicjatywę. Albowiem nikomu nie zaszkodziła jeszcze mała dawka optymizmu, nadziei i uśmiechu.

            Wrzesień
            22 września obchodzi się Światowy Dzień bez Samochodu. Liczba pojazdów sprawia, że nieustannie wzrasta emisja spalin, przyczynia się nie tylko do zanieczyszczania środowiska, ale wpływa negatywnie na zmiany klimatu. Pomysł tego dnia zrodził się w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Kierowcy na całym świecie zachęcani są do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. Warto czasem zastąpić samochód innym środkiem transportu, nawet po to, by odciążyć trochę naszą matkę naturę.

            Październik
            Słyszałam, że podobno śmiech to zdrowie. Światowy Dzień Uśmiechu przypada na 2 października. Kojarzycie może znany na całym świecie symbol żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”? Została ona stworzona w 1963 roku przez Harvey’a Balla, który był również pomysłodawcą tego święta. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Więc uśmiechaj się jak najwięcej, drogi Czytelniku, nie tylko 2 października.

            Listopad
            Takie postacie z Bajek jak Kaczor Donald, Kubuś Puchatek, Myszka Miki, Smerfy i Gargamel również mają swoje własne święto. To właśnie na dzień 5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Warto tego dnia przeznaczyć trochę czasu na obejrzenie przygód sławnych bohaterów ze swoich ulubionych bajek.

            Grudzień
            Czy wiedzieliście, że 16 grudnia to Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą? Podczas tego dnia nie masz ograniczeń jeśli chodzi o czekoladę. Masz ochotę na czekoladowe ciasto? Możesz je zjeść bez jakichkolwiek wyrzutów, w końcu jest to przecież święto czekolady. O owoce może być trochę trudniej o tej porze roku, jednak jeśli masz ochotę właśnie na owoce w czekoladzie, to czemu nie? Bądź pomysłową osobą i łącz tę słodką masę z czymkolwiek tylko chcesz, jednak pamiętaj, że nadmiar szkodzi, więc rób to rozsądnie! Słodkiego świętowania!                                                                                                                                            

                                                                                                                          stokrotka


            PIĘKNO ŚWIATA


            Z czasem coraz więcej osób ginie w pogoni za technologią. Dorośli są zmartwieni brakiem czasu, bo praca staje na pierwszym miejscu. Dzieci i młodzież otaczają gry i social media - nie zauważają niczego, co może przekroczyć granice poza internetem. Ludzie nie zauważają otaczającej nas przyrody, którą właściwie niszczymy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Może nadszedł czas, aby otworzyć oczy i dostrzec piękno świata? Otaczająca nas natura jest piękna, ale należy się jej dobrze przyjrzeć, aby zobaczyć, co naprawdę jest nam obojętne każdego dnia. Piękne zachody słońca, którym można przyglądać się nieustannie. Od samego oglądania ubarwionego kolorami nieba otacza nas melancholia i spokój. Las, dom wielu zwierząt, dawca świeżego powietrza - spacer po nim dodaje nam nowej energii, dotlenia nasz mózg, a patrzenie na zieleń i wiele interesujących w nim rzeczy, daje nam satysfakcję przyjemnego obrazu, którego na co dzień dotąd nie widywaliśmy. Pola, miejsca, w których nie ma tłoku, który widujemy dzień w dzień. Swoboda, zieleń spotkanie z naturą, wyciszenie i chwila do namysłu. Rzeka, idealna przyjaciółka, wysłucha cię i nie będzie cię oceniać, wszystkie złe sprawy zabierze dalej i nigdy już nie wrócą w te same miejsce.

            Przyroda, która nas otacza, jest cudowna, coraz rzadziej doceniana. Ale czasami warto zatrzymać się i te piękno dostrzec. Nie musimy wcale daleko sięgać, to wszystko nas otacza, a te kilka przykładów to tylko mała część. Więc proszę, zastanówmy się - czy technologia daje nam tyle piękna co naturalne otoczenie? Czy nie jest miło wyciszyć się w tym całym chaosie i spojrzeć na zachodzące słońce?  

             

            anonim

                                                                                                                               Żyrafa                                                   

            Autyzm


            2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu. Myślę, że nie każdy z nas orientuje się w tym temacie. Stwierdziłam, że przedstawię wam kilka podstawowych informacji, ciekawostek, mitów i faktów na temat tej choroby.

            Może na początek przypomnimy sobie czym jest autyzm. Autyzm dziecięcy - to rozwojowe upośledzenie przejawiające się jako nienormalna interakcja społeczna, stereotypowe, repetytywne wzorce zachowania oraz zaburzone zdolności komunikacyjne, występujące u dzieci przed trzecim rokiem życia.

             

            Autyzm – podstawowe informacje i ciekawostki:

            Autyzm jest to całościowe zaburzenie rozwoju, co oznacza, że ma wpływ na wszystkie sfery funkcjonowania człowieka;

            objawy pojawiają się przed 3. rokiem życia (obecne są z różnym nasileniem przez całe życie);

            statystyki pochodzące ze Stanów Zjednoczonych wskazują, że obecnie 1 dziecko na 68 przejawia zaburzenia ze spektrum autyzmu;

            dane wskazują, że liczba dzieci z autyzmem stale wzrasta;

            jest najszybciej rosnącym zaburzeniem rozwojowym;

            nie udało się zbadać dokładnie przyczyn autyzmu ani znaleźć lekarstwa (jednak wcześnie podjęta interwencja może poprawić funkcjonowanie dziecka);

            autyzm diagnozuje się cztery razy częściej u chłopców niż u dziewczynek;

            osoba z autyzmem prezentuje zaburzoną komunikację z otoczeniem, zarówno werbalną, jak i niewerbalną.

             

            Autyzm- mity i  fakty:

             

            Autyzm to choroba

            Autyzm to nie choroba, tylko zaburzenie rozwojowe, które towarzyszą przez całe życie.

             

            Autyzm powodują szczepionki; Do powstania autyzmu przyczynia się odrzucająca postawa matek; To dieta i zanieczyszczenie środowiska powodują autyzm.

            Nie ma żadnych naukowych badań potwierdzających słuszność tych hipotez. Cały czas naukowcy poszukują przyczyn autyzmu i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co go powoduje.

            Autyzmu nie można zdiagnozować u małych dzieci

            Już w wieku między 12 a 24 miesiącem życia można zdiagnozować całościowe zaburzenia rozwoju.

             

            Osoby z autyzmem nie okazują uczuć, nie kochają, nie przytulają się

            Sfera emocji u osób z autyzmem jest zaburzona, ale nie można powiedzieć, że nie kochają swoich bliskich, tylko że nie potrafią mówić o swoich emocjach lub ich okazywać. Część osób przytula się do swoich rodziców lub bliskich, część z nich tego unika. Tak jak nie ma dwóch takich samych osób, tak nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

             

            Osoby z autyzmem są agresywne

            Zachowania te mogą się pojawiać, ale krzywdzące jest stwierdzenie, że każda osoba z autyzmem jest agresywna. Agresja to nie objaw autyzmu, tylko frustracji, która może wynikać z tego, że osoba z autyzmem nie potrafi komunikować o swoich potrzebach, nie rozumie sytuacji, w której się znajduje lub nie wie, co nastąpi.

             

            Osoby z autyzmem nie mówią

            Prawidłowo prowadzona terapia sprawia, że u większości dzieci z autyzmem rozwija się mowa. Osoby z autyzmem komunikują się na różnym poziomie. Ich mowa jest specyficzna. Mają problemy z komunikowaniem swoich potrzeb i z konwersacją. Tylko niektóre osoby z autyzmem nie mówią i muszą wspomagać się komunikacją alternatywną.

             

            Osoby z autyzmem są upośledzone umysłowo

            Autyzm nie jest równoznaczny z upośledzeniem umysłowym. Zgodnie z najnowszymi badaniami ok 30% osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma niepełnosprawność intelektualną, pozostali mogą być w normie intelektualnej lub nawet mieć inteligencję powyżej przeciętnej.

             

            Osoby z autyzmem nie potrzebują kontaktu z innymi ludźmi

            Najnowsze badania wskazują, że wiele nastolatków i dorosłych osób szuka kontaktu z innymi ludźmi, ale nie wie, jak go nawiązać. Boleśnie odczuwają samotność i odrzucenie, część z nich jest z tego powodu bardziej podatna na depresję i inne zaburzenia psychiczne.

            Autyzm można wyleczyć

            Jak do tej pory nie wynaleziono lekarstwa na autyzm. Jedynym remedium jest odpowiednio wcześnie rozpoczęta intensywna terapia oraz systematyczna, codzienna praca. Daje ona szansę na samodzielne funkcjonowanie dziecka w przyszłości.

             

            Dziecko wyrośnie z autyzmu

            Z autyzmu się nie wyrasta. Im później rozpoczniemy terapię, tym więcej dziecko będzie miało deficytów i trudniej będzie mu je "nadrobić".

             

            Dzieci z autyzmem powinny chodzić do szkół specjalnych

            W jakiej placówce powinno znaleźć się dziecko z autyzmem, zależy od jego poziomu funkcjonowania. Dzieci z autyzmem mogą uczęszczać szkoły specjalnej, szkoły integracyjnej , a te wysoko funkcjonujące nawet do szkół masowych.


             

            To już wszystko z mojej strony. Mam nadzieję, że spodobał się wam mój artykuł. Ufam, że choć trochę przybliżyłam wam to czym jest Autyzm. Dziękuję za uwagę(:

             

                                                                                                                                            Ania

            Egzamin ósmoklasisty


            Dla uczniów klas ósmych kwiecień jest bardzo stresującym miesiącem. To właśnie wtedy musimy zmierzyć się z egzaminem, którym zakończymy naukę w szkole podstawowej. Sprawdzi on naszą wiedzę i w pewnym stopniu zadecyduje o naszej przyszłości. Ilość punktów z niego uzyskanych zaważy o tym, do jakiej placówki się dostaniemy. Dlatego każdy chce go napisać jak najlepiej. 

            Do testu pozostał miesiąc, a w momencie, kiedy to piszę, większość z nas przebywa w domach. Dlaczego? Panujący wirus dotarł również do Polski, wskutek czego zamknięto wszystkie ośrodki edukacyjne.

            Jest to czas, kiedy ludzie powinni zachować szczególną ostrożność, dbając o zdrowie swoje i bliskich, ograniczając przy tym przebywanie w zatłoczonych miejscach. Podsumowują: chcąc nie chcąc, musimy pozostać w mieszkaniu, dla naszego dobra i dobra innych. Jak więc wygląda sprawa u tegorocznych ósmoklasistów?

            Czy wolny czas w dużym stopniu przeznaczają na naukę do egzaminów? Czy ta przerwa jest dla nich bardzo stresująca?

            Postanowiłam zapytać uczniów, jakie mają zdanie w tych kwestiach, zwracając szczególną uwagę na zbliżające się egzaminy.

             

            - Czy stresujesz się egzaminami?

            Zuza: „Niezbyt, uważam, że nie ma czym się stresować”.

            Kornelia, Ola S: „Na obecną chwilę nie stresuję się, zobaczymy jak będzie w kwietniu.” .

            Zuzia, Maja, Ola J: „Tak i to bardzo”.

            Ula : „Jak na razie nie. Myślę, że zacznę się stresować dopiero dzień przed.”

            Wiktoria, Ola K, Patrycja, Bożena:  „Tak”.

            Ania K: „Tak, ponieważ wyniki z tych egzaminów zaważą nad tym, czy dostanę się do dobrej szkoły, a jeśli pójdą mi one słabo, nie dostanę się tam, gdzie chcę”.

            Ania M: „Nie”.

             

            - Jakiego przedmiotu obawiasz się najbardziej?

            Sandra, Ola S, Ola K, Natalka, Bożena: „Języka angielskiego”.

            Ula: „Tak najbardziej to chyba matematyki, bo jestem z niej kompletnie zielona, ale obawiam się w sumie każdego z przedmiotów”.

            Maja: „Języka angielskiego, gdyż bardzo mało rozmawiam w tym języku i mam w nim spore braki”.

            Zuza: „Zdecydowanie języka polskiego”.

            Ania M, Wiktoria, Patrycja, Kornelia, Zuzia : „Matematyki”.

             

            - Jak poszły Ci próbne egzaminy? Jesteś zadowolona ze swoich wyników?

            Maja: „Pierwsze próbne poszły mi lepiej, drugie gorzej. Ogólnie nie jestem zadowolona ze swoich wyników”.

            Bożena: „Według mnie nie poszły mi najgorzej, chociaż mogło być lepiej”.

            Kornelia: „Byłam zadowolona z języka polskiego i angielskiego, natomiast matematyka poszła mi bardzo źle”.

            Ola S, Zuzia, Ania M, Sandra: „Mogło być lepiej“.

            Natalka, Ola J: „Nie jestem zadowolona”.

            Ania K: „Pierwsze próbne poszły mi gorzej od tych drugich, ale i tak nie jestem zadowolona z wyników. Liczę, że w kwietniu pójdzie mi lepiej”.

            Zuza: „Jestem całkiem zadowolona. Według mnie nie poszły mi tak źle”.

             

            - Czy w obecnej sytuacji, gdzie musimy przebywać w domu, przykładasz szczególną uwagę do powtórek, czy odstawiasz to na dalszy plan?

            Sandra, Bożena: „Tak, staram się uczyć, ale nie zawsze mam chęci/nie zawsze mi to wychodzi”.

            Zuzia: „Raczej odstawiam na dalszy plan, ale w najbliższym czasie mam zamiar się do tego zabrać”.

            Ola S: „Powtarzam sobie najważniejsze rzeczy”.

            Ula: „Na razie skupiałam się na odrabianiu zadań, które nam zadano, ale już zaczęłam przykładać większą uwagę do przedmiotów egzaminacyjnych”.

            Natalka, Ola K: „Staram się uczyć i powtarzać różne rzeczy”.

            Patrycja: „Tak, dużo materiału powtarzam w domu”.

            Maja: „Robię różne zadania, korzystam z e-lekcji w internecie lub w telewizji”.

             

            - Uważasz, że obecna sytuacja wpływa korzystnie czy raczej negatywnie na ósmoklasistów?

            Ania K: „Uważam, że wpływa ona negatywnie, a każda lekcja matematyki, języka polskiego i języka angielskiego jest teraz na „wagę złota”, ponieważ zostało bardzo mało czasu do egzaminów. Według mnie na lekcji każdy z nas zapamięta więcej, niż podczas nauki w domu.”

            Ola S: „Może wpływać korzystnie, gdyż uczniowie mogą w wolnym czasie opanować materiał, w którym mają braki”.  

            Patrycja: „Zdecydowanie negatywnie”.

            Kornelia: „Zależy od ucznia. Niektórzy są słuchowcami i dużo zapamiętują z lekcji, a są też tacy, którzy wolą uczyć się w domu”.

            Ula: „Według mnie wpływa niekorzystnie, na pewno na mnie. Stresuję się, że mogą nam zmienić datę egzaminów, które, mimo wszystko, chciałabym mieć już za sobą”.

            Natalka, Ola J, Ola K, Wiktoria, Sandra: „Myślę, że negatywnie”.

            Bożena: „Osobiście wolałabym mieć normalne lekcje”.

             

            - Czy w ósmej klasie bardziej  zwracasz uwagę na oceny?

            Maja: „Zawsze starałam się zwracać uwagę na oceny, ale nie ukrywam, że w tym roku liczą się one jeszcze bardziej”.

            Ania K: „W ósmej klasie ważne jest tak naprawdę wszystko: oceny, udział w konkursach, czerwony pasek. Zwracam na to wszystko uwagę i staram się, aby moje stopnie były jak najlepsze.“

            Zuzia: „Staram się, bo zależy mi, abym dostała się do szkoły, do której chcę pójść”.

            Patrycja, Ula: „Pewnie, że tak, ponieważ oceny są brane pod uwagę przy rekrutacji do szkoły średniej”. 

            Natalka, Ola J, Wiktoria, Ola K, Ania M: „Tak”.

            Bożena, Sandra: „Staram się”.

            Zuza: „Zdecydowanie tak”.

             

            - Do jakiej szkoły chcesz pójść? Dlaczego wybrałaś akurat tę placówkę?

            Ola S: „Planuję pójść do szkoły hotelarskiej, ponieważ ma ona w swoim zakresie wiele rzeczy, które mnie interesują”.

            Sandra: „Biorę pod uwagę szkołę gastronomiczną i fryzjerską”.

            Ania M: „Jeszcze nie mam większych planów”.

            Ola K: „Zamierzam pójść do ZSTIO, ponieważ jest tam klasa logistyczna”.

            Natalka: „Złożę papiery do X i XI LO i zapewne do jakiegoś technikum”.

            Ola J, Wiktoria: „Technikum gastronomiczne”.

            Patrycja: „Do ZSOIT, na technika fotografii i multimediów”.

            Zuzia: „Zespół szkół handlowo-ekonomicznych”.

            Kornelia: „Mam na oku kilka szkół, ale nie wiem jeszcze, gdzie konkretnie chcę pójść”.

             

            - Obawiasz się czegoś w nowej szkole lub stresujesz się czymś?

            Ula: „Strasznie się obawiam, gdyż nie należę do typu osób, które szybko potrafią znaleźć sobie miejsce wśród ludzi. Boję się, że nie dam rady z przedmiotami, ale co będzie to będzie”.

            Maja, Ania, Sandra: „Boję się, że nie zostanę zaakceptowana, przez nową społeczność”.

            Bożena: „Chyba tak jak każdy, bo jednak trafiamy na zupełnie nowych ludzi”.

            Zuzia: „Wcale się nie stresuję, jestem nastawiona pozytywnie”.

            Ola K, Natalka : „Trochę się stresuję”.

            Kornelia: „Pewnie pojawi się stres, związany z nowym otoczeniem - inna klasa, nauczyciele, uczniowie”.

            Patrycja: „Boję się, że w pierwszym dniu wbiję nie do tej klasy co trzeba, a co gorsze w ogóle pomylę szkoły”.

            Wiktoria, Zuza, Ola J, Ania M: „Nie obawiam się chyba niczego”.

             

            - Cieszysz się, że jest to Twój ostatni rok czy może raczej nie? Czego będzie Ci brakować?

            Maja: „Nie cieszę się, że jest to mój ostatni rok. Będę tęsknić za superludźmi, których tu poznałam, atmosferą, jaka tu panuje, a także nauczycielami, którzy zawsze z uśmiechem przekazywali nam wiedzę”.

            Ania: „Jeszcze kilka lat temu, bardzo chciałam zmienić tą szkołę i iść już do liceum, ale kiedy przyszła ósma klasa, wszystko się zmieniło. Kompletnie nie chcę stąd iść, bardzo przyzwyczaiłam się do mojej klasy, nauczycieli i ogólnie całej placówki”.

            Sandra, Ania M, Ola S, Ola J, Wiktoria, Natalka, Ola K: „Bardzo się cieszę, ale będzie mi brakowało koleżanek z klasy i ludzi, z którymi przeżyłam wiele wspólnych chwil”. 

            Zuza: „Nie cieszę się, ponieważ bardzo przywiązałam się do tej szkoły oraz nauczycieli i znajomych. Na pewno będzie mi tego brakować”.

            Kornelia: „Z roku na rok, coraz bardziej zaczęłam lubić naszą szkołę i chciałabym spędzić tutaj jeszcze troszkę czasu.

            Zuzia, Bożenka:  „Z jednej strony się cieszę, z drugiej nie. Zdecydowanie będę tęsknić za przyjaciółmi”.

            Patrycja:  „Tak, ale zabrałabym ze sobą kilkanaście niesamowitych  mordeczek”.

            Ula: „Chciałabym pójść do nowej szkoły, aby zacząć nowy etap w swoim życiu, ale pewnie będę też tęsknić - nie tylko za swoja klasą, jak i osobami z równoległej, ale i za niektórymi nauczycielami. Możliwe, że w ogóle będzie mi brakować całej tej placówki, bo jednak uczę się tu już kawał czasu”.

             

            Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wszystkim ósmoklasistom życzę powodzenia i na egzaminie i w dalszym życiu! Damy radę :))

             

             

                                                                                                                              Nutella

             

             

            Recenzja z koncertu


            Dnia 25 lutego 2020 roku w naszej szkole na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się koncert zatytułowany ,,Trochę jazzu". Ów koncert miał na celu przybliżyć i pokazać nam gatunek muzyki wywodzący się z Nowego Orleanu, czyli jazz. Zespół, który mieliśmy okazję usłyszeć, składał się z trzech muzyków i wokalistki, którzy zaprezentowali się w czarnych strojach. Swoją grą artyści reprezentowali bardzo wysoki poziom, o czym świadczy bezbłędne wykonanie zaprezentowanych utworów. W skład instrumentów, które mogliśmy usłyszeć, wchodziły: klawisze, saksofon i kontrabas. Żeby oddać lepiej nastrój utworów, posługiwano się również grzechotką.

            Utwory, które nam przedstawiono, to między innymi: ,,What a Wonderful World" i ,,Chick to chick". Są to utwory anglojęzyczne. Podczas koncertu utwory, które usłyszeliśmy były głownie anglojęzyczne, z jednym wyjątkiem, którym była zostawiona na wielki finał autorska przeróbka popularnego polskiego utworu na styl jazzowy. Wynikało to z tego, że artyści chcieli dodać polskiego akcentu do swojego występu, a z racji, że nie ma typowego jazzowego utworu w języku polskim, postanowili się oni zdać na własną kreatywność, co dało bardzo ciekawy i imponujący efekt. Było to moim zdaniem idealne dopełnienie całego koncertu. Osobiście uważam, że taki kontrast utworów jazzowych z polską popową piosenką przerobioną na styl jazzowy był nie tylko zaskakujący i innowacyjny, ale także godny ogromnego podziwu. Pokazuje to, jak bardzo utalentowani są artyści.

            Autorzy zaprezentowanych przez ów zespół utworów to między innymi: Irving Berlin i Louis Armstrong. Warto również wspomnieć, że niektóre z tych kompozycji są powszechnie znane między innymi z filmów, z klubów jazzowych, z których słynie Nowy Orlean i przede wszystkim z musicalów na Broadwayu. W ciągu trwania audycji mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat jazzu, ale i na temat samej muzyki.

            W czasie wykonywanych kompozycji mieliśmy również niepowtarzalną okazję do wysłuchania improwizacji, czyli tak zwanych solówek artystów, które są charakterystyczne właśnie dla jazzu. Dowiedzieliśmy się, że po owej solówce należy nagrodzić takiego solistę brawami. W ciągu występów usłyszeliśmy między innymi nadzwyczajną i efektowną solówkę w wykonaniu pianisty, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Nie można nie wspomnieć o równie imponującej improwizacji w wykonaniu saksofonisty. Było to niezwykle efektowne, gdyż rzadko można usłyszeć grę na żywo na saksofonie, czyli jednym z najbardziej charakterystycznych instrumentów jazzowych. Te wszystkie aspekty dały niesamowity efekt końcowy i niezwykły nastrój.

            Cały koncert ogromnie mi się podobał. Umiejętności, które reprezentowali sobą artyści, jak i cała aranżacja koncertu były na bardzo wysokim i imponującym poziomie. Cały koncept i tematyka audycji ogromnie mnie zaciekawiły. Moim zdaniem był to jeden z najlepszych dotychczasowych koncertów w naszej szkole.

                  Victoria

            NASZA TWÓRCZOŚĆ


                                                                     Opowiadanie

             

            Dawno, dawno temu żył sobie złodziej Złotokrad. W miasteczku, ale i poza nim był bardzo dobrze znany ze swoich nieuczciwości. Złotokrad kradł i te najcenniejsze, i te mniej cenne przedmioty. Ludziom z dnia na dzień ubywało pieniędzy, mąki, ryżu, wody i chleba. Nikt nie wiedział, co z tym robił, czy sam to spożywał, czy może był biedny i musiał wykarmić swoją ukrytą rodzinę… Mieszkańcy głodowali.

            Pewnego dnia Złotokrad wpadł na okrutny pomysł, chociaż sam powiedział, że to genialny plan. Złodziej postanowił ukraść wszystkie dźwięki świata. Nazajutrz, gdy jeszcze wszyscy spali, Złotokrad wziął wór i zaczął kraść dźwięki. Rozpoczął od dzwonków szkolnych, a zakończył na kołach wozu. Na świecie zapadła cisza. Ludzie nie dowierzali. Co się stało? Nic nie było słychać. Złotokrad nie wiedział, że z dźwiękami ukradł też radość. Na placu zabaw wiało pustką, nie było słychać dzwonów na wieży, dzwonki w szkole tylko się ruszały, a nie było ich słychać. Syreny alarmowe miały wielki kłopot, podobnie lekarze i sprzedawcy. Złotokrad zostawił tylko swój głos , ale jakoś nie czuł się dobrze, gdy odkrył, że ptaki nie śpiewają. Poczuł się bardziej samotny niż zwykle.

            Złodziej postanowił oddać dźwięki. Tego samego dnia wieczorem wdrapał się na wieżę i chciał otworzyć wór pełen radosnych krzyków dzieci i wszystkich dźwięków, jednak odkrył, że jest to niemożliwe. Złotokrad zszedł z wieży. Szedł sam, smutny, ciągnąc worek za sobą. Złodziejaszek całe swe życie był samotny, ponieważ nie miał rodziny.

            Pewnego dnia Złotokrad zobaczył biegnącą dziewczynkę. Podszedł do niej i użalał się. Dziewczynka spytała, jak to możliwe, że ukradł dźwięki, jeżeli ona rozmawia. Złodziej powiedział, że musiała gdzieś się ukryć. Dziewczynka rzekła: „To przez Ciebie nie mogę iść do szkoły. To przez Ciebie moi rodzice nie mówią. To wszystko Twoja wina!”

            Złodziej obiecał dziewczynce, że gdy uda jej się otworzyć worek, to przestanie kraść. Dziewczynka ucieszyła się. Złotokrad zaprowadził ją do swojej pieczary i podał jej wór. Dziewczynka nie miała z tym wielkiego problemu. Gdy go otworzyła, dźwięki niczym fajerwerki wybuchały z worka. Ptaszki zaczęły śpiewać , bocian zaczął klekotać, a dzieci ruszyły pielgrzymką na plac zabaw. Złodziej wziął dziewczynkę na ręce i pobiegł na wieżę z zegarem, aby wszystkich przeprosić. Ludzie mu wybaczyli, ale powiedzieli, żeby więcej tak nie robił. Złodziej już nie był nazywany Złotokradem tylko Panem Milczenia. Zgodnie z obietnicą już nie kradł.  

            Pan Milczenia znalazł sobie żonę, miał dwóch synów i był szczęśliwy. Miasteczko zapamiętało go na długie lata, a Pan Milczenia żył długo i szczęśliwie ze swoją rodziną.

                                       Julka
             

            Filmy – propozycja na spędzenie wolnego czasu


            W dzisiejszych czasach łatwo się nudzimy i nie potrafimy znaleźć sobie zajęcia. Sądzę, że jednym ze sposobów na przysłowiową nudę jest obejrzenie dobrego filmu. Mamy wiele gatunków filmowych. W dzisiejszym artykule mam zamiar przedstawić wam te najpopularniejsze i najciekawsze:

            *Filmy science-fiction

            Możemy tam zobaczyć sceny walk, pościgi, istoty nie z tej planety, siły nadprzyrodzone itp. Kino to ma nas odciągnąć od rutyny i wciągnąć w inny fascynujący świat. Przykładami takich filmów są:

            - seria filmów pt. ,,Gwiezdne Wojny”,

            -,,Mroczny Rycerz”,

            - seria filmów pt. ,,Avengers”,

            - „Transformers”,

            - ,,Awatar’’.

             

            * Filmy animowane,

             

            Jest to mój ulubiony gatunek, ponieważ są to filmy, które każdy z nas zna, czy to dziecko, czy dorosły. Wszyscy je uwielbiamy. Bawimy się przy nich i płaczemy. Sądzę, że dzięki takim filmom spędzamy razem z rodziną więcej czasu. Przykładami są:

            -,,Coco”,

            -,,Wielka Szóstka”,

            -,,Jak wytresować smoka”,

            - ,,Kraina lodu ”,

            - „W głowie się nie mieści”.

             

            *Komedie

            Dzięki tym filmom mamy lepszy humor. Śmiejemy się i zapominamy o codziennym życiu. Przykładami są:

            -,, Jak rozpętałem drugą wojnę światową”,

            -,, Deszczowa piosenka”,

            -,, Forrest Gump”,

            - „Noc w Muzeum ”,

            -,,Nietykalni”.

             

            * Horrory

            Są to filmy dla zwolenników strachu i grozy. Jest to odmiana fantastyki polegająca na wprowadzaniu w jego obręb zjawisk, których nie da się wytłumaczyć bez odwołania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Osobiście nie przepadam za tym gatunkiem, ale znam mnóstwo osób, które uwielbiają tego rodzaju filmy. Przykładami są:

            - ,,Obecność’’,

            -,,The Rings”,

            - ,,Anabell”,

            -,,It”,

            - ,, Midsommar. W biały dzień”.

             

            Mam nadzieję, że zainteresowałam was tymi świetnymi filmami i że spędzicie miło czas oglądając je. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, od filmów śmiesznych do strasznych.  Miłego oglądania!

                                                                                                                                             Ula

             

            Jak muzyka wpływa na człowieka?


            Ja często zdarza ci się słuchać muzyki? Rzadko, często czy może nie wyobrażasz sobie dnia bez słuchawek? Ale czy wiesz jak to na ciebie wpływa? Muzyka ma ogromny wpływ na nasz organizm, samopoczucie i nastrój. Potrafi między innymi poprawić humor, podnieść na duchu, wzruszyć, poruszyć, a nawet doprowadzić do łez. Wiąże się to z emocjami, jakie niesie za sobą dany utwór.Na pewno masz swoje ulubione utwory i gatunki, których potrafisz słuchać godzinami, ale każdy ma również te, za którymi nie przepada. Dzieje się to głównie za sprawą naszego charakteru  i osobistych upodobań, a także obecnego stanu emocjonalnego. Jeżeli jesteśmy smutni i zdołowani, dobrym pomysłem na poprawę samopoczucia jest posłuchanie jakiegoś radosnego utworu. W niemal wszystkich przypadkach takie rozwiązanie choć troszkę pomaga uporządkować myśli. Muzyka bardzo często wywołuje wspomnienia. Wielu z nas nieraz kojarzyło jakąś sytuację z nastrojem i tekstem utworu. Takie zachowanie różnie może się na nas odbić. Z jednej strony pomoże nam w trudnej chwili, ale konsekwencją będzie częste przypominanie sobie w przyszłości danej sytuacji po usłyszeniu tego utworu. To pokazuje, jak bardzo muzyka potrafi wpływać na nasze życie. Dlatego często wykorzystuje się ją jako środek do regulowania własnego nastroju i to właśnie dlatego większość z nas tak często jej słucha.                                                                                                                                  Victoria

             

            Cztery seriale, które musi obejrzeć każdy nastolatek


            Oglądanie filmów i seriali uważam za wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Każdy z nich opowiada oddzielną historię i ma swój własny przekaz. 

            Pierwszym serialem, który uważam za godny polecenia, jest serial pt. ,,Glee". Opowiada on o nauczycielu z wielką pasją do swojego zawodu, który razem ze swoimi uczniami przeżywa niesamowite przygody. Próbuje on reaktywować szkolny chór i wydobyć ze swoich podopiecznych ich ukryte talenty. Serial pokazuje, że zawsze warto wierzyć w siebie i swoje umiejętności.

            Drugim bardzo popularnym wśród nastolatków serialem jest ,,Riverdale''. Serial zatytułowany jest nazwą miasta, w którym toczy się cała akcja. W miasteczku Riverdale nagle dochodzi do  niespodziewanych morderstw i przestępstw. Grupa niezwykle inteligentnych i sprytnych przyjaciół postanawia rozwiązać tę zagadkę. Serial jest nieprzewidywalny, wciągający, a przy tym bardzo ciekawy.

            Kolejnym serialem zasługującym na uwagę jest ,,Stranger Things", jest to jeden z najbardziej popularnych seriali wśród nastolatków na całym świecie. To serial opierający się na wydarzeniach fantastycznych. Główną bohaterką ,,Stranger Things'' jest Eleven, czyli dziewczynka, u której naukowcy odkryli moce. Jest zmuszona otworzyć przejście do tak zwanego drugiego świata, przez co w niewielkim miasteczku Hawkins zaczynają dziać się dziwne i przerażające rzeczy, nie do opisania. Dziewczynka poznaje jednak grupę nastolatków, przeżywa z nimi wiele przygód i razem stawiają czoła naukowcom i udaje im się zamknąć przejście. Jest to serial, który wywołał u mnie najwięcej emocji i należy do moich ulubionych. 

            Ostatnim serialem, który w ostatnim czasie pokochała nie tylko młodzież, ale także dorośli, jest ,,Dom z Papieru''. To hiszpański serial opowiadający o największym napadzie na mennicę w historii Hiszpanii. Grupa młodych przestępców działa pod kierunkiem Profesora, który oferuje im wspólny napad na hiszpańską mennicę. Profesor okazuje się być jednak niezwykłym geniuszem, który przewidział każdy możliwy ruch policji. Uważam, że jest to bardzo ciekawy serial przeznaczony zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych.

            Uważam, że oglądanie seriali jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, a także na rozwinięcie swojej wyobraźni.

                                                                                                             Dominika Kamińska

             

             

            Książki – sposób na nudę


            Czy kiedy dopada was nuda, macie pomysł, co można zrobić z wolnym czasem? Jeżeli nie, to mam propozycję. Najbardziej banalna, ale moim zdaniem najlepsza na nudę jest dobra książka. W tym artykule mam dla was cztery propozycje powieści:

            -Osobliwy dom pani Peregrine, autor: Ransom Riggs - jest to opowieść o niezwykłej przyjaźni, poświęceniu i przygodach. Młody chłopak marzący o przygodach trafia na walijską wyspę. Zdarzenia, jakie mają tam miejsce, zmieniają jego życie na zawsze.

            -Złodziejka książek, autor: Markus Zusak – jest to książka zarówno dla chłopaka, jak i dziewczynki. Ta książka opowiada o dziewczynce, która kradnie książki z biblioteki żony burmistrza. Pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu swojego brata. Kiedy jej przybrana rodzina udziela pomocy Żydowi, świat bohaterki zmienia się na zawsze...

            -Felix, Net i Nika oraz trzecia kuzynka, autor: Rafał Kosik - jest to opowieść o grupce przyjaciół, którzy wybrali się na zimowisko do pensjonatu położonego w lesie, w górach, na odludziu, prowadzonym przez dziwne panie. Cały pensjonat jest stary i straszny. Strasznie dopiero zaczyna się robić nocą, kiedy ktoś przychodzi do domku, pozostawiając im dziwne niespodzianki. Przyjaciele powoli odkrywają tajemnicę tego miejsca.

            -Magiczne Drzewo – czerwone krzesło, autor: Andrzej Maleszka – fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe. Burza przewaliła olbrzymi dąb. Było to magiczne drzewo. Ludzie zrobili z niego setki różnych przedmiotów, jednym z tych przedmiotów było czerwone krzesło. W książce dzieci przeżywają wiele niezwykłych przygód.

            Mam nadzieję, że te książki przypadną wam do gustu. Miłego czytania

                                                                                                                                              Ula

            Jak spędzać czas w domu, kiedy nie można z niego wychodzić?


            Jak wszyscy wiemy, panuje teraz wirus i w całej Polsce dzieci nie chodzą do szkoły. Dostaliśmy dwa tygodnie na to, aby siedzieć w domu i nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. Polskie władze apelują, by wychodzić z domu tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Wiele osób nudzi się w swoich domach. Dlatego w tym artykule chciałabym podsunąć parę pomysłów, jak spędzać czas w domu, kiedy nie można z niego wychodzić.

            To, że nie chodzimy do szkoły, nie oznacza, że nie mamy się uczyć. Nauka jest obowiązkiem każdego ucznia, więc przez te dwa tygodnie nie może jej zabraknąć. Nauczyciele wysyłają nam to, co mamy zrobić i czego nauczyć. Ósmoklasiści i maturzyści mają teraz idealny czas na to, by powtórzyć najważniejsze rzeczy przed egzaminami i maturami. Oprócz zadań od nauczycieli można robić inne, dodatkowe, aby więcej sobie powtórzyć. Po nauce nadal zostaje dużo wolnego czasu, który trzeba jakoś zagospodarować.

            Zbliżają się święta wielkanocne, a domowa kwarantanna to idealny czas na generalne porządki. Można zrobić rzeczy, z którymi zwlekało się bardzo długo, np. sprzątanie swojej szafy z ubraniami. Warto zastanowić się, w czym będziemy jeszcze chodzić, a co jest już na nas za małe lub zwyczajnie nam się nie podoba. Oczywiście pamiętajmy, aby nie wyrzucać zalegających nam w szafie ubrań. Świetną opcją jest sprzedaż internetowa czy oddanie ich na zbiórkę odzieży.

            Zamknięte kina, muzea, czy teatry to jeszcze nie koniec świata. Skoro powinniśmy zostać w domach przez najbliższy czas, to mamy świetną okazję na to, by nadrobić zaległości książkowe lub filmowe. Warto jest też znaleźć jakiś ciekawy serial, który będziemy mogli oglądać podczas siedzenia w domu.

            Jeśli lubicie spędzać czas na świeżym powietrzu i mieszkacie w mało zatłoczonym miejscu, to śmiało możecie wyjść na spacer. Jeszcze innym pomysłem na to, co robić w wolnym czasie w domu, jest gotowanie. Jeśli ktoś lubi piec, czy gotować, to ma teraz świetny moment na poznanie i wypróbowanie jakiegoś nowego przepisu. Oczywiście domowa kwarantanna to idealna pora na spędzanie czasu z rodziną. Całą rodziną można zagrać w gry planszowe bądź karty, obejrzeć film lub przejrzeć rodzinne albumy ze zdjęciami. Myślę, że po przeczytaniu moich propozycji na to, co robić w domu, kiedy nie można z niego wychodzić, nie będziecie się nudzić i dobrze zagospodarujecie swój czas.

             

            Kornelia

             

            HOROSKOP NA KWIECIEŃ


            Kim zostaniesz za 20 lat? Sprawdź swój znak zodiaku i dowiedz się, jaki zawód jest Ci przeznaczony.

            BARAN - 21 marca - 19 kwietnia - Zostaniesz weterynarzem. Bardzo lubisz zwierzęta i Twój znajomy zaproponuje Ci pracę w jego lecznicy.

            BYK - 20 kwietnia - 22 maja - Przeznaczony jest Ci los architekta. Od zawsze interesowało Cię rysowanie budynków i urządzanie wystroju domów.

            BLIŹNIĘTA - 23 maja - 21 czerwca - Policjantka/policjant. Oto Twój zawód na następne lata. Nie masz innego pomysłu co do wyboru pracy.

            RAK - 22 czerwca - 22 lipca - Lekarz jest idealnym zawodem dla Ciebie. Nie boisz się widoku krwi oraz igieł.

            LEW - 23 lipca - 23 sierpnia - Zostaniesz strażakiem. Od malucha interesował Cię ten zawód, gdyż Twój tata nim był.

            PANNA - 24 sierpnia - 22 września - Zostaniesz nauczycielem wychowania fizycznego. Jesteś bardzo wysportowany, więc to idealna praca dla Ciebie.

            WAGA - 23 września - 22 październik - Przeznaczona Ci jest praca fryzjera. Bardzo interesują Cię różne ciekawe upięcia na włosach.

            SKORPION - 23 października - 21 listopada - Idealnym zawodem dla Ciebie będzie posada szefa w Twojej własnej firmie. Od zawsze byłeś przedsiębiorczy i walczyłes o swoje, a także nigdy się nie poddawałeś.

            STRZELEC - 22 listopada - 21 grudnia - Prawnik. Brzmi bardzo oryginalnie i prestiżowo,  prawda? Oto Twój nowy zawód. Nadajesz się , ponieważ zawsze miałeś swoje zdanie i dążyłeś do określonego celu.

            KOZIOROŻEC - 22 grudnia - 19 stycznia - Dietetyk. Oto Twoja nowa praca. Zawsze prowadziłeś zdrowy tryb życia. Postanowiłeś też pomagać innym przejść tę niesamowitą metamorfozę.

            WODNIK - 20 stycznia - 18 lutego - Zostaniesz informatykiem. Bardzo dobrze orientujesz sie w tych sprawach. Pasowałaby Ci również praca hakera.

            RYBY - 19 lutego - 19 marca - Zawsze marzyła Ci się praca tłumacza. Bardzo dobrze rozumiesz języki obce i spokojnie mógłbyś dawać innym korepetycję.

            Sandra

             

            KORONAWIRUS


            Czym jest koronawirus?

            Koronawirus wywołuje chorobę podobną do grypy. Choroba ta pojawiła się na świecie kilka miesięcy temu. Pierwszy przypadek został odkryty w Azji, w mieście Wuhan. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Chińczyków wirus powstał w wyniku przeniesienia się groźnego patogenu ze zwierzęcia na człowieka. Nie wiadomo jeszcze jednak od jakiego zwierzęcia pochodzi wirus. Grypą możemy się zarazić drogą kropelkową, czyli np. przez ślinę zakażonego. Prędkość, z jaką koronawirus opanował cały świat, jest przerażająca. W Polsce pierwsze przypadki zostały odnotowane w marcu i na dzień dzisiejszy jest ich bardzo dużo. Liczba zakażonych ciągle wzrasta, a ludzie są coraz bardziej przerażeni. Od 12 marca w całej Polsce trwa kwarantanna, która ma zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Obecnie kara za złamanie kwarantanny sięga nawet trzydziestu tysięcy złotych. Ludzie na czas kwarantanny zrobili wielkie zapasy, nie tylko żywności, ale też żeli antybakteryjnych, papieru toaletowego i wszelkich środków czystości. Szkoły w całym kraju są zamknięte, a uczniowie nie wiedzą czy w ogóle w tym roku wrócą do szkoły. Odbywają się lekcje online, aby uczniowie nie mieli zbyt wiele zaległości. Matury i egzaminy ósmych klas najprawdopodobniej zostaną przełożone na późniejsze terminy. 

            Jak mamy się chronić przed koronawirusem?

            Najbardziej istotną i oczywistą czynnością przy zapobieganiu rozmnażania się bakterii na naszym ciele jest dokładne mycie rąk. Należy myć ręce przez co najmniej 30 sekund, pamiętając o nadgarstkach. Zalecane jest również niedotykanie wszelkich klamek, poręczy i podobnych rzeczy, ponieważ jest to zbiorowisko bakterii i zarazków. Lecz nie wystarczy same mycie rąk, należy przestrzegać wszystkich zasad higieny osobistej. Bardzo ważne jest również pozostanie w domu i unikanie wszelkich kontaktów z ludźmi, szczególnie w większym skupisku.

            Uważam, że mimo wszystko koronawirus jest bardzo groźnym wirusem i tak do końca nikt nie wie, jakie spustoszenie może spowodować w organizmie i jakie skutki może wywołać.

                                                                                                                 Kamińska Dominika

             

             

            Koronawirus a sport


            W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa odwoływane lub przekładane są kolejne imprezy sportowe. Większość imprez w kwietniu nie odbędzie się w wyznaczonym terminie.

            Najważniejsze imprezy sportowe, na które wpłynęła pandemia koronawirusa:

            - przełożenie Mistrzostw Europy w piłce nożnej na rok 2021 i ich odpowiednika z Ameryki Południowej

            -zawieszenie większości europejskich lig piłkarskich

            - zawieszenie wszystkich rozgrywek w Afryce

            - zawieszenie amerykańskiej MLS co najmniej do 10 maja

            - przedwczesne zakończenie Pucharu Świata w skokach narciarskich

            - odwołanie Grand Prix Australii (Formuła 1)

            - zawieszenie meczów NBA do odwołania

             

            Jak widać, cała sfera szeroko pojętego sportu została sparaliżowana. Jedyne co możemy robić, to nie zbierać się w większych grupach, czy osłaniać się podczas kichania i kaszlu.

            Kamil

             

            Czym jest dla ludzi Piłka Nożna?


            W tym artykule zastanowię się, CZYM JEST DLA LUDZI PIŁKA NOŻNA? Właśnie, czym jest piłka nożna? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Dla niektórych to tylko piłka, a dla nas, którzy kochają ten sport, to: miliony wspomnień, wiele upadków, powody do szczęścia, lek na smutek, pomoc w problemach, a w szczególności pasja i sens życia. Niektórzy mówią, że to głupie, bo dwadzieścia dwie osoby biegają za jedną piłką, ale nie wiedzą, jakie to jest szczęście jak strzelisz swojego pierwszego gola lub trener cię pochwali za dobry mecz.

            Dla mnie piłka nożna to powód, żeby się nie poddawać jak upadnę, siła, która mówi, żeby wstać i biec dalej, nie zwracać uwagi na to, co mówią inni (np. nie dasz rady lub jesteś za słaby, nie uda ci się). Ja nie zwracam uwagi na takie komentarze i nieżyczliwe osoby, bo wiem, że osiągnę to, co będę chciał, wiarą w siebie i motywacją. Na początku, jak zaczynałem przygodę z piłką nożną, byłem najsłabszy, ale po 7 latach ciężkich treningów moi rodzice i trenerzy mogą być ze mnie dumni. Grając w Hetmanie Tykocin byłem na samym dole góry lodowej, ale ciężką pracą znalazłem się na testach w Jagielloni Białystok na samym szczycie góry lodowej i trenerzy z Jagielloni nie mogli uwierzyć w moje umiejętności w piłce nożnej. Kontynuowałbym grę w Jagielloni, ale przeszkodą była zmiana szkoły. Nie chciałbym pozostawiać przyjaciół i wspaniałych nauczycieli. Po wspólnych rozmowach z trenerem doszliśmy do wniosku, iż lepiej być pod szczytem góry lodowej i rozwijać swoją pasję, nie tracąc swoich kolegów, niż zdobyć szczyt góry lodowej i być samym na horyzoncie. Jestem zadowolony, że z niczego osiągnąłem tak dużo i spełniłem część swoich marzeń, a teraz jest pora na spełnianie następnej części marzeń, czyli grę w niemieckiej Bundeslidze lub w angielskim Premier League czy we włoskiej Serie A.

             

            Jakub

            SPORT

             

             

                                                                    Zawody

             

            Dnia 06.03.2020 w Mońkach odbył się Półfinał Mistrzostw Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej chłopców - czwórki. Nasza reprezentacja chłopców zajęła 2. miejsce, ponieważ w 1/4 ponieśli porażkę z Mońkami SP2 i wygrali 2:0 z Dziadkowicami i Kleszczelami. Niestety jeszcze nie wiadomo, kiedy pojadą na finał, gdyż wszystkie zawody zostały odwołane z wiadomych powodów.

            10.03 w Dobrzyniewie Dużym odbył się Półfinał Indywidualnych Mistrzostw  Województwa Podlaskiego w tenisie stołowym dzieci i młodzieży w kategorii chłopców i dziewcząt. Zawody odbywały się systemem pucharowym. W kategorii dziewcząt do finału awansowały: Natalia Wesołowska, Nikola Jackowska, zaś w kategorii chłopców Jakub Dowgiało, który zagrał najlepiej, tym samym zajmując 3. miejsce.

            Tego samego dnia dziewczęta z klas 7-8 pojechały na zawody z piłki siatkowej, które odbyły się w Mońkach SP2. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki. Wszystkie zespoły, czyli: Bielsk Podlaski, Mońki SP 1, 2 i Tykocin grały na dwie rozgrywające. Dziewczyny niestety zajęły ostatnie (4.) miejsce.

             

            Dominika

             

             

             

             

             

             

             

             

            Czuwające Panie Opiekunki: Marta Papis, Karin Skiba, Justyna Mchirah

            Redaktor Naczelny: Anna Mogielnicka

            Grafik: Kinga Cimoch

            Elitarna Kadra Redaktorska:             Anna Korzińska, Maja Malecka, Dominika Białecka, Jakub Dowgiało, Gabriela Szafrańska, Urszula Wiśniewska, Bożena Demurat, Aleksandra Sadowska, Kinga Cimoch, Zuzanna Buraczewska, Sandra Krawczyk, Anna Mogielnicka, Kornelia Konopko, Patrycja Choińska, Julia Ostrowska, Wiktoria Grochecka, Dominika Kamińska, Urszula Pogorzelska