• GRUDZIEŃ 2021

          • Życzenia Świąteczne

             

             

            Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia

            pragniemy przesłać najserdeczniejsze życzenia.

             

            Niech spłynie na Was Pokój Betlejemskiej Nocy,

            anielskie „Gloria…” niechaj zabrzmi i ukołysze kolędą,

            a Boże Dziecię pobłogosławi

            wszelakim dobrym zamierzeniom i działaniom.

            W ten cudowny czas miejcie Państwo

            poczucie wszechogarniającej MIŁOŚCI

            Boga do człowieka, i niechaj ta Miłość

            pozostanie z nami wszystkimi na wszystkie dni nadchodzącego

                               Nowego 2022 Roku!!!

             

                                     Życzą

                           dyrektor Maria Anna Frankowska oraz

            wicedyrektor Anna Konarzewska-Pogorzelska

             

             

            Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły składają najserdeczniejsze życzenia.

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy radości, najzdolniejszych i najgrzeczniejszych uczniów, a w życiu osobistym spokoju i ciepła rodzinnego.

            Wszystkiego najlepszego od klasy 4a

             

             

            Niech te Święta tak wspaniałe

             będą całe jakby z bajek.

            Niechaj gwiazdka z nieba leci,

            niech Mikołaj tuli dzieci.

            Biały puch niech z góry spada,

            niechaj piesek w nocy gada.

            Niech choinka pachnie pięknie,

             no i radość będzie wszędzie!

            Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, radości z przebywania z bliskimi  

            życzy klasa 4b

             

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy, kierujemy najserdeczniejsze życzenia: zdrowych, radosnych i spokojnych świąt oraz pomyślności w nowym 2022 roku

            życzy klasa 5a

             

             

            W Wigilię Bożego Narodzenia gwiazda pokoju niech nam drogę wskaże.

            Zapomnijmy o uprzedzeniach, otwórzmy pudło słodkich marzeń.

            Ciepłem otulmy naszych bliskich i uśmiechnijmy się do siebie.

            Świąt magia niech zjedna wszystkich i w domach będzie wam jak w niebie.

            Klasa 5b

             

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim nauczycielom życzymy dużo szczęścia i radości z wykonywanej pracy, sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów. Niech Wam sprzyja los w tej niełatwej pracy.

            Klasa 6a

             

             

            Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam, Drodzy Nauczyciele, by te święta były przepełnione radością i spokojem, aby Wasze wszystkie, te dalekie i bliskie, marzenia się spełniły.

            Klasa 7a

             

            Klasa 7b z całego serca składa najserdeczniejsze życzenia Bożonarodzeniowe. Zdrowych, pogodnych, przepełnionych radością i spokojem, cierpliwością oraz miłością świąt Wam życzymy. Smacznego karpia na wigilijnym stole, czasu spędzonego w gronie najbliższych i szacunku wobec innych. Wszystkiego najlepszego.

            Klasa 7b

             

             

            Staropolskim obyczajem,

            gdy w Wigilię gwiazda wstaje,

            Nowy rok zaś cyfrę zmienia,

            Wszyscy wszystkim ślą życzenia.

             Przy tej pięknej sposobności

             my życzymy Wam radości,

             aby wszystkim się darzyło,

             z roku na rok lepiej było.

            Życzenia składa klasa 8a

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam, Drodzy Nauczyciele i inni pracownicy naszej szkoły, chwil pełnych szczęścia i ciepła. Niech uśmiech nigdy nie schodzi Wam z twarzy, a ten magiczny,  świąteczny okres niech upłynie Wam w spokoju oraz w gronie najbliższych. Zdrowia, jak najmniej powodów do zmartwień, ogromnej motywacji do wykonywania pracy.

            WESOŁYCH ŚWIĄT!

            Życzy klasa 8b

             

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju, wytrwałości i radości oraz błogosławieństwa Bożego w każdym dniu nadchodzącego roku.

            Klasa 8c

            Jak kiedyś obchodzono Boże Narodzenie?


            Przed świętami na wsi nie było już prac w polu, za to wiele roboty w domu. Sprzątanie, bielenie ścian wapnem (aby je odkazić), pranie, a na końcu gotowanie. Obowiązkiem dzieci było przygotowanie ozdób choinkowych. Co ciekawe, na Podkarpaciu choinkę ubierano (dopiero w samą wigilię) nie z myślą o dzieciach, ale o pannach na wydaniu. Jeżeli w domu nie było panny, to chatę zdobiło się żywymi, zielonymi gałązkami, bibułowymi kwiatkami i innymi ozdobami. Drzewko najczęściej wycinano z lasu albo kupowano. Najważniejszym momentem świąt była wigilia. W niektórych miejscowościach zapalano słomę na obrzeżach wsi - był to znak, by rozpocząć wigilię. Nie bez powodu  na datę Bożego Narodzenia wybrano 25 grudnia. Po tej nocy, uważanej za najdłuższą w roku, następowały „narodziny światła”, a dnia stopniowo przybywało. Wierzono, że w tym czasie dusze zmarłych odwiedzają krewnych. Za tradycyjne potrawy ludowe podczas wigilii uznawano: zupę grzybową, barszcz z buraków, bigos postny, kaszę jaglaną z suszonymi śliwkami, fasolę lub groch, kisiel z owsa, kluski pszenne z makiem, kutię, siemieniatkę, piernik, jabłka i orzechy. Świąteczne menu różniło się trochę od siebie w poszczególnych zakątkach.


            Przykładowo:
            * Na Pomorzu najczęściej na stole znaleźć można było kluski z makiem, rybę, pieczywo, kapustę z grzybami suszonymi, śledzia, pierogi, niekiedy ser, a nawet... zupę z piwa;
            * na Podlasiu podawano rybę (smażoną lub gotowaną), barszcz, kompot z suszonych gruszek, kutię;
            * Na Śląsku podawano najczęściej ziemniaki ze śledziami, suszone śliwki z kaszą, fasolę z okrasą z oleju, kołacze ze śliwkami albo serem, gotowaną suszoną rzepę, suszone śliwki z fasolą;
            * Na Mazowszu za niemalże najważniejsze uważano, by gospodyni przygotowała placki pszenne. Na stole zazwyczaj znajdowało się 5–9 potraw. Do najpopularniejszych należały: kapusta z grzybami, barszcz grzybowy, tłuczone kartofle z makiem, kluski z gruszkami, kasza jaglana z olejem, kutia, prażony groch, kisiel żurawinowy lub owsiany. Nie brakowało także wódki. 
            * Na Warmii i Mazurach podawano pieczoną gęś, mięso, kiełbasę z gęsi, ciasta, słodycze. Na tym obszarze do II wojny światowej nie przestrzegano postu.

            Po wieczerzy na stół trafiały ciasta. Nie sernik, ale makownik i piernik królowały na wigilijnym stole. Miodownik, czyli piernik na miodzie, to jedno z najstarszych ludzkich ciast. Był znany już w starożytnym Egipcie.


            Oczywiście po zjedzonej kolacji nadszedł czas na otwieranie prezentów. Najczęściej były one skromne, np. ściereczki, obrusy, makatki, ręczniki, a dla dzieci, hmmmm. Dawniej, kiedy trudno było kupić cokolwiek, to zazwyczaj w okresie świątecznym dzieci marzyły o otrzymaniu pociągów, samochodzików, lalek i innych zabawek. Widać, ze święta, które odbywały się kiedyś, różnią się od dzisiejszych, np. prezentami, czy tez potrawami w niektórych rejonach Polski. Jak myślicie, święta w dzisiejszych czasach są lepsze?


                                                 Andzia i Rak

            Tradycje wigilijne na świecie

             

            W Polsce na stole wigilijnym powinno znaleźć się dwanaście potraw. Kolejną polską tradycją wigilijną jest wkładanie sianka pod obrus, którym nakrywa się wigilijny stół. Symbolizuje ono stajenkę - miejsce narodzin Jezusa. Wolne nakrycie przy stole to ważna tradycja wigilijna, która każe nam pamiętać o samotnych osobach. Oznacza to także, że jesteśmy gotowi zaprosić do stołu każdego, kto w ten wieczór zapuka do naszych drzwi. Puste nakrycie wyraża również pamięć o bliskich, którzy nie mogli z nami spędzić świąt lub na zawsze odeszli. Dzielenie się opłatkiem to jedna z najważniejszych tradycji wigilijnych. Opłatek jest symbolem pojednania i przebaczenia. Niewielki z pozoru gest pokazuje, że ludzie darzą się uczuciem, nie żywią do siebie urazy, czują się ze sobą zjednoczeni. Kolejną tradycją jest ubieranie choinki. W wielu domach choinkę ubiera się właśnie w Wigilię. Chociaż to bardzo powszechny zwyczaj, to nie należy do polskich tradycji wigilijnych. W naszym kraju przyjął się dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku, ale jedynie w domach mieszczańskich i szlacheckich. W wiejskich domach zamiast choinki ustawiano snopy zboża lub gałązki drzewa.

            W Norwegii jest pewna niespotykana tradycja - chowanie mioteł w dniu Wigilii. Kilkaset lat temu wierzono, że tego dnia złe duchy i czarownice obudzą się ze snu, wezmą z cudzych domów miotły i odlecą na nich. Do dziś szuka się więc w domu kryjówek, o których nikt spoza domowników nie wie i chowa się do nich miotły.

            W Finlandii Boże Narodzenie jest podobne do polskiego - wigilijna wieczerza, grono najbliższych, choinka i prezenty. Jednak to, co może budzić zdziwienie, to wizyty Finów w saunach w dniu Wigilii. Finowie wierzą bowiem, że kąpiel parowa da im oczyszczenie – nie tylko ciała, ale i ducha.

            W Japonii chrześcijańskie Boże Narodzenie jest obchodzone nie ze względu na religię, ale na tradycję. Obchodzą oni święta zupełnie inaczej niż Europejczycy. Świąteczny obiad to przede wszystkim kubełek z KFC! Popularna restauracja przygotowuje nawet na ten czas specjalną świąteczną ofertę, a kolejki do kasy przypominają te z PRL.

            Niemcy na choince wieszają nie tylko łańcuchy i bombki, ale też ogórki. Na szczęście nie te jadalne, ale szklane - po prostu bombki w ich kształcie. Co ciekawe, w każdym domu tę szczególną ozdobę wiesza się w dobrze widocznym miejscu, tak aby bez trudu znalazły ją dzieci. Które z nich pierwsze wypatrzy, gdzie wisi ogórek, dostanie dodatkowy prezent. Kiedy bombka zostanie odnaleziona, zawiesza się ją na szczycie choinki jako najważniejsza bombkę.

            W Hiszpanii zamiast opłatka występuje chałwa, znana jako turron. Chałwa jest też elementem opłatka, bo jest uformowana w rulon i owinięta właśnie białym waflem.

             

            N.O.

             

            Mikołajki

             

            Mikołajki to bardzo stary zwyczaj, mający swoje początki jeszcze w średniowieczu. Jest to święto, które obchodzimy 6 grudnia. Polega ono na wspólnej zabawie i miłym spędzeniu czasu. Mikołajki są bardzo lubiane przez młodsze osoby. Jest to czas, w którym w szkołach urządzane są różne konkursy, zabawy i losowane są karteczki z imionami koleżanek lub kolegów, którym później robimy mały prezent. Jednym z popularnych zajęć mikołajkowych jest ubieranie choinki lub ozdabianie pierniczków. Z mniej popularnych, ale również lubianych, jest zabawa ,,Skarpeta świetego Mikołaja”, polegająca na wylosowaniu karteczki z jakimś zadaniem, takim jak na przykład zaśpiewanie świąteczniej piosenki. Kolejna zabawa to ,,świąteczne potrawy i tradycje”. Zabawa polega na podzieleniu się na grupy i wypisaniu jak najwiecej potraw oraz tradycji. Drużyna, która wypisze ich najwiecej, wygrywa.

            W szkołach organizowane są też konkursy na najlepszą choinkę. Dzieci w swoich klasach wymyślają pomysły na dekorowanie drzewek. Są one bardzo oryginalnie ozdabiane suszonymi owocami lub własnoręcznie robionymi ozdobami. Później parę wybranych osób chodzi i wybiera 3 najładniejsze lub najbardziej oryginalne choinki.

            W szkole również jest jedna wspólna, bardzo duża choinka stojąca przy wejściu, która jest  ozdabiana przez dzieci i nauczycieli. W mikołajki najważniejsza jest jednak dobra zabawa i miło spędzony czas z bliskimi.

                                                                                                          Klaudia

             

             

            Potrawy wigilijne w innych krajach

            NORWEGIA

            Co możemy zjeść na wigilii w Norwegii? Ryby i jeszcze więcej ryb. Nie może ich zabraknąć na wigilijnym stole. Mówię o najpopularniejszej rybie lutefisk, która jest zmiękczona w wodzie, gotowana, a czasami nawet grillowana. Podaje się ją z bekonem, ziemniakami, musztardą oraz puree z groszku. Jeśli chodzi o dania mięsne, popularne jest ribbe, czyli tłuste żeberka wieprzowe z ziemniakami i kwaśną kapustą. Natomiast jeśli chodzi o zupę, to tradycją jest zaczęcie wigilii od zjedzenia rommegrot, czyli zupy mlecznej z cynamonem podawanej z suszoną wędliną.

            WĘGRY

            Jeśli chodzi o Węgry, to na stole wigilijnym nie może zabraknąć zupy rybnej oraz pysznej strucli z makiem. Jednak całą robotę robi gulasz szegedyński z dzika, słoniny oraz kapusty. To on zawsze robi największe wrażenie. Kolacja wigilijna w tym kraju charakteryzuje się tym, że jest ona pikantna oraz jest przyprawiana papryką. Zarówno mieszkańcom, jak i turystom trudno jest się oprzeć takiej kuchni.

            PORTUGALIA

            W Portugalii, tak jak i na Węgrzech mieszkańcy nie wyobrażają sobie wigilii bez ryby, a konkretnie dorsza. Najważniejszą potrawą jest bacalhau de consoada. Składa się ona z gotowanych filetów z dorsza, ziemniaków, gotowanej kapusty, rzepy, brokułów i marchwi. Portugalczycy kochają desery, więc nie może ich zabraknąć na świątecznym stole. Najpopularniejsze smakołyki to rabanadas, czyli cynamonowe grzanki moczone w słodkim mleku oraz pasteis de doce de grao, czyli ciasteczka z marmolady i grochu. Coroczną tradycją jest pieczenie bolo de rei, czyli królewskiego ciasta, które ma kształt korony.

            WIELKA BRYTANIA

            Co roku na stole wigilijnym w Wielkiej Brytanii króluje oczywiście indyk. Jest bardzo wiele modyfikacji tego dania. Jedni nadziewają go kasztanami, drudzy brukselką, a trzeci pieczonymi ziemniakami. Popularną potrawą jest też kiełbaska zawinięta w cienkie plastry boczku. Jeśli chodzi o desery, to nie może zabraknąć świątecznego puddingu, który musi być przygotowany z 13 składników.

            JAPONIA

            W Japonii potrawy wigilijne są najbardziej nietypowe, jeśli porównujemy je z tymi powyżej. W wigilię idzie się do ekskluzywnej restauracji na mieście i zamawia się jakieś dowolne dania. Na drugi dzień świąt je się najczęściej kurczaka, a co najzabawniejsze, może być to nawet duży kubełek z KFC.

                                                                                             Justyna

            Magia świąt

             

            Święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 i 26 grudnia. Z tej okazji chodziłam po szkole i zadawałam pytania uczniom z różnych klas. Chciałam poznać ich zdanie na temat tego niezwykłego czasu.

            Pytania:

            1. Czy lubisz obchodzić Święta Bożego Narodzenia?
            2. Co byś chciała/chciał otrzymać od Mikołaja?
            3. Czego nie lubisz w świętach?
            4. Co najbardziej smakuje Ci na wigilijnym stole, a co nie?
            5. Z kim spędzasz święta?
            6. Z czym kojarzą Ci się Święta Bożego Narodzenia?

            Uczennica z klasy 4b – Amelka

            1. Tak, to moje ulubione święta.
            2. Nowy komputer.
            3. Wszystko podoba mi się w Świętach Bożego Narodzenia.
            4. Bardzo nie lubię ryby, a smakują mi pierogi z grzybami.
            5. Spędzam z najbliższą rodziną.
            6. Najbardziej kojarzą mi się z choinką i opłatkiem bożonarodzeniowym.

            Uczennica z klasy 3a – Weronika

            1. Tak.
            2. Hulajnogę elektryczną.
            3. Kiedy Mikołaj nie wkłada prezentów pod choinkę.
            4. Nie lubię sałatki jarzynowej, a smakuje mi barszcz.
            5. Z najbliższą rodziną.
            6. Kojarzą mi się z choinką.

            Uczennice z klasy 7b – Natalka i Julka

            1. Tak, bardzo lubimy.
            2. Chciałybyśmy otrzymać jakąś niespodziankę.
            3. Wszystko lubimy.
            4. Najbardziej smakują nam pierogi z kapustą, nie lubimy ryby.
            5. Z najbliższą rodziną.
            6. Kojarzą nam się z choinką, prezentami i śpiewaniem kolęd.

            Uczennica z klasy 3b – Gabrysia

            1. Tak.
            2. Plastelinę.
            3. Niczego.
            4. Smakują mi pierogi z grzybami, a nie lubię ryby.
            5. Z rodziną.
            6. Z urodzinami, ponieważ dostaję wtedy prezenty.

            Uczeń z klasy 7a – Mateusz

            1. Tak.
            2. Chciałbym uzupełnić kolekcję z serii gier Crash Bandicoot.
            3. Jedzenia.
            4. Ta sama odpowiedź jak w punkcie 3.
            5. Z rodziną.
            6. Z lampkami świątecznymi.

            KC

             

            Jak ciekawie, rodzinnie spędzić święta?

             

             

            Święta Bożego Narodzenia to święta chrześcijańskie, poprzedzone adwentem, znane też jako Gwiazdka lub Narodzenie Pańskie. Większość osób obchodzi je co roku. Mimo to zapewne wielu z nas kojarzą się one jedynie z posiłkiem i nudnym siedzeniem przy stole. Właśnie dlatego chciałabym zaproponować parę pomysłów i sugestii, jak można spędzić je bardziej rodzinnie i pogodnie.

            Pierwszą alternatywą dla powyższego sposobu świętowania, która przychodzi mi na myśl, jest wspólne kolędowanie, dekorowanie choinki czy wręczanie, pakowanie lub kupowanie prezentów. Wierzę jednak, że ci, którzy to czytają, zdają sobie sprawę, że to nie prezenty są w święta najważniejsze a więzi rodzinnie i możliwość spotkania z bliskimi. W dzień Wigilii warto poszukać pierwszej gwiazdy na niebie, od której zaczyna się posiłek. Symbolizuje ona Gwiazdę Betlejemską, wszak w dniu narodzin Chrystusa doprowadziła ona mędrców do Betlejem. Wydaje mi się, że jest to znany zwyczaj, ale mam wrażenie, że coraz mniej osób go praktykuje. Sądzę również, że dobrą opcją byłoby wsparcie w przygotowaniu świątecznych potraw, tj. pierogi, uszka czy też różne rodzaje ryb. Taka pomoc może okazać się naprawdę potrzebna i zdecydowanie ułatwi pracę Kolejną możliwością jest pójście na pasterkę, chociaż zdaję sobie sprawę, że niektórzy nie przepadają za chodzeniem do Kościoła z różnych powodów, zwłaszcza o tak późnej porze. Jestem jednak zdania, iż warto się przekonać, ponieważ nie jest to nic złego, a można poczuć się wyjątkowo.

            Myślę, że wymieniłam naprawdę oczywistości, ale uważam, iż nawet tak błahe sprawy mogą do siebie zbliżyć.

            Dominika

            EDUKACJA EKOLOGICZNA W NASZEJ SZKOLE

             

            Dziura ozonowa


                          Ozon to odmiana tlenu powstająca podczas wyładowań atmosferycznych. Występuje on w atmosferze przy powierzchni Ziemi, a także w górnych warstwach stratosfery (około 30 km nad powierzchnią Ziemi). Ozon, który znajduje się w stratosferze (warstwa ozonowa), chroni wszystkie organizmy żyjące na Ziemi przed negatywnymi skutkami promieniowania nadfioletowego (UV).

                      Niestety w warstwie ozonowej powstała dziura (dziura ozonowa). Jest ona niebezpieczna dla naszego zdrowia. Zaobserwowano ją po raz pierwszy w latach 80. XX wieku nad Antarktydą.

                      Przyczyny dziury ozonowej są następujące: emitowanie gazów do atmosfery; emisja freonu, metanu i tlenków azotu; uwalnianie pochodnych metanu i etanu do atmosfery; chlor wchodzący w reakcje z ozonem. Skutki zaś to: większa częstotliwość zachorowań na choroby nowotworowe; wzrost zachorowania na kataraktę; negatywny wpływ na sinice wiążące azot; wzrost śmiertelności fitoplanktonu; mniejsze plony niektórych roślin uprawnych; duże prawdopodobieństwo wystąpienia oparzeń słonecznych; globalne ocieplenie, czyli wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi.

                      Sposoby na zapobieganie powstaniu dziury ozonowej: nie wyrzucaj urządzeń takich jak lodówki na zwykłe śmietniki, oddaj je do specjalnych punktów zbiorczych; kupuj dezodoranty i inne kosmetyki bez freonu, zwracaj uwagę na skład i unikaj szkodliwych związków, sięgaj po kosmetyki w kulce lub w sztyfcie; w rolnictwie używaj naturalnych nawozów.

             

                                                                                                       Gabriela

             

             

             

            AMAZONIA

             

            Położenie Amazonii:

            Amazonia to region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki, na obszarze Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli, obejmujący Nizinę Amazonki, południową część Wyżyny Gujańskiej i północno-zachodnią część Wyżyny Brazylijskiej. Teren ten zajmuje obszar 7 mln km².

             

            Geografia:

            Panuje tam wilgotny klimat równikowy o wysokiej średniej sumie opadów (do 4000 mm), ze średnimi rocznymi temperaturami od 24 do 27  C. Do lat 70. XX w. obszar był bardzo słabo zagospodarowany i zamieszkany głównie przez łowiecko-zbieracze ludy tubylcze, takie jak Piraha i Yanomami. Od tego czasu, w związku z licznymi programami osadniczymi (zwłaszcza w Brazylii), rozwija się w Amazonii chów bydła oraz górnictwo – głównie rud żelaza, manganu, cyny i glinu.

             

            Spory polityczne:

            Kilkadziesiąt lat temu rozpoczęły się spory polityczne na temat: „Do kogo należy ten las?”. Niektórzy dziennikarze uważają, że amazońskie lasy są obszarem międzynarodowym i należą do całej ludzkości. Natomiast Brazylijczycy uważają, że Amazonia jest ich własnością. W Brazylii trwa publiczna dyskusja, czy Amazonia może być zaatakowana, co doprowadziłoby do wojny. Granica państwa jest patrolowana i strzeżona przez brazylijską armię.

             

            Susza 2005 r.:

            W 2005 nastała susza w Amazonii. Susza dotknęła szczególnie szybko rosnące gatunki drzew o niewielkiej gęstości drewna. W tamtym katastrofalnym roku straty osiągnęły trzy miliardy ton dwutlenku węgla, a więc susza spowodowała, że w atmosferze znalazło się pięć dodatkowych miliardów dwutlenku węgla. Jeśli w przyszłości będzie pojawiać się ich coraz więcej, amazoński las deszczowy może według naukowców powodować nawet przyspieszenie zmian klimatycznych.

             

            Pożary w 2020r.:

            Na początku 2020r. można było zaobserwować, że Amazonia zaczęła płonąć. Spłonęło 18,3 mln hektarów lasów deszczowych Amazonii. Były to pożary spowodowane przez mniejsze susze oraz przez człowieka. Drwale wycinali drzewa, a to, co nie było dobre do użytku, podpalali. 32 017 – tyle właśnie ”wybuchło ognisk” w lasach.

             

            Kamila

             

             

             

            Elektrownie atomowe- co to jest?

             

            Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez korzystania z energii. Termin „energia” wywodzi się z języka greckiego, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „działalność”. Początkowo energii dostarczało samo środowisko, w postaci naturalnych surowców opałowych: węgla brunatnego, węgla kamiennego, drewna, a także gazu ziemnego czy ropy naftowej. Jednak nasze zapotrzebowanie na energię stale rośnie. Dlatego trzeba poszukiwać nowych źródeł energii.

            Coraz częściej można usłyszeć o potrzebie budowania elektrowni atomowej w Polsce. Jest to spowodowane koniecznością odejścia od energetyki węglowej oraz faktem, że czymś trzeba zastąpić nasze, już w większości leciwe, elektrownie węglowe. Temat ten stał się niezwykle popularny na świecie. Poskutkowało to rozpoczęciem rywalizacji o zrealizowanie tej inwestycji między USA, Francją i Koreą Południową oraz kilkoma mniejszymi graczami, którzy dopiero przygotowują ofertę budowy takiego typu elektrowni w Polsce…

            My Polacy bardzo sceptycznie podchodzimy do tematu budowy elektrowni atomowych w Polsce. Spowodowane jest to głównie przez awarię reaktora w czarnobylskiej elektrowni jądrowej. W wyniku przegrzania się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Skażeniu promieniotwórczemu uległ ogromny obszar terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. Uważa się, że to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

            Nadmienię, że każdy nasz sąsiad posiada elektrownie tego typu, więc nawet jeśli doszłoby do poważnej awarii takiej elektrowni, to my i tak odczujemy jej skutki.

            Chciałbym przejść do sedna… Zacznę od tego, że elektrownie atomowe są bezemisyjne oraz nie wymagają ciągłego dostarczania paliwa, ponieważ wymiana prętów paliwowych odbywa się raz na 5 lub 8 lat, a zużyte paliwo jądrowe można poddać recyklingowi oraz wykorzystać ponownie w reaktorze. Jedną z korzyści stosowania energii pochodzącej z elektrowni atomowych jest możliwość równoległego do produkcji prądu ogrzewania miast bez strat w produkcji prądu elektrycznego. Właśnie z takiej opcji ma zamiar korzystać Finlandia, ogrzewając swoją stolicę - Helsinki, ciepłem pochodzącym z dwóch reaktorów fińskiej elektrowni jądrowej, znajdującej się w miejscowości Loviisa.

            Jednak z takiej elektrowni nie tylko my - wszyscy obywatele będziemy czerpać korzyści, ale też lokalne społeczności z okolic umiejscowienia takiej elektrowni. Wszystko to dzieje się za sprawą bardzo prostego systemu. Elektrownia atomowa daje duże zyski, przez co musi płacić duże podatki, które trafiają w dużej części do gminy, na której terenie taka elektrownia funkcjonuje. Dzięki temu gmina się szybciej wzbogaca, gdyż ilość inwestycji wzrasta. Na koniec chciałbym wspomnieć, że odejście od energetyki węglowej oszczędzi nam sankcji oraz opłat za emisje CO2. Da nam, obywatelom, tańszy prąd i czystsze powietrze.

                                                                                                          Tosu

            Przeżyjmy to jeszcze raz…

             

            Kilka słów o akademii z okazji 11 listopada

             

            Witam! Chciałbym wam trochę opowiedzieć o szkolnej  akademi z okazji 11 listopada. W dniu 10 listopada odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Niepodległości. Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji "Szkoła do hymnu". Mieliśmy zaszczyt gościć takie osoby jak: Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski, Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka, Przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Agnieszka Rzeszewska oraz Burmistrz Miasta i Gminy Tykocin Mariusz Dudziński. Przyjechała do nas również telewizja TVP3 Białystok. Osoby, które znajdowały się na uroczystości, wystąpiły w telewizji, a dokładnie w programie "Obiektyw Białystok".

            Na początku, jak zawsze, zostały wprowadzone sztandary. Wszyscy tam zgromadzeni odśpiewali hymn "Mazurek Dąbrowskiego". W ten sposób oddaliśmy hołd poległym na polu bitwy żołnierzom. Chłopaki od nadgłośnienia zrobili kawał dobrej roboty, przedszkole spisało się wyśmienicie. Myślę, że bez nich akademia nie byłaby taka sama. Telewizja przed oraz po występach przeprowadziła wywiad z niektórymi uczniami. Po odśpiewaniu Hymnu zostały odśpiewane następujące patriotyczne pieśni: "Pierwsza Brygada", "Czerwone Maki na Monte Cassino" oraz w wykonaniu przedszkola "Jesteśmy Polką i Polakiem". Podczas akademii nasz kolega opowiadał o dziejach historycznych Polski, o tym jak Polska utraciła niepodległośc, o tym jak była pod zaborami, o odzyskaniu wolności po 123 latach.

            Myślę, że nasza szkoła znów spisała się wyśmienicie, a panie odpowiedzialne za uroczystość świetnie przygotowały tę akademię.

             

            Kitek

             

             

            Wycieczka do Epi-Centrum Nauki

             

            W Białymstoku na ulicy Słonecznej powstało miejsce stworzone dla osób starszych i młodszych. Można tam dowiedzieć się wielu rzeczy i zobaczyć liczne doświadczenia związane z fizyką, astrologią i nie tylko.

            Miałam taką okazję, aby wybrać się tam z uczniami z kółka biologiczno-chemicznego z naszej szkoły. Uważam, że każdy powinien odwiedzić to miejsce. Przeżyłam tam niezapomniane wrażenia, na przykład dotykaliśmy kule, które w niesamowity sposób przewodziły prąd albo sterowaliśmy lampami, które pobudzały samochodziki do jazdy. Można byłoby pisać bardzo dużo o tym, co warto tam zobaczyć i doświadczyć, lecz uważam, że każdy powinien się wybrać w to miejsce i przeżyć niesamowite chwile w Epi-Centrum Nauki. Myślę, że jest to miejsce, które każdy zapamięta na całe życie.

            Rodzice, którzy mają małe dzieci, również powinni się tam wybrać, bo ważne jest, aby rozwijać swoją wiedzę w dziedzinie fizyki i chemii, ponieważ jest to naprawdę fascynujące. Wizyta w takim miejscu zachęca nas do poznawania świata, który nas otacza. Możemy poznać „wszystkie” tajemnice, które wydają nam się niemożliwe i dowiedzieć się jak powstaje prąd albo w jaki sposób działają magnesy.

            Myślę, że tworzenie takich miejsc, w których zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby starsze mogą spędzić miło czas, a przy okazji nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, jest bardzo dobrym pomysłem. Wszystkim polecam, aby odwiedzili takie miejsce jak Epi-Centrum Nauki, ponieważ wydaje mi się, że ten kto tam nie był, dużo straci. 

             

            Zosia :))

            NASZA TWÓRCZOŚĆ

             

             

            Pani Jesień”

                                                 Idzie lasem Pani Jesień, rozsypuje grzybki w lesie.

                               Idzie łąkami i polami na pomarańczowo maluje dynie i złoci trawy.

                                                  Idzie Jesień przez wieś, częstuje  ludzi plonami.

                         Powiewa chłodnym wiatrem, w koszyczku czerwoną jarzębinę i jabłka niesie.

                  Idzie piękna Pani Jesień,  pod Jej stopami szeleszczą suche brunatno-złociste liście.

                                                   Fioletem muska śliwy, by świat był szczęśliwy.

                                              Piękna Pani Jesień - radość wszystkim wokół niesie!

             

            Oskar Nartowicz, kl. Via

             

                                                                                    „Jesień”

                                                               Już za oknem pojawiła się Jesień…

                                    Przywitała nas kolorowymi liśćmi i chłodnym podmuchem wiatru.

                                                                       Las nabrał nowych barw…

                                                Poranne i wieczorne mgły okryły gęste wrzosowiska.

            Ciemne, długie i zimne wieczory już przynoszą refleksję i sen…

                                             W oddali słychać odlatujące ptaki  i szumy sennego sadu.

                                                Pod drzewami, między złotymi liśćmi, leżą kasztany.

                                                              Sfruwają z drzew niczym ptaki…

                                                           Wiatr ostatni raz kołysze babie lato.

                                                                              Nadeszła Jesień…

            Oskar Nartowicz, klasa VIa

             

             

             

             

            JESIENNY KONKURS

            LITERACKO-PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!

             

            Wyniki konkursu dla klas IV-VI szkoły podstawowej:

            I mejsce Oskar Nartowicz z klasy VIa

            II miejsce Antoni Torebko z klasy IVb

            III miejsce Emil Komorowski z klasy Va

             

            Wyróżnienia zdobyli: Aleksandra Piotrowska, Gabriela Szewczyk, Zofia Słowikowska, Piotr Komorowski, Nikola Malecka, Ewa Cackowska, Wiktoria Śleszyńska, Zuzanna Topczewska, Sebastian Wnorowski, Maciej Żmiejko, Maciej Jabłoński, Kuba Olszewski, Maja Matyszewska, Marlena Pisanko, Damian Bogacewicz, Zofia Kitlas, Zofia Rudawska.

             

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Organizatorki - Marta Papis, Katarzyna Strelczuk

             

             

            ***

            W tę Cichą Noc, Pan Bóg dał nam moc. 

            Zaczęło się to wszystko w starej stajence.

            Maryja porodziła Syna Zbawiciela dla ludu Izraela. 

            Te o to Dziecię będzie miłością na świecie.

            Jego rączki, teraz takie małe, będą leczyć serca bólem okazałe.

            Poprzez swe Boże Narodzenie ukoi smutki i cierpienie,

            by wierzyć w niebios zbawienie. 

            Bezpieczne,wieczne u Jego boku schronienie. 

            Dla naszego życia Jego cierpienie.

            ****

            Zniknęła dziewczynka. 

            Już rok jej nie ma… 

            Zatrzęsła się wtedy cała Ziemia. 

            Zamilkły jej usta, 

            ostygły jej ręce. 

            Było tak smutno jak w tamtej piosence...

            Żal wyrwał jej serce.

            Ratunku zabrakło.

            Zabrakło szczęścia.

            Mogło być inaczej...

            To historia przeklęta.

            Historia dziewczynki z uśmiechem na twarzy.

            Nikt jej już nie kojarzy.

            Świat zapomni, lecz nie ja. 

            Ja pamiętam każdego dnia

            tyle pięknych chwil, tak potrzebnych mi.

             

                                                                     Zuzia

             

             

            KOSTKA PUTANGENSA CZĘŚĆ II

             

            Po tym zdarzeniu doktor wrócił uradowany do domu. Zaczął przeszukiwać czy ma jakiś włącznik. Niestety, nigdzie go nie znalazł.

            - Chyba będę musiał go zamówić – mruknął do siebie.

            Jak powiedział, tak i zrobił. 5 dni później zapukał do niego kurier i wręczył mu 2 paczki i jeden list. Doktor bardzo się zdziwił, przecież nie zamawiał niczego poza mechanizmem. Podziękował i zaciekawiony poszedł otwierać paczki. W pierwszej był pstryczek, w drugiej znajdowała się kocia karma.

            – Na co mi kocia karma? Kto mógł mi coś takiego wysłać? Może list to wytłumaczy.

             

             

            Laboratorium, 29. 11.2029

                                                     Drogi Doktorze!

            Pewnie zastanawiasz się, na co Ci kocia karma? Odpowiedź jest prosta - przysyłam Ci ją, abyś nakarmił pierwszego kota, jakiego spotkasz. Potem go pogłaszcz. Mam nadzieję, że mój wynalazek zadziała. Na razie nie mogę Ci niczego zdradzić. Trzymaj się cieplutko.

                                                                                                             DRKostny

             

            PS Jeżeli moje dzieło nie zadziała, zadzwoń pod numer na opakowaniu karmy.

             

            „Dobrze” – pomyślał i poszedł wypełnić zadanie. Zobaczył białego kota, któremu futro błyszczało niczym diament. Od razu podszedł go nakarmić. Kot tak na niego dziwnie popatrzył, zjadł karmę i …

            – Masz coś jeszcze do jedzenia? – powiedział kot.

            – Nie, zjadłeś już wszystko.

            – Ooooo, a jeszcze jestem głodny.

            – To ... to... to… ty… gadasz?

            – Miauuuczałem już wcześniej, a teraz po ludzku gadam. Ale jak nie masz jedzonka, to ja idę. Cześć!

            – Cześć …! – Putangens nie mógł ruszyć się ze zdziwienia. Szybko zadzwonił pod numer podany na opakowaniu.

            – Halo? – powiedział doktor.

            – Halo. Tu laboratorium skalne, a raczej poczta głosowa laboratorium skalnego. Jak to ty! Maryla? To przestań dzwonić, bo nie dam ci tych diamentów. Jeśli to ktoś (bądź coś innego), to zostaw wiadomość po sygnale. Beeeep.

            – Dzień dobry. To ja, dr Putangens. Wysłał mi pan karmę. Zaobserwowałam, że jak da się ten wynalazek kotu, to ten zaczyna mówić ludzką mową! Proszę o szybki kontakt. Do usłyszenia.

             

            Co się wydarzy w następnej części? Czego dowie się profesor? Czy dowiemy się czegoś więcej o dr. Kostnym? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w kolejnym odcinku powieści.

                                                                                                               c.d.n.

                                                                                                                       Ruzo

            SPORT

            Zawody

             

            Dnia 13 listopada 2021r. w sobotę odbyły się półfinały w tenisie stołowym. Zawody zorganizowane były w Dobrzyniewie Dużym na ogromnej sali gimnastycznej. O godz. 10:00 zawody się rozpoczęły. Naszą szkołę w kategorii dziewczyn reprezentowały: Dominika Białecka, Natalia Wesołowska oraz Nikola Jackowska, a w kategorii chłopców naszą szkołę reprezentowali: Jakub Dowgiało, Krystian Kopczewski i Kacper Grabowski.

            Pierwszy mecz w kategorii chłopców zagraliśmy z zespołem z Wasilkowa. Mecz był bardzo zacięty, ponieważ mieliśmy podobne umiejętności, ale na szczęście wygraliśmy ten pojedynek. Następne starcie mieliśmy z uczniami z Choroszczy, którzy byli faworytami do zdobycia pierwszego miejsca. Pojedynek był bardzo zacięty i staraliśmy się wygrać, ale niestety rywal okazał się lepszy. W następnym etapie znów trafiliśmy na zespół z Wasilkowa. Po przegranej byliśmy bardzo zmotywowani i wiedzieliśmy, że musimy wygrać, bo inaczej byśmy już odpadli. Zaczęliśmy rozgrywać pojedynki, które wygraliśmy i przeszliśmy dalej. Niestety Choroszcz przegrała swój mecz i znów musieliśmy z nimi grać. Był to mecz o drugie miejsce, tak zwany mecz o wszystko. Nasz Pan od WF-u dał nam kilka cennych wskazówek. Pojedynek był również zacięty , ale rywale okazali się zbyt mocni. I tak nadszedł koniec zawodów. Ostatecznie zajęliśmy 3. miejsce, a dziewczyny z naszej szkoły 2., co spowodowało, że dostały się do finałów wojewódzkich.

            Podsumowując, zagraliśmy kilka dobrych pojedynków, ale oczywiście,, jak każdy popełnialiśmy błędy, nad którymi musimy popracować.

             

                                                                                                       Jakub

             

            Czym jest stres? Jak go pokonać?

             

            Naukowcy twierdzą, że stres to reakcja organizmu w postaci mobilizacji energii potrzebnej do pokonywania przeszkód, wymagań, bez względu na to czy towarzyszą jej przyjemne, czy przykre odczucia. Stres może być wywołany przez czynniki pozytywne oraz negatywne.

            Stres to emocje, które towarzyszą nam każdego dnia, tak jak szczęście czy smutek. Codziennie może nas spotkać stresująca sytuacja, która wpłynie na resztę naszego dnia lub na jakiś czas naszego życia.

            Co pomoże nam zapanować nad stresem? Przedstawię kilka sprawdzonych pomysłów.

            Oto one:

            1.       Rozmowa. Podzielenie się z kimś problemem odsunie nasze myśli od tego i pomoże spojrzeć na nasz kłopot z innej strony, tak jak widzą to inni.

            2.       Przelanie myśli na papier. Pozwoli to nam wypuścić z głowy taką myśl i zrobi miejsce na miłe przemyślenia.

            3.       Pozytywne nastawienie, np. zamiast stresować się testem mówmy sobie, że uczyliśmy się do niego, że damy radę i nawet jak nam nie wyjdzie, to mamy prawo do poprawy.

            4.       Relaks. Ulubiona muzyka czy jakaś miła czynność, np. spacer sprawią, że zapomnimy o naszym problemie.

            5.       Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Bycie z bliskimi nam osobami zawsze dobrze robi. Ich wiara w nas i nasze możliwości jest bezcenna.

            6.       Uśmiech. Tę supermoc ma każdy z nas! Nasz organizm nie jest w stanie jednocześnie śmiać się i odczuwać stres. Nawet sztuczny i wymuszony uśmiech potrafi znacznie polepszyć samopoczucie.

            7.       Zdrowa dieta. W sytuacjach stresowych pijmy dużo wody mineralnej, jedzmy owoce, warzywa. Starajmy się unikać się kawy i napojów energetycznych, mogą one doprowadzić do jeszcze większego rozdrażnienia, migreny czy uczucia zmęczenia. W walce ze stresem może pomóc… kawałek gorzkiej czekolady z wysoką zawartością kakao.

            Niestety, zdarzyć się też może, że stres weźmie górę. Oto czego nie polecam:

            1.       Nastawianie się psychicznie, że nie damy sobie rady. Jest to słaby punkt każdego z nas. Nie możemy myśleć, że sobie nie poradzimy.

            2.       Samotność. Nikt nie lubi być skazany sam na siebie.

            3.       Picie kawy czy energetyków tylko nas pobudzi, a nie uspokoi.

            4.       Długie rozmyślanie i mała dawka snu. Przed czymś ważnym powinniśmy być wypoczęci, wyspani, pełni sił.

            5.       Zajadanie stresu. Jest to niebezpieczne dla zdrowia, a przede wszystkim sylwetki i figury.

            Jak wiemy każdy radzi sobie ze stresem inaczej. Mam nadzieję, że w tym artykule wyjaśniłam trochę, jak radzić sobie ze stresem i czego nie robić. Życzę wszystkim jak najmniej stresu, bo nasze życie jest zbyt krótkie, aby się stresować i martwić. Tym bardziej, że często, kiedy stresująca sytuacja minie, okazuje się, że nasze nerwy były niepotrzebne. Cieszmy się każdą chwilą, każdym dniem.

             

            Nutka

             

             

            Dlaczego dzieci nie powinny oglądać serialu Squid Game?

             

             

            Ostatnio dużo się mówi o południowokoreańskim serialu Squid Game. Jednym z tematów jest: „Dlaczego dzieci nie powinny oglądać serialu Squid Game?”. Squid Game to serial emitowany od 17 września 2021 roku na platformie Netflix. Składa się on z 9 odcinków, w których w różnych konkurencjach uczestnicy są eliminowani, a ostatni z nich, który przeżyje, dostanie nagrodę w wysokości 45,6 miliarda wonów koreańskich, czyli około 151,5 milionów złotych.

            W serialu występuje wiele drastycznych scen, co widać już w pierwszym odcinku serialu, kiedy to główny bohater zostaje zaatakowany przez osoby, u których się zapożyczył i pod ich wpływem podpisuje umowę o przeniesienie praw cielesnych. Druga drastyczna scena pojawia się podczas pierwszej gry w tak zwane „Czerwone Zielone”, czyli „Baba Jaga patrzy”. Kiedy uczestnicy się poruszyli, gdy lalka na nich patrzyła, zostali zastrzeleni. Trzecim dowodem na to, że dzieci nie powinny oglądać serialu Squid Game jest scena, w której podczas jednej z gier w Sali zgasło światło. Uczestnicy mieli za zadanie pozabijać innych, gdy było ciemno. Czwartym przykładem na to, że serial jest drastyczny są sceny w kilku odcinkach, gdy strażnicy całej gry poprosili jednego uczestnika, który z zawodu jest lekarzem, aby pomógł im wyciąć narządy osób, które już zginęły w zamian za ujawnienie gry, która będzie następna. Ostatnim argumentem na to, że dzieci nie powinny oglądać tego serialu jest to, że podczas sceny przed ostatnią grą jeden z trzech ostatnich członków zabił najmłodszą już ranną uczestniczkę tylko dlatego, żeby mieć większe szanse na wygraną

             

            Maślak

             

            Spójrz w gwiazdy…

             

            Osoby urodzone między 22 listopada a 21 grudnia mają w znaku zodiaku Strzeleca. Jest to dziewiąty (z dwunastu) znak. Osoby spod tego znaku zazwyczaj są pełne pozytywnej energii oraz odważne. Są także twórcze, kreatywne; z zaciekawieniem podchodzą do nowych zagadnień. Ich dość ważną cechą jest szczerość, którą postrzegają jako jedną ze swoich największych zalet. Zodiakalne Strzelce to idealiści. Posiadają liczne zainteresowania, ale kiedy skoncentrują się na jednym z nich, mogą osiągnąć najwyższe szczyty. Mało kto potrafi dorównać Strzelcowi, kiedy ten jest w pełni zaangażowany w jakiś konkretny projekt. Mimo tego, że Strzelce są aktywnne i uwielbiają towarzystwo, to jednak ciężko jest zdobyć ich zaufanie. Początkowo bowiem kryją swoje uczucia i emocje, lecz gdy jednak postanowią nam zaufać, możemy wiedzieć, że znaleźliśmy jednego z najwierniejszych przyjaciół. Jednak znaki zodiaku mają jeszcze inne znaczenie,  na przykład w astronomii. Urodzonym w listopadzie, patronuje królewska gwiazda Antares. Zwana jest Sercem Skorpiona lub Strażnikiem Wschodniego Nieba. Jej wpływ pomaga osiągnąć wielki życiowy sukces, daje wewnętrzną siłę do pokonania przeciwności, a także przyciąga liczne okazje do zdobycia bogactwa. Wraz z Baranem i Lwem, należy do ognistych znaków. Pokrewne znakowi Strzelca są te same planety, co w przypadku Lwa, lecz w innej kolejności podobieństwa. Na pierwszym miejscu jest Jowisz, a na drugim Słońce. Jowisz to rozwój, możliwości, większy obraz, wierzenia, wiara, zaangażowanie w jakąś sprawę. Jowisz w Strzelcu jest ogniem, który rozwija, poszerza i zmienia kształt. To duchowy ogień miłości i prawdy.

            Osoba, która posiada swoje Słońce w znaku Strzelca jest optymistycznie nastawiona do świata, szczera i otwarta.

            Malwina

             

             

            Czuwające Panie Opiekunki: Marta Papis, Karin Skiba, Katarzyna Strelczuk

            Grafik: Zofia Kitlas

            Elitarna Kadra Redaktorska: Dominika Białecka, Maksymilian Klepacki, Jakub Dowgiało, Zuzanna Kopczewska, Hubert Czeladko, Klaudia Klimaszewska, Justyna Kosakowska, Zofia Malecka, Julia Ostrowska, Natalia Ostrowska, Kamila Piotrowska, Gabriela Szafrańska, Zofia Rudawska, Oliwia Rakowicz, Anita Waszkiewicz, Karolina Ciborowska, Malwina Potocka, Oskar Nartowicz, Anna Malecka, Marek Słowikowski