• WRZESIEŃ/ PAŹDZIERNIK 2021

          •  

             

             

             

            Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

             

            Nauczanie i wychowanie to misja, wymagająca ogromnej wiedzy, kompetencji, wytrwałości i determinacji w stawianiu czoła przeciwnościom. Wszystkim Pracownikom zajmującym się wychowywaniem młodego pokolenia, ale i każdemu z Was osobno, chcemy powiedzieć, że wkład włożony w edukację i wychowanie przyniesie wymierne efekty całej społeczności szkolnej i przedszkolnej, w tym przede wszystkim przyczyni się do wychowania kolejnego pokolenia świadomych i odpowiedzialnych ludzi. Dziękujemy Państwu za ten wysiłek i Wasze poświęcenie w kształceniu dzieci i młodzieży.

             

            Składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom i Pracownikom ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO W TYKOCINIE. Życzymy Państwu po stokroć zdrowia, wszelkiej pomyślności, sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, satysfakcji w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności.

             

            p.o. DYREKTOR SZKOŁY

            Maria Anna Frankowska

            WICEDYREKTOR SZKOŁY

            Anna Konarzewska-Pogorzelska

             

             

             

             

             

             

            Z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela klasy 4-8 składają najserdeczniejsze życzenia:

             

            Z okazji Dnia Nauczyciela wszystkiego najlepszego Naszym Nauczycielom, zdrowia, szczęścia i spokojnej pracy

            życzy klasa 4a

            ***

             

            Kochanym Nauczycielom cała klasa 4b życzy dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz aby uczniowie byli posłuszni, nie tylko w Dzień Nauczyciela, ale każdego innego dnia.

            Klasa 4 b

            ***

             

            Z okazji Dnia Nauczyciela składamy serdeczne życzenia, wielu sukcesów, osiągnięcia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

            Uczniowie klasy 5a

            ***

             

            Kochani Nauczyciele, bądźcie wciąż z nami! Czy jesteśmy duzi czy jeszcze mali. Życzymy Wam szczęścia na następne lata – niech żyje i rozkwita nasza oświata!

            Klasa 5b

            ***

            Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce, za dar najpiękniejszy, za SERCE…

            W tym dniu chcemy Wam życzyć, nasi Drodzy Nauczyciele, zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz wspaniałych uczniów.

            Klasa 6a

            ***

             

            Wszystkiego najlepszego, Drodzy Nauczyciele! Życzymy dużo zdrowia i radości z wykonywanej pracy. Sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów! Niech Wam sprzyja los w tej niełatwej pracy.

            Klasa 7 a

            ***

             

            Kochani Nauczyciele!

            Z okazji Waszego święta życzymy Wam wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, szczęścia, radości oraz pomyślności, wytrwałości w pracy i poza nią, niezapomnianych chwil przeżytych z uczniami. Aby każdy dzień był krokiem do osiągnięcia celu. Pragniemy, abyście nie martwili się, a także byśmy nie byli przyczyną kłopotów. Wszystkiego najlepszego!

            Dziękujemy także za każde słowo, które wpływa na nasze wychowanie.

            Z najlepszymi życzeniami

            Klasa 7b

            ***

             

             

            Za serce, uśmiech, dobre słowo, zachętę do pracy, gdy nic się nie udawało i pochwałę, gdy wszystko szło dobrze. Za pomoc w odkrywaniu tego, w czym jesteśmy najlepsi i przekonanie, że możemy więcej niż się spodziewamy. Za pokazanie nam, że w tak wielu sytuacjach mogliśmy zawsze na Państwa liczyć.

            Najlepsze życzenia składa klasa 8a

            ***

             

            Chcemy Wam, Drodzy Nauczyciele, życzyć wytrwałości, samych wzorowych uczniów, radości oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Niech każdy dzień będzie dla Was pełen szczęścia i uśmiechu, a smutki, gorsze momenty czy złość na uczniów niech będą chwilowe. Dziękujemy za wyrozumiałość, poświęcenie i pomoc, jakimi nas obdarowujecie.

            Klasa 8b

            ***

             

            Wszyscy nasi kochani nauczyciele dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele. Za naukę, za trud, jaki jest wkładany, przeogromny bukiet życzeń składamy. Życzenia szczere, prawdziwe, z uczniowskich serc płynące jak  świeże kwiaty pachnące, kwitnące na Polskiej łące.

            Klasa 8c

             

            zebrała: Julia

             

             

             

            Dzień Nauczyciela

            Co roku (od 1982 roku) 14 października jest obchodzony Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela. Upamiętniamy wtedy powstanie Komisji Narodowej w 1773 roku. Co ciekawe, instytucja o charakterze współczesnego Ministerstwa Oświaty Publicznej była pierwsza w Polsce i w całej Europie.

            W ten dzień okazujemy wdzięczność nauczycielom, np. kwiatami. Święto celebrowane jest na całym świecie w różnych dniach - w Meksyku i w Korei Południowej 15 maja, w Indiach 5 września, w Brazylii 15 października, na Ukrainie w pierwszą niedzielę października, w Czechach i na Słowacji 28 marca, na Tajwanie 28 września  (w tym kraju to dzień urodzin Konfucjusza). W Chinach 10 września i w Hiszpanii 30 września - organizowane są duże imprezy. Na Litwie ten dzień obchodzony jest 5 października, w tym dniu nie ma lekcji podobnie jak u nas, w Polsce.

            Dzień Komisji Narodowej w tym roku będziemy obchodzić w czwartek. U nas,  w polskich szkołach, organizowane są apele.

             

                                                                                                                               Sikorka

             

             

            EDUKACJA EKOLOGICZNA W NASZEJ SZKOLE

             

            Sadzenie lasu

             

            Dnia 29 września 2021 roku klasy 8a i 8b o godzinie ósmej rano wyjechały na leśną przygodę. Uczniowie wraz z opiekunami pojechali około pięćdziesięcioosobowym autobusem do Przewalanki. Podróż w jedną stronę trwała około 32 minuty. Na miejscu czekało na nich kilku przewodników. Panowie opowiadali im o różnych drzewach oraz dlaczego trzeba je sadzić, a także jak dbać o środowisko i tym podobne. Po przekazanych informacjach każdy z uczestników dostał wiaderko z 20 sadzonkami dębu. Mężczyźni pokazali, jak oraz gdzie sadzić drzewa. Po niecałych 10 minutach młodzież była ubrana już w kamizelki odblaskowe i wzięła się do roboty (zdjęcie obok).

            Każdy uczeń/uczennica dostał/a szpadel, żeby zrobić dołki na sadzonki. Młodzież bardzo się starała, żeby drzewka były dobrze zasadzone, ponieważ będą tam rosły przez kilkanaście lat.

            Po skończonej pracy, która trwała około godziny, klasy poszły na ognisko. Pan po kilku minutach od ich przybycia rozpalił ognisko. Wszyscy w mig wzięli po kiełbasce, która leżała na stole. Usiedli w kółku przy ognisku i zaczęli piec. Niektórzy po zjedzeniu pierwszej porcji poszli po dokładkę.

            Później uczniowie podziękowali mężczyznom i szczęśliwi wrócili autokarem do szkoły. W trakcie podróży rozmawiali i wymieniali się wrażeniami, których doświadczyli podczas wycieczki. Na początku uważali, że będzie to nudna przygoda, lecz później zmienili zdanie. Uczniowie wrócili około godziny trzynastej. Tak oto w prosty sposób podopieczni pomogli przyrodzie.

            Po co sadzili dęby? I ile ich posadzili?

            Posadzili aż 500 dębów! A robili to dlatego, ponieważ kiedyś w tym miejscu były już drzewa, ale je powycinano. Teraz chciano zapełnić puste miejsce dębami. A za 15 lat obok posadzą sosny i wtedy one będą sobie razem rosły.

            Kiedy najlepiej sadzić dęby?

            Dęby najlepiej sadzić w okresie wiosennym, ale dobrze się także sprawdzi jesienny. Miejsce, w którym się je sadzi, powinno być nasłonecznione, a ziemia żyzna oraz wilgotna. Susza może zaszkodzić nawet tym najbardziej wytrwałym i okazałym gatunkom.

            Jakie są gatunki dębów?

            W Polsce rośnie 7 różnych gatunków dębu. Są to:

            - dąb szypułkowy - żyjący ponad 700 lat, uważany on jest za najszlachetniejsze drzewo, ma wysoką wartość, z niego wyrabia się stylowe meble;

            - dąb bezszypułkowy - żyje on nieco krócej niż wymieniony powyżej, nadaje się do budowy jachtów, wyposażenia statków, produkcji podłóg;

            - dąb czerwony - to jedno z najszybciej rosnących drzew, jego liście się przebarwiają na czerwony kolor;

            - dąb burgundzki - jego drewno jest dość mocne i twarde, stosuje się je do produkcji mebli;

            - dąb błotny - sadzony jest jako roślina ozdobna, rośnie w glebach wilgotnych i mokrych;

            - dąb omszony - jego drewno jest twarde i trwałe, ale trudne w obróbce;

            -dąb wielkolistny - rzadko występuje w naszym kraju.

             

                                                                                   Kamila i Gabriela

             

             

             

             

            Z wyjazdu do Przewalanki na akcję sadzenia lasu nasi uczniowie przywieźli certyfikat, którego kopię możecie zobaczyć poniżej.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Egzamin ósmoklasisty

             

            Egzamin ósmoklasisty – nieodłączny element każdej szkoły podstawowej, jest obowiązkowy, więc bez napisania go nie można dostać się do szkoły średniej. Jednak minimalny wynik nie jest do końca określony, toteż nie ma możliwości niezaliczenia go. Ale nie oznacza to, że nie trzeba się do niego przygotowywać.

            "Porównałam" arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat z tym z ubiegłego, który został zmieniony z powodu zajęć zdalnych spowodowanych pandemią. Test wydaje się łatwiejszy, ale czy na pewno?

             

            Język polski

            Przeprowadzany jest zgodnie z wymaganiami zawierającymi ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowy, tj. Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza czy Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego.

            Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów, czyli o 5 mniej niż w zeszłych latach. W tym:

            Część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, interpretacja tekstów kultury, znajomość i rozumienie utworów literackich, posługiwanie się poprawną polszczyzną i znajomość zasad – 25 pkt, w dodatku 20 zadań opartych na dwóch tekstach i ok. 50% zadań otwartych.

            Część 2: wypracowanie z wyborem rozprawki lub opowiadania, w którym należy odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej – 20 pkt.

            Czas trwania egzaminu: 120 minut.

             

            Matematyka

            Egzamin przeprowadzany jest zgodnie z wymaganiami – ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, tzn. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach.

            Za rozwiązanie zadań możliwe jest uzyskanie maksymalnie 25 punktów, o 5 mniej niż w ubiegłych latach.

            W tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.

            Liczba zadań otwartych: 4, w 2019-2020 r.– 6.

            Czas trwania: 100 minut.

             

            Język obcy

            Przeprowadzany jest zgodnie z wymaganiami, zawiera ograniczony zakres podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych – czas past perfect oraz mowę zależną, mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.

            Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych – poziom A2.

            Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów, 5 pkt mniej niż w latach ubiegłych.

            W tym: zadania zamknięte – 34 pkt, zadania otwarte – 21 pkt.

            Czas trwania: 90 minut.

             

            Faktem jest, że dodano parę udogodnień, a egzamin jest nieco prostszy, jednak nadal jest to ważny test, do którego każdy przygotowuje się przez całą szkołę podstawową. Myślę, że pomimo tych ułatwień nierozsądnie byłoby się do niego nie przygotować.

            Dominika

            Źródło:gov.pl

             

             

             

             

             

            Do egzaminów jeden krok...

             

            Witajcie!

            Postanowiłem zebrać informacje na temat naszych nastrojów przed próbnymi egzaminami ósmoklasisty, które mają się odbyć w październiku. Chciałbym zacząć od tego, że zdania na ich temat są mocno podzielone. Jedni nie przyjmują tego faktu do swojej świadomości, natomiast inni są bardzo zestresowani z powodu tego wydarzenia i deklarują, że sobie nie poradzą oraz przejmują się, iż zakres materiału ich przerośnie (zwracają przy tym uwagę na listę lektur).

            Ja jednak proponowałbym ochłonąć i przyjąć to ze spokojem, bo po egzaminach próbnych świat się nie skończy... Kiedy poznamy swoje wyniki, będziemy mogli wyciągnąć wnioski, co należy poprawić, na co zwrócić uwagę, powtarzając materiał. Do egzaminu w maju jest jeszcze kilka miesięcy, więc trzeba to wykorzystać.

            Jedna z osób, z którymi rozmawiałem, stwierdziła, że brakuje nam czasu, by się uczyć, ponieważ mamy więcej nauki z przedmiotów, z których nie piszemy egzaminów, niż z tych, z których piszemy. Dlatego chciałbym zaapelować do nauczycieli, by trochę zwolnić; ponieważ niedługo nie będziemy mieli sił, by spokojnie zjeść. Może tą sprawą zajmą się też nasi przedstawiciele w Samorządzie Szkolnym?

            Sądzę, że powinniśmy dodawać sobie otuchy i razem przez to przebrnąć. Musimy się wspierać. Razem łatwiej!

            Pa, pa.

            -Tosu

             

            Talenty

             

            Każdy z nas ma jakiś talent, przynajmniej jeden. Ja np. lubię rysować, choć nie zawsze mi to wychodzi. Przeprowadziłam wywiady z uczniami naszej szkoły, którzy chętnie podzielili się ze mną informacjami o swoich umiejętnościach.

             

            Wywiad z Gabrysią

            - Jaki masz talent?

            G: - Umiem grać na skrzypcach i śpiewać.

            - Od kiedy grasz na skrzypcach?

            G: - Od zerówki.

            - A od kiedy śpiewasz?

            G:- Od zawsze.

             

            Wywiad z Hanią

            - Cześć, Haniu, czy ty masz jakiś talent?

            H:- Bardzo lubię balet, szarfę powietrzną. Umiem też grać na gitarze, śpiewać i rysować.

            - Co z tych rzeczy lubisz najbardziej?

            H:- Uwielbiam szarfę powietrzną

            - Masz bardzo ciekawe zainteresowania.

            H:-Dziękuję.

             

            Wywiad z Zosią

            - Zosiu, chcę Cię zapytać, czy posiadasz jakieś talenty?

            Z:- Myślę, że tak. Bardzo lubię grać na gitarze i śpiewać.

            - Od kiedy grasz na gitarze?

            Z:- Od kilku miesięcy.

            - Chciałabyś mieć jeszcze jakiś talent?

            Z:- Tak, bardzo.

            - A jaki?

            Z:- Chciałabym nauczyć się tańca Breakdance.

             

            Wywiad z Julią

            - Julio, czy ty uważasz, że masz jakiś talent?

            J:- Talentu nie mam, ale jest rzecz, którą lubię robić, czyli pisanie wypracowań.

            - Co lubisz pisać?

            J:- Moim ulubionym rodzajem są opowiadania.

             

            Wywiad z Pauliną

            - Czy masz jakiś talent?

            P:- Uwielbiam grać na gitarze.

            - Od jak dawna grasz na gitarze?

            P:- Trzy-cztery lata.

            - Czy uważasz się za profesjonalistkę?

            P:- Nie.

            - A dlaczego?

            P:- Są lepsi ode mnie.

             

            Wywiad z Justyną

            - Jaki masz talent?

            J:- Moim talentem jest bieganie.

            - Co zainspirowało Cię do biegania?

            J:- Biegałam na WF-ie i okazało się, że wychodzi mi to bardzo dobrze.

            - Czy jeździłaś na zawody?

            J:- Tak, jeździłam na zawody i bardzo lubię na nie jeździć

             

            Wywiad z Klaudią

            - Klaudio, a czy ty masz jakiś talent?

            K:- Lubię tańczyć.

            - W którym roku życia zaczęłaś tańczyć?

            K:- W 10 roku życia.

            - Co Cię zainspirowało?

            K:-Taneczne programy telewizyjne.

             

            Wszystkim moim rozmówczyniom dziękuję za udzielenie mi wywiadów.

             

            Takie są talenty naszych niektórych uczniów. Mam nadzieję, że utalentowanej młodzieży w naszej szkole jest jeszcze więcej.

             

            N.O.

             

            Koncert „Wyrwani z niewoli”

             

            Dnia 1 października 2021 roku do naszej szkoły przyjechało dwóch panów. Nazywają się oni Piotr i Jacek, mają swój kanał na youtube “Wyrwani z Niewoli”, na którym nagrywają swoją twórczość muzyczną. Ich najpopularniejszy utwór „Chodź z nami” ma ponad milion wyświetleń.

            Panowie nam pokazali, że mimo ciężkich sytuacji w rodzinie można wiele osiągnąć. Piotr opowiadał o swoich trudnych latach. W młodym wieku zaczął palić papierosy, żeby koledzy go zauważyli.

            Panowie grali koncert, który trwał półtorej godziny. Mnie bardzo się on podobał, ponieważ lubię szybkie utwory. Ten koncert nas wiele nauczył. Dowiedzieliśmy się między innymi, że nie warto się poddawać. Często możemy polegać na swojej rodzinie i warto o tym pamiętać. Ponadto wykonawcy uświadomili nam, że każdy człowiek ma jakieś wady, nikt nie jest idealny, dlatego nie należy się porównywać do innych, a raczej myśleć o swoich zaletach.

            W trakcie koncertu dwóch naszych kolegów odważyło się wyjść na środek i pomóc prowadzącym. Podzieliliśmy się również na dwie grupy: “Banda Łysego” i “Grupa Kudłatego”. W większości Banda Łysego radziła sobie lepiej niż grupa Kudłatego. Pod koniec nasz kolega wyszedł na środek i powiedział o swoich kompleksach, dlatego ode mnie wielkie serdeczne brawa dla niego za ogromną odwagę!

            Po koncercie panowie rozdawali karteczki z ich social mediami, instagramem facebookiem itp,. Obiecali nam, że będzie jeszcze część druga, która odbędzie się w kolejnym semestrze. Mam nadzieję, że część druga będzie jeszcze lepsza niż pierwsza.

             

            Kitek

            Wywiad z czwartoklasistami

             

             

            Czwarta klasa to pierwszy rok funkcjonowania już nie jako klasa wczesnoszkolna. Dla jednych uczniów to stres i odpowiedzialność, a dla innych to doświadczenie oraz przeżycia, jakich nie znali. Przeprowadziłam wywiad z czwartoklasistami, pytając, jakie są ich odczucia po miesiącu od rozpoczęcia nauki. Zadałam im następujące pytania:

             

            1. Jak podoba ci się czwarta klasa?
            2. Czy bałeś/aś się zmiany?
            3. Jak czujesz się z tym, że każdego przedmiotu uczy inny nauczyciel?
            4. Jaki jest twój ulubiony przedmiot?
            5. Którego nauczyciela lubisz najbardziej?
            6. Co nie podoba ci się w byciu czwartoklasistą?

             

            Karolina (4 B)

            1. Jak do tej pory bardzo mi się podoba czwarta klasa.
            2. Nie, nie bałam się i cieszyłam się, gdy wróciliśmy po wakacjach do szkoły.
            3. Czuję się z tym dobrze. Bardzo mi się podoba, że mamy lekcje z różnymi nauczycielami
            4. Najbardziej lubię lekcje matematyki oraz w-f.
            5. Bardzo lubię wszystkich nauczycieli i nie mam ulubionego.
            6. Nie podoba mi się, że mamy ciężkie plecaki i musimy nosić tak dużo książek.

             

            Nikola (4 B)

            1. Jest trudniejsza niż klasy 1-3, ale nie jest źle.
            2. Tak, bałam się, ale jednocześnie byłam podekscytowana.
            3. Dobrze. Jest inaczej, niż gdy uczy tylko jedna pani.
            4. Mój ulubiony przedmiot to historia, jest naprawdę ciekawa.
            5. Pana Ireneusza Przeździeckiego.
            6. Klasówki, jest ich dużo i obejmują bardzo dużo materiału.

             

            Kamil (4 B)

            1. Podoba mi się. Jest bardzo ciekawie.
            2. Nie, ani trochę.
            3. Dobrze, bo mogę poznać wielu nauczycieli.
            4. Matematyka i wychowanie fizyczne.
            5. Pan Artur Wiśniewski.
            6. Nic, jak na razie wszystko mi się podoba.

             

            Jak widać czwartoklasiści w większości cieszyli się z powodu przejścia do czwartej klasy. Jest to dla nich coś nowego i innego, coś z czym muszą się zmierzyć. To zupełnie inne przeżycia i doświadczenie czegoś, czego nie znali.

             

            POWODZENIA CZWARTOKLASIŚCI!!!

             

            Nutka

             

             

            Magia kamieni

             

            Wielu ludzi wierzy w przesądy, na przykład zbicie lustra może wywołać 7 lat nieszczęścia. Inni wierzą w horoskopy, a jeszcze inni w duchy. Jednak jest grupa ludzi, która wierzy w magię kamieni.

            Każdy magiczny kamień ma swoje szczególne właściwości:

            -ametyst                                                                                                                                                                             Ametyst uważany jest za kamień harmonii i relaksu. Przywraca  równowagę osobom podatnym na stres, przynosi spokój i uwolnienie od negatywnych myśli. Ametyst również pomaga w zachowaniu wstrzemięźliwości. Kamień ten przywraca harmonię ducha oraz pozwala skupić się na rzeczach ważnych, pomaga w kształtowaniu silnej woli i pracy nad charakterem.

            - cytryn

            Cytryn uważany jest za kamień radości, szczęścia i optymizmu. Cytryn także jest nazywamy ,,kamieniem sukcesu’’, ponieważ sprzyja osiągnięciu bogactwa, dobrobytu oraz powodzeniu w karierze zawodowej. Zapewnia zdrowy i spokojny sen. Ten kamień, podobnie jak oliwin, dodaje odwagi, sprzyja jasności umysłu. Cytryn to żółty kamień szlachetny, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Warto wiedzieć, że może mieć różne barwy. Może ona być żółta, ale też pomarańczowa lub złocisto-brunatna. Cytryny są jedną z odmian kwarcu. Powszechnie występują w Brazylii, Meksyku, USA czy Kanadzie. Można je wydobyć również w Hiszpanii lub w Czechach.

            - kwarc dymny

            Kwarc dymy to kryształ o barwie od bladego beżu,  po ciemny beż, aż do prawie czarnej. Ma on ogromne właściwości oczyszczające, ma także działanie wspomagające ochronę energetyczną. Wspomaga intuicję oraz działania, takie jak podejmowanie trudnych decyzji pod wpływem stresu. Nazywamy go dymnym, ponieważ swoim wyglądem zewnętrznym przypomina zadymiony kryształ. Aby naładować kwarc dymny wystarczy wystawić minerał na promienie księżycowe. Najlepiej skorzystać z tej metody od godziny 23 do 2 w nocy. Kamień ten jest bardzo kruchy i łatwo go uszkodzić.

            - kwarc różowy

            Kwarc różowy nazywamy ,,kamieniem miłosnym’’. Ten kamień pomaga osobom, które mają problemy z zaufaniem. Różowy kwarc pomaga budować harmonijne i pełne relacje z innymi ludźmi i naturą. Dzięki jego energii dostrzegamy prawdziwe intencje innych osób oraz doceniamy piękno w nawet najmniejszych rzeczach i zdarzeniach.

             

            M&M

             

            SPÓJRZ W GWIAZDY…

             

            Rozpoczynamy wrzesień, a wraz z nim nowe zodiakalne miesiące. Między wrześniem a październikiem znajduje się znak Wagi. Jest on siódmym znakiem astrologicznym. Żywiołem Wagi jest powietrze. Ten żywioł odpowiada również osobom spod znaku Bliźniąt i Wodnika.

            Waga to najbardziej „ucywilizowany” znak zodiaku, obdarzający atrakcyjnością, poczuciem piękna i zdystansowaniem. Waga to nauka tego, że drugi człowiek jest twoim lustrem. Jako znak zodiaku złożona jest z przeciwieństw. Żywioł powietrza, który kieruje jej życiem sprawia, że jest to osoba często niezdecydowana i mająca wiele wątpliwości. Ten znak zodiaku wyróżnia się swoim specyficznym podejściem do życia. Ciągłe poszukiwanie i brak pewności sprawiają, że Waga często jest w ruchu. Osoby spod tego znaku wierzą, że trzeba przeżyć jak najwięcej w życiu i nie marnować go siedząc w miejscu. Taka postawa nierzadko wywołuje u nich poczucie niepokoju, że otoczenie nie będzie mogło sprostać ich wymaganiom. Czarujące i sympatyczne Wagi to prawdziwe dusze towarzystwa. Lubią przebywać z innymi ludźmi i miewają szerokie grono znajomych, choć najważniejsi są dla nich najlepsi przyjaciele. Zawsze znajdują się w centrum wydarzeń. Mają ogromne poczucie humoru. Jeżeli coś wzbudzi ich zainteresowanie, potrafią zupełnie na poważnie się temu poświecić. Zdarza się wręcz, że zostają wojownikami w ważnych sprawach. Uważają się za osoby prawe, a przy okazji nie znoszą nieładu, więc jeżeli dojdzie do ostrej wymiany zdań, to zazwyczaj one rozdzielają skłócone strony i skłaniają je do spokojnej rozmowy. Wagi cechuje też doskonały gust i wrażliwość na piękno. Nie bez powodu temu znakowi zodiaku patronują dwa kamienie szlachetne. Znaczące jest to, że zarówno opal i turmalin, bo o nich mowa, występują w najróżniejszych kształtach i kolorach. Październikowe dzieci uwielbiają poeksperymentować, zanim podejmą się poważniejszego zobowiązania. Podobnie jak opal - potrafią urzec swoim czarem i skupić na sobie dużo uwagi. Ich niewymuszonego uroku nie należy jednak mylić ze słabością. Pod przyjaznym usposobieniem kryje się wewnętrzna mądrość i siła, inspirowane mocnym i statecznym turmalinem. Waga stara się dążyć do wewnętrznej harmonii. Zawsze działa według swoich przekonań i idzie za głosem serca. Uważa się ją za lekko ekscentryczną. Waga, dzięki swoim cechom, sprawdzi się idealnie jako artysta w każdej dziedzinie sztuki. Paradoksalnie nie przepada za rozwiązywaniem problemów, choć ma do tego naturalne predyspozycje. Kłopoty stara się omijać szerokim łukiem. Powinniśmy pamiętać, że Waga jest profesjonalistką i dąży do równowagi. Jest to nadrzędna cecha każdego człowieka urodzonego pod tym znakiem. Waga jest niczym bezbłędny sędzia, który rozstrzyga spór. Zazwyczaj jest inteligentna i posiada szeroką wiedzę. Uwielbia długie dyskusje i nie ogranicza jej zakres tematyczny. Nie ma problemów ze znalezieniem rozmówcy, gdziekolwiek się pojawi. Uwielbia opowiadać dowcipy i sympatycznie prowadzić konwersację, nawet jeśli rozmówca ma inne poglądy. Śmiało wyraża swoją opinie. Waga jest sprawiedliwą, taktowną, pełną wdzięku i pokojowo nastawioną do świata, osobą. Nigdy nie można się z nią nudzić, ponieważ wpada na różne szalone pomysły.


                                                          Andzia i Rak

             

             

             

             

            HOROSKOP

             

            Baran (21.03 - 20.04) - W tym roku szkolnym, jeśli się postarasz, zdobędziesz oczekiwany efekt na świadectwie. A więc do dzieła.

             

            Byk (21.04 - 20.05) - Twoje świadectwo będzie piękne, lecz może być piękniejsze,  dlatego spraw, by tak było. Powodzenie w osiąganiu celu.

             

            Bliźnięta (21.05 - 21.06) - Może w tym semestrze nie będzie najłatwiej, ale jeżeli wytrwasz, otrzymasz doskonałe oceny. Więc wytrzymaj.

             

            Rak (22.06 - 22.07) - W tym roku szkolnym czekają Cię trudy, lecz wyjdziesz z nich obronną ręką. Musisz się postarać.

             

            Lew (24.07-23.08) - Czeka Cię semestr jak po maśle, lecz nie zawsze będzie lekko. Pilnuj, aby  nic Cię nie zaskoczyło. Bądź czujny.

             

            Panna (23.08 - 22.09) - Nie trać nadziei. W tym roku szkolnym czeka Cię miła niespodzianka. Na pewno Cię usatysfakcjonuje.

             

            Waga (23.09 - 23.10) - Po kilku miesiącach nauki lekko zmienisz sposób, w jaki widzisz świat. Zmiana będzie bardzo korzystna.

             

            Skorpion (24.10 - 22.11) - Spróbuj się kilka razy zgłosić do odpowiedzi, bo te kilka razy zamienisz w 6. A jedna mała szóstka może przeważyć nad oceną końcową.

             

            Strzelec (23.11 - 21.12) - To będzie dla Ciebie rok z dużą liczbą nowych przyjaciół, lecz nie zapominaj o najbliższych. Pamiętaj, że najbliżsi są przy Tobie cały czas.

             

            Koziorożec (22.12 - 20.01) - Pamiętaj, że nie wszystko jest takie łatwe. Pracuj solidnie           i uczciwie na upragniony  czerwony pasek. Jest szansa, że zrealizujesz swój cel.

            Wodnik (21.01 - 19.02) - Czekają Cię 5 i 6, ale musisz być wytrwały. Pokornie znoś wszystkie niepowodzenia i nie poddawaj się. Cel będzie blisko.

             

            Ryby (20.02 - 19.20) - Zacznij się starać, a wtedy dostaniesz pierwszą 6, drugą 6 i takim sposobem świadectwo będzie boskie. Twój znak jest gwarancją sukcesu.

             

            Ruzo

            Jak dbać o urodę?

             

            29 września był międzynarodowy dzień urody. Jest to dosyć nietypowe święto, o którym mało ludzi wie i pamięta. Wiele osób zastanawia się, jak właściwie dbać o urodę? Jest na to bardzo dużo sposobów. W tym artykule opiszę, jak pielęgnować włosy.

            Przede wszystkim należy ograniczyć korzystanie z prostownicy. Używanie jej bardzo niszczy włosy. Jeśli chcemy mieć zdrowe włosy, ale prostowanie ich jest dla nas bardzo ważne, należy kupić produkt ochronny przed prostowaniem.

            Jeśli mamy cienkie włosy, a chcielibyśmy mieć je grube i gęste, można zacząć używać wcierek do włosów. Dzięki wcierkom nasze włosy zaczynają błyskawicznie rosnąć i przestają wypadać. Jeśli chcemy zregenerować nasze włosy, możemy zrobić domową maskę. Wystarczy jedynie do jogurtu naturalnego dodać trochę miodu i wszystko razem wymieszać. Potem całość nakładamy na zwilżone włosy i pozostawiamy na 15-20 minut. Następnie spłukujemy maskę. Po tym zabiegu włosy będą doskonale zregenerowane.

            Jeśli natomiast chcemy przywrócić naszym włosom blask, wystarczy połączyć ze sobą parę składników. Należy wymieszać jedno żółtko , łyżkę oliwy z oliwek i trochę soku z cytryny. Wszystko mieszamy i nakładamy na suche włosy. Maskę trzymamy na włosach około godziny. Po tym czasie spłukujemy maskę szamponem. Taka maska nadaje niesamowity blask naszym włosom.

            To są podstawowe zasady pielęgnacji włosów, ale jeśli chcecie dowiedzieć się o tym procesie więcej, to podobnych rad jest bardzo dużo w Internecie.

                                                                                   Justyna

             

             

             

            Międzynarodowe Święto Zwierząt

             

            Czwartego października 1931 roku we Florencji uchwalono Międzynarodowe Święto Zwierząt, zwane również Światowym Dniem Ochrony Zwierząt. Natomiast w Polsce istnieje ono dopiero od 1933 roku. To święto zostało ustanowione na konwencji ekologicznej we Florencji. Rozpoczyna ono Światowy Tydzień Zwierząt obchodzony od czwartego do dziesiątego października i upamiętnia rocznicę śmierci znanego wszystkim Fanciszka z Asyżu, który zmarł trzeciego października 1226 roku. Kochał on wszystkie zwierzęta, a nawet potrafił je zrozumieć i porozumieć. Jego całym światem były zwierzęta i całą swoją uwagę im poświęcał. Dlatego pośmiertnie został ogłoszony patronem zwierząt oraz ekologów.

            Te, jakże wspaniałe, dni mają na celu pokazać wszystkim ludziom, że musimy dbać o dobrostan zwierząt i przekonać nas, abyśmy zwrócili uwagę na to, że one, tak jak my, mają swoje uczucia i potrzeby. W tych szczególnych dniach staramy się uświadomić sobie, że zwierzę nie jest rzeczą, którą w każdej chwili możemy sobie odstawić na bok, lecz istotą, która potrzebuje naszej uwagi i specjalnej opieki.

            W tym celu wolontariusze i organizatorzy Międzynarodowego Święta Zwierząt chcą ludziom przekazać, że warto zmienić stosunek do wszystkich zwierząt, nieważne czy są one dzikie, czy oswojone. Wolontariusze starają się uświadomić nam, że zwierzęta żyją i są w naszym życiu bardzo potrzebne. Nieważne czy jest to mała myszka, czy wielki słoń.

            Podczas tych obchodów organizatorzy zwracają szczególną uwagę na zwierzęta, które zostały porzucone albo znajdują się w schroniskach dla zwierząt. Starają się odwiedzać jak najwięcej takich placówek, aby zobaczyć, czy ich pupilki mają godne warunki do życia. Interesują się tym, czy mają zapewnione stale jedzenie, ciepłe miejsce do spania i czy mają dobrą opiekę. Starają się przeprowadzać różne zbiórki i kwesty na rzecz samotnych zwierząt, nie oczekując żadnej zapłaty w zamian. Ich rolą również jest namówienie możliwie dużej grupy ludzi o dobrym sercu, aby adoptowali jak najwięcej bezdomnych zwierzątek. One przecież też powinny poczuć, że mogą być bardzo kochane i potrzebne.

            Mam nadzieję, że Ci, którzy czytają ten artykuł, poczuli chęć niesienia pomocy naszym przyjaciołom, choćby wspierając finansowo placówki oraz organizacje zajmujące się dobrem zwierząt.

             

                                                                                                                            Zosia

             

            Czy w dzisiejszych czasach jest miejsce
            na marzenia?

             

                      W dzisiejszych czasach wiele osób uważa, że nie warto marzyć, gdyż pragnienia nie zawsze się spełniają. Twierdzą też, że nie warto zawracać sobie głowy takimi rzeczami. Coraz częściej brakuje nam wiary w przyszłość i determinacji do dążenia za wszelką cenę do określonego celu. Bywają jednak ludzie, którzy konsekwentnie podążają za swoimi marzeniami.

                      Są też takie osoby, które myślą głównie o marzeniach i ich wielkim celem jest je spełnić. Jedną z nich była Maria Skłodowska-Curie. Otrzymała Nagrodę Nobla, której tak bardzo pragnęła.

            Innym przykładem człowieka podążającego za marzeniami był Aleksandr Misurkin. Jego wielkim pragnieniem była podróż w kosmos. Po wielu latach udało mu się je spełnić. Łącznie spędził w kosmosie rok.

            Jest jeszcze wiele osób, które spełniły swoje ogromne marzenia. Przykładem są również ludzie, którzy dążąc do postawionego sobie celu, stają się sławni, czy też udaje im się zdobyć najwyższe góry świata. 

                      W dzisiejszych czasach jest miejsce na marzenia i każdy powinien dążyć do tego, aby chociaż cząstka z nich się spełniła. Staniemy się wtedy szczęśliwsi, wiedząc, że ciężką pracą i wiarą jesteśmy w stanie je zrealizować. 

             

                                                                                                                 Klaudia

             

            SPORT

            Zawody

             

            Dnia 1 października 2021 roku, w piątek, odbyły się zawody w biegach sztafetowych w przełaju. O godz. 8:15 mieliśmy zbiórkę na bloku sportowym w naszej szkole, a o godz. 8:30 wyjechaliśmy z parkingu. Podróż trwała około godziny i już o 9:30 byliśmy w Supraślu.

            O godz. 10:00 rozpoczął się pierwszy bieg dziewczyn klas 5-6. Zawodniczki, które reprezentowały naszą szkołę, po ciężkiej walce zajęły 2. miejsce, dostając się do następnego etapu. Około godz.10:30 rozpoczął się bieg chłopców klas 5-6. Po około 25 min. nasza szkoła w tej kategorii wiekowej uplasowała się w środku stawki, dostając się do następnego etapu. Następny bieg rozpoczęły dziewczyny klas 7-8. Po ciężkiej walce i przy wielkiej woli zwycięstwa nasza szkoła również zakończyła bieg w środku stawki, dostając się do następnego etapu. Ostatnim biegiem, jaki był na zawodach, był bieg chłopców klas 7-8. Nasza szkoła w tej kategorii miała bardzo mocną sztafetę z szansą na podium. O godz.12:00 rozpoczął się bieg. Już po drugim podaniu pałeczki byliśmy trzeci. Jednak w trzeciej zmianie zabrakło nam trochę sił, ale mieliśmy wolę walki i motywowaliśmy się nawzajem. Na ostatniej zmianie dostałem pałeczkę sztafetową i byliśmy na czwartej pozycji. Biegłem, ile miałem sił w nogach, aby dogonić zawodnika na pozycji trzeciej, ale niestety nie udało mi się to, ponieważ przewaga, jaką zawodnik miał nade mną, była zbyt duża. Kończąc bieg, utrzymałem czwartą pozycję i nasza szkoła w kategorii chłopców klas 7-8 zajęła 4. miejsce.

            Moim zdaniem zawody były bardzo udane i każda z kategorii  wiekowych dostała się do następnego etapu.

            Jakub

             

            Czuwające Panie Opiekunki: Marta Papis, Karin Skiba, Katarzyna Strelczuk

            Grafik: Zofia Kitlas

            Elitarna Kadra Redaktorska: Dominika Białecka, Jakub Dowgiało, Hubert Czeladko, Klaudia Klimaszewska, Justyna Kosakowska, Zofia Malecka, Julia Ostrowska, Natalia Ostrowska, Kamila Piotrowska, Gabriela Szafrańska, Monika Malinowska, Malwina Potocka, Zofia Rudawska, Maja Sikorska, Anita Waszkiewicz, Oliwia Rakowicz, Anna Malecka, Marek Słowikowski