• MARZEC 2022

          • NASZA TWÓRCZOŚĆ

             

             

            Dzielna jesteś, Ukraino.

            Widzi to dziś cały świat.

            Jesteś dziś wzorem, bo walczysz za pan brat.

            Na Tej ziemi rozlała się krew.

            Zmywa ją morze ludzkich łez.

            Na Twym niebie miało świecić dziś słońce,

            A latają po nim bombowce.

            Twe dzieci uciekają, gdzie się da...

            Nie martw się, Ukraino...

            Bóg Dobry schronienie im da.

            Szaleniec wydał rozkaz...

            Chce być carem na pokaz.

            Piekło już na niego czeka

            Za zniszczenie człowieka.

             

            ....

             

                                                                               Zuzia

             

             

            Kostka Putangensa cz.4

             

            Profesor poszedł z kotem do domu i... pod nim zobaczyli exprzyjaciela, który szukał kota. Profesor Putangens wiedząc, że Jan będzie chciał zabrać kota, postanowił schować go w kitlu tak, aby to naturalnie wyglądało. Sierściuch na początku nie chciał, ale dał się przekupić za puszkę łososia. Misja przeszła bezbłędnie.

            - To jest twój dom? Muszę zapamiętać Kiedy dasz mi jeść? – zapytał futrzak.

            - Spokojnie, zaraz dostaniesz – odpowiedział doktor.

            Kot dostał jeść, a naukowiec poprawiał swoje dzieło. Po 30 minutach poszli do Ptakoparku, by przetestować wynalazek.

            - Kocie, chcesz sprawdzić, czy działa? – spytał profesor.

            - Niuch, niuch brakuje... miau ssssss aa?! – powiedziało stworzenie.

            - Wszystko dobrze?

            - Miau, miau, a, a, au, ssss, sss! – pchlarz wydawał różne dźwięki usiłując coś powiedzieć.

            - Ooo, znalazłeś go – powiedział dr Kostny podchodząc do dawnego współpracownika.

            - Miau? – spytało przerażone stworzenie.

            - A, to nie ten kot, szkoda! – odszedł zawiedziony Jan.

            Dr Putangens zastanawiał się czemu kot nie mówi. Ale dalej chciał przetestować wynalazek, więc pogłaskał zwierzę, odsunął się trochę i włączył maszynę. Kot z jakiegoś powodu zaczął prychać na dzieło, gdy to zaczęło przechowywać wspomnienia psa, który przechodził obok. Po całym procesie testowane zwierzę dziwnie się zachowywało, jakby nic nie pamiętało, bo naprawdę nie pamiętało. Sześcian posiadł CAŁĄ pamięć testera. Profesor chciał od razu wyłączyć maszynę, ale wyłącznik się urwał. „Tania, chińska podróbka” - pomyślał.  Po sekundzie machina znalazła sobie nowy cel - kobietę, która powiedziała „pamiętam jak 1 maszyna z firmy Basas eksplodowała w kosmosie...”.

             

            Czy kostka spowoduje więcej szkód? Dlaczego kot przestał mówić?

            Czy dr Kostny pomoże?

            Ciąg dalszy nastąpi…

             

            Ruzo

             

             

             

             

            Pierwszy dzień wiosny

             

            Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze ziemię porastały wielkie i gęste lasy, nie było ludzi na świecie oraz wszystko działo się zgodnie z naturą, nadszedł pierwszy dzień wiosny. Pewnego słonecznego poranka w górskiej jaskini swój zimowy sen kończył niedźwiadek z rodziną. Obudził się i zaczął biegać po grocie. Cieszył, że nareszcie będzie mógł biegać po polanach, bawić się ze swoim bratem oraz kolegą borsukiem. Po chwili obudziła się reszta rodziny. Postanowili nie czekać dużej i wyjść z gawry. Tata niedźwiedź odsunął z wejścia wielki głaz. Stanęli w progu, poczuli świeżość, a także rześkość w powietrzu. Zamknęli oczy, wzięli głęboki wdech, a ich mordki rozświetliły promienie słońca. Po chwili uznali, że pójdą na spacer po lesie.

            Niedźwiadek wraz ze swoim bratem biegali wokoło drzew, aż w pewnym momencie zwierzątko spytało tatę.

            - Tatusiu, a co to za piękny kwiat?

            - To jest przebiśnieg – odpowiedział ojciec – oznacza, że wiosna przyszła już na pewno.

            Niedźwiadek, po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, dalej bawił się z bratem. Wszędzie dookoła rozpościerał się przepiękny krajobraz resztek śniegu, jasnych promieni słońca i zieloniutkich łodyżek wyrastających z ziemi. Było czuć radość w powietrzu.

            Niedźwiedzie zdecydowały, iż pójdą na polanę spotkać się z zaprzyjaźnioną rodziną szopów. Tak się złożyło , że już na nie czekały. Maluchy (niedźwiadek i szop) od razu zaczęły biegać, ganiać za motylami, śpiewać a nawet tańczyć. Rozpierała ich radość na myśl o tym, że znów mogą się zobaczyć. Jedno było pewne - wiosna była ich ulubioną porą roku. Niedźwiadek wraz z kolegą zaczęli pluskać się w malutkim stawiku.

            Kiedy wyszli, taczali się w zieleniejącej się trawie. Uwielbiali to uczucie. Słoneczko wysuszyło ich zmoczone futerka. Taki właśnie był pierwszy dzień wiosny... Niedźwiadek bardzo dobrze się bawił, był przede wszystkim szczęśliwy.

            Wiosna przynosi ze sobą ogromny koszyk radości, uśmiechu, promieni słońca oraz zieleni. Pamiętajmy, aby cieszyć się tym, co nas otacza, ponieważ jeśli czuć szczęście w powietrzu, to i w sercu.

                                                                                   Julia

            BOCIANY-symbol wiosny

             

            Bociany białe to ptaki doskonale znane nie tylko nam, Polakom. Gdy przylatują, nieoficjalnie uznaje się to za rozpoczęcie wiosny i budzenie się przyrody do życia.

            Jak to się dzieje, że bociany wiedzą, kiedy przylecieć i kiedy odlecieć? Jest to stosunkowo prosty mechanizm - przysadka mózgowa dostaje sygnały o tym, że dni są coraz krótsze, a słońce jest mniej intensywne, zaczyna zmniejszać produkcję  hormonu, co sprawia, że bociany zaczynają zwoływać sejmiki i odlatują. A jeśli chodzi o powrót z Afryki, w ocenie sytuacji pomaga im wilgotność powietrza i zmniejszająca się ilość dostępnego pożywienia. Mitem jest fakt, że bociany odlatują do ciepłych krajów, bo boją się zimna. Bociany doskonale znoszą niską temperaturę, jednak piękny, biały puch, czyli śnieg, uniemożliwia im polowanie.

            Po powrocie do Europy bociany najczęściej wybierają Polskę ze względu na najbardziej obfitą ilość pożywienia i największe jego zróżnicowanie oraz perfekcyjny klimat do wychowania młodych. Jednak popularnymi kierunkami są też niektóre rejony Hiszpanii i pozostałe kraje Europy centralnej. Warto wiedzieć, że nie wszystkie bociany wracają do tego samego gniazda, a zaledwie połowa. Bociany zwykle osiedlają się w niedalekiej okolicy poprzedniego gniazda.

            Ptaki wracają z zimowisk pod koniec marca lub kwietnia i wraz ze swoim pojawieniem się zaczynają wielkie remonty i budowę gniazd. Następnie osobniki w wieku powyżej 3-5 lat przystępują do rozmnażania. Najwięcej jaj jest składanych drugiego kwietnia.

            W gnieździe znajduje się zwykle od trzech do sześciu jaj, które są wysiadywane wymiennie przez bocianie pary. Młode bociany wylęgają się po około trzydziestu dniach, a po około sześćdziesięciu przystępują do opuszczenia gniazda i wielkiej podróży. Wszystkie bociany spędzają w naszym kraju około pięciu miesięcy, a w połowie sierpnia zwołują sejmiki i wraz z początkiem września i końcem sierpnia odlatują do ciepłych krajów, by nie umrzeć z głodu.

             

            Tosu

            Wiosna

             

            21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Wiąże się to ze zmianą czasu, cieplejszymi oraz dłuższymi dniami, które należy wykorzystać jak najlepiej, np. poprzez spacerowanie. Nie dość, że wiosna to czas zakwitania kwiatów, dlatego samo obserwowanie przyrody jest przednią myślą, do tego jest to jeden z lepszych sposobów na spędzanie czasu. Ponadto spacerowanie jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowej ruchomości i kondycji stawów. Chodzenie to także sposób na wzmocnienie kręgosłupa i lepsze dotlenienie mózgu. Dodatkowo pomaga obniżyć poziom cholesterolu, zapobiega cukrzycy, stabilizuje ciśnienie krwi, jak również poprawia układ krążenia.

            Spotkania ze znajomymi są również świetną alternatywą spędzania wolnego czasu. Oczywistym jest, że widywać się z przyjaciółmi można, a nawet trzeba przez, cały rok, jednak jestem przekonana, iż większość woli robić to przy 15°C, niż w czapce i kurtce. W dodatku, dzięki wydłużonym dniom jest na to więcej czasu.

            Wiosenna dieta jest równie ważna. Powinna być bogata w składniki odżywcze, których mogło nam brakować zimą. Świeże warzywa i owoce to doskonały sposób na uzupełnienie niedoborów ważnych witamin i minerałów. Należy jednak pamiętać, że nie powinny stanowić większej części posiłku.

            Mam nadzieję, iż każdy wykorzysta ten czas jak najlepiej, korzystając z plusów wiosny.

                                                                                             Dominika

             

            WYWIAD Z PANIĄ HANNĄ LUBAK

             

            1. Jak Pani się czuje w nowej szkole?

            Pomimo wcześniejszych obaw bardzo dobrze, ponieważ zostałam miło i ciepło przyjęta przez całą społeczność szkolną.

            1. Gdzie wcześniej Pani pracowała?

            Wcześniej pracowałam w Szkole Podstawowej w Konopkach-Pokrzywnicy.

            1. Jak ocenia Pani naszych uczniów?

            Uczniowie w naszej szkole są bardzo sympatyczni, życzliwi, chętni do współpracy, a przede wszystkim ambitni.

            1. Co Pani zdaniem jest najważniejsze w pracy nauczyciela matematyki?

            Najważniejsze jest pozytywne nastawienie do uczniów, interesujące podejście do zajęć oraz rozwijanie swoich pasji matematycznych i zainspirowanie nimi jak największej liczby uczniów.

            1. Czy każdego można nauczyć matematyki?

            Oczywiście, że tak. Nauczyć matematyki może się każdy. I każdemu jako szkoła logicznego myślenia się przyda. Dobry matematyk to nie ten, który sprawnie liczy, tylko ten, kto dba o precyzję wypowiedzi i wyciąga logiczne wnioski.

             

            Dziękuję za wywiad, było mi bardzo miło.

            Karolina

            Matematyka królową nauk

             

            14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matematyki. Dlaczego mówimy, że matematyka to królowa nauk? Była ona jedną z pierwszych nauk i jest wykorzystywana naprawdę w każdej dziedzinie. Mówi się też tak, ponieważ inne nauki czerpią wiedzę właśnie z matematyki.

            Bardzo wielu uczniów nie lubi matematyki, wprost jej nienawidzi. Pytanie: dlaczego uczniowie aż tak jej nie lubią? Odpowiedź jest dosyć prosta. Uczniowie po prostu jej nie rozumieją. Matematyka jest przedmiotem ścisłym i dla niektórych jest ona prosta, a innym sprawia ona wiele problemów. Niektórzy chodzą na różne korepetycje, proszą o pomoc, a inni zrozumieją wszystko na jednej lekcji i nie potrzebują wsparcia. Kolejnym powodem nielubienia matematyki jest to, że na naukę tego przedmiotu trzeba niekiedy poświęcić bardzo dużo czasu. Nie każdy ma go aż tyle, żeby uczyć się przez parę godzin tylko jej.

            Wielu uczniów mówi, że matematyka jest zupełnie niepotrzebna w szkołach i nie przyda im się w życiu, ale tak naprawdę matematyka jest bardzo przydatna. W życiu codziennym cały czas używamy matematyki, chociaż nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, na przykład idąc do sklepu, gotując, ustawiając temperaturę piekarnika lub też będąc na zakupach. Matematyka przydaje nam się nawet na lekcji wf, bo jak inaczej zmierzymy na przykład przebiegnięty dystans? Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, ale sprawdzanie godziny lub korzystanie z kalendarza to również matematyka.

            Podsumowując, matematyka jest bardzo trudnym przedmiotem i nie każdy potrafi ją zrozumieć, ale jest ona nam naprawdę potrzebna w życiu i bez niej nie wykonalibyśmy podstawowych czynności życiowych.

             

                                                                                                         Justyna

             

             

             

             

            EDUKACJA EKOLOGICZNA W NASZEJ SZKOLE

             

            Topnienie lodowców

             

            Co to są lodowce?

            Topnienie lodowców to bardzo czuły wskaźnik zmian temperatury, a co za tym idzie – zmian klimatu.

             

            Dlaczego lodowce topnieją?

            Lodowce topnieją w wyniku kilku czynników: nasłonecznienia, które powoduje nagrzewanie się kamieni na powierzchni lodowca, oddziaływania wód lodowcowych z wyżej położonych części lodu oraz ciepłych mas powietrza i ciepłych wiatrów.

             

            Czy topniejące lodowce zagrażają światu?

            Topnienie lodu ma wpływ również na ocieplanie się atmosfery i wód morskich. Lód i śnieg powodują odbijanie światła słonecznego. Brak pokrywy lodowej prowadzi do odsłonięcia wody i lądu, które pochłaniają promieniowanie cieplne. 

            Do końca wieku przy obecnym tempie zaniku pokryw lodowych poziom światowego oceanu podniesie się ok. 30 centymetrów. Dla nas, nie będzie to coś szczególnie tragicznego, ale dla Holendrów może być to problem, bo choćby wyżej trzeba będzie wypompowywać wodę z terenów depresyjnych. Nie można zapomnieć o zalewaniu terenów, na których do tej pory mieszkali ludzie. Ta rzesza osób będzie migrowała do innych rejonów Ziemi, aby uciec przed katastrofą.

            Natomiast, jeśli wszystkie lodowce by się roztopiły, poziom wody podniósłby się o około 65 metrów. Oznacza to, że kontynenty znacznie by się zmniejszyły, a największe światowe metropolie znalazłyby się pod wodą.

            Więc tak, zagrażają.

             

            Gdzie i jak szybko topnieją lodowce?

            Wskutek ocieplenia klimatu powierzchnia lodowców zmniejsza się na całym świecie. Największy lodowiec Antarktydy, Pine Island, cofa się o 40 proc. szybciej niż
            w latach 70. zeszłego wieku. Pozostawia w oceanie wodę i lód. Lodowiec Smitha cofa się o 83 proc. szybciej niż w 1992 r. Wszystkie lodowce na tym terenie tracą rocznie około 103 mln ton lodu rocznie.

             

            Konsekwencje topnienia lodowców

            Zasoby wodne, łagodzenie zmian klimatu, równowaga oceanów, emisja gazów cieplarnianych - wszystko to, i nie tylko, ucierpi poważnie z powodu topnienia lodowców, którego jesteśmy obecnie świadkami. Aby nie pozostawić w oczach apokaliptycznego scenariusza z Hollywood, jakbyś chciał siać niezmotywowany terror, zmotywujmy go IPCC, który w odniesieniu do scenariuszy, do 2100 w najgorszym możliwym przewidywaniu podniesie poziom morza z 52 do 98 cm.

             

            Szanse zmian klimatycznych:

            -Ułatwienie dostępu do złóż surowców (zwłaszcza ropy naftowej) do tej pory znajdujących się pod powierzchnią lądolodu Grenlandii lub zamarzniętego Oceanu Arktycznego

            -Otworzenie się przejścia północno-zachodniego i północno-wschodniego, czyli alternatywnych dróg morskich z Europy i Ameryki Północnej do Azji Wschodniej, znacznie krótszych niż obecnie wykorzystywane trasy przez Kanał Sueski i Kanał Panamski.

            -Uwolnienie od lodu i wiecznej zmarzliny obszarów potencjalnie zdatnych do zamieszkania i gospodarczego (w tym zwłaszcza rolniczego) wykorzystania (Islandia, Grenlandia, Svalbard, północna Kanada i Alaska, północna Azja).

             

            Gabriela i Kamila

             

             

             

            Godzina dla Ziemi

             

            Witam! Chciałbym Wam trochę opowiedzieć o pewnej akcji, a mianowicie "Godzinie dla Ziemi". Odbędzie się ona 26 marca. Zazwyczaj organizuje się ją w ostatnią sobotę marca w godzinach od 20:30 do 21:30. Ta akcja odbyła się po raz pierwszy w 2007 roku w Sydney. Już w 2008 roku wzięło w niej udział ponad 50 milionów osób w 370 miastach. Polska też do niej dołączyła. Światła zgasły w Warszawie i Poznaniu.

            Sama akcja została stworzona przez "World Wide Fund for Nature". Ma ona za zadanie skłonić do refleksji nad zmianami klimatu oraz uwrażliwić na nadmierne zużycie energii poprzez nakłonienie zwykłych ludzi a także korporacji do wyłączenia świateł na tę jedną godzinę.

            W roku 2017 zaangażowało się w akcję już blisko 80 polskich miast. Rok później, a mianowicie w 2018 roku, głównym celem akcji w Polsce było wsparcie utworzenia w Puszczy Karpackiej Turnickiego Parku Narodowego. Akcja "Godzina dla Ziemi" ma nawet własną stronę internetową. Ciekawych zachęcam do odwiedzenia: earthhour.org. Można tam znaleźć odliczanie do następnego święta. Niestety albo stety wszystko jest w języku angielskim. Na stronie mają nawet własny sklep z koszulkami, bluzami itp. Znajduje się tam dosyć ciekawy i dający dużo do myślenia cytat : "But Earth Hour is more than just an Hour for the planet - it's a movement for our future.” To oznacza, że Godzina dla Ziemi to więcej niż tylko Godzina dla Planety - to ruch dla naszej przyszłości.

            Myślę że, organizacja World Wide Fund of Nature wpadła na świetny pomysł, tworząc tę akcję.

            Hubert

            Zwierzęta morskie

             

            Dzisiejszy artykuł będzie o zwierzętach morskich, czyli o zwierzętach, które żyją pod wodą. Na pewno każdy widział jakieś stworzenie morskie, np. rybę. Istnieją również zwierzęta wodno-lądowe, ale na razie skupimy się na tych, które żyją wyłącznie w środowisku wodnym.

            Największy ssak wodny

            Największym ssakiem na ziemi jest płetwal błękitny i zamieszkuje wody Bałtyku. Jego długość osiąga nawet do 30 metrów, a waga sięga aż 150 ton! Sam język tego wieloryba waży 3 tony, czyli mniej więcej tyle samo co samica słonia afrykańskiego. Ssak ten żywi się drobnymi skorupiakami planktonowymi. Dziennie pochłania około 4 ton pokarmu.

            Drapieżniki morskie

            Zwierzęta z płetwami takie jak: orki, rekiny, węże morskie itd. to drapieżniki, więc żeby przeżyć zabijają inne stworzenia (zdarza się, że nawet człowieka). Rekiny posiadają od 2-3 tysięcy zębów ułożonych w górnej i dolnej szczęce w 2-6 szeregach. Tak naprawdę tylko dwa pierwsze rzędy odgrywają główną rolę w pobieraniu pokarmu. Pozostałe to zęby zapasowe i przesuwają się do przodu szczęki, natomiast  orki mają od 48 do 52 zębów, które mogą osiągnąć długość 10 centymetrów.

            Kilka ciekawostek

            1. Największymi żółwiami są żółwie skórzaste.                                                                     2. Tak naprawdę homary mają kolor ciemnobrązowy lub ciemnozielony, a czerwone robią się dopiero po ugotowaniu.                                                                                                                        3. Róg narwala to w rzeczywistości długi i poskręcany lewy kieł górnej szczęki, który przebija się przez wargi. Osiąga on do 3 metrów długości.                                  4. Orki mogą zjadać dziennie nawet 227 kg jedzenia złożonego z ryb, fok, pingwinów, kałamarnic czy żółwi morskich.                                                              

             

                                                                                                                                          Miyuki

            Fantazja książek

             

            Książka to drukowane, w postaci cyfrowej, czy nawet pisane odręcznie, dzieło fikcji lub literatury faktu. Zwykle znajduje się na arkuszach papieru przymocowanych lub związanych razem w ramach okładek, lecz może też występować  w postaci audiobooka.

             

            Warto czytać książki. Są cenną skarbnicą wiedzy, a ponadto wpływają na:

             

            - doskonalenie techniki czytania,

            - wzbogacenie słownictwa,

            - pobudzanie wyobraźni, łatwiejszą komunikację.

             

            Dzieci, które lubią czytać dla przyjemności, z dużą swobodą piszą wypracowania, są kreatywne, tolerancyjne, pięknie wypowiadają się, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie.

             

            Książki, które warto przeczytać w marcu:

             

            -„Demon i mroczne odmęty”,

             

            -„Pudełko w kształcie serca”,

             

            -„Czarny lampart, czerwony wilk”,

             

            -„Pod pokładem”,

             

            - „Był sobie pies”,

             

            -„Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”.

             

            Karolina

             

             

             

             

            Czy młodzi ludzie mogą być odpowiedzialni?

             

            W tym artykule poruszę temat odpowiedzialności młodych ludzi. Zacznijmy od wyjaśnienia znaczenia słowa odpowiedzialność. Odpowiedzialność to inaczej gotowość ponoszenia konsekwencji swoich czynów, myśli lub emocji.

            Wielu ludzi w tych czasach nie umie wziąć odpowiedzialności na siebie i woli zrzucić winę na kogoś innego. Kontrolujemy sytuację, gdy w naszym życiu wszystko idzie z górki i spotykają nas tylko dobre rzeczy, ale gdy coś dzieje się nie po naszej myśli, zaczynają się problemy.

            Rozważmy temat odpowiedzialności w sporcie. Wielu młodych ludzi popełnia błędy, ale to jest normalne. Człowiek uczy się na błędach. Wypowiem się na swoim przykładzie. Grając w piłkę nożną, popełniam na boisku, jak zresztą każdy, błędy. Jak źle podam lub stracę piłkę w środku pola, to muszę wziąć za to odpowiedzialność i jak najszybciej odebrać piłkę, żeby nie padła bramka. W innych sportach też musimy brać odpowiedzialność za swoje czyny. Wyobraźmy sobie ostatnie sekundy meczu w koszykówce. Na tablicy wyników widnieje remis i wiesz, że jak stracisz piłkę, wasza drużyna przegra, więc trzeba wziąć odpowiedzialność za podanie piłki.

            Dobrze, teraz przejdźmy do przykładów z życia. Jednym z nich może być wybór szkoły. Właśnie w tym momencie musimy jako młodzi ludzie podjąć odpowiedzialną decyzję, która może zadecydować o przyszłości. Następną, równie odpowiedzialną decyzję podejmujemy jak już jesteśmy dorośli i musimy wybrać pracę, którą będziemy wykonywać.

            Kończąc cały temat, stwierdzam, że młodzi ludzie potrafią być czasem bardziej odpowiedzialni niż dorośli.

             

            Jakub

            Jak być szczęśliwym?

             

            Wiele osób w swoim życiu przechodzi smutne, złe chwile lub dni, dlatego w moim artykule chciałabym opowiedzieć o tym jak być szczęśliwym, pogodnym i radosnym. 

            Aby stać się osobą szczęśliwą, nie trzeba być perfekcyjnym i idealnym. Nie trzeba dawać z siebie stu procent. Powinniśmy cieszyć się z tego, co mamy i nigdy nie zazdrościć rzeczy, na które nas nie stać albo nie możemy ich mieć z innego powodu. Osoba szczęśliwa to taka osoba, która potrafi się wszystkim dzielić i zawsze wystawić pomocną dłoń do ludzi, którzy potrzebują pomocy, choć nie zawsze o nią proszą. Czuje wtedy ona radość i nie oczekuje nic w zamian.

            Szczęście jest na wyciągnięcie naszej dłoni - wystarczy tylko rozejrzeć się wokół siebie. Optymiści wszędzie widzą zalety, a co za tym idzie - są ludźmi pogodnymi. Nie smucą się z powodu błahostek, lecz szukają sposobu, aby poczuć wewnętrzną radość. Szczęśliwym być nie oznacza być bogatym i posiadać wszystko, o czym zamarzymy. Być szczęśliwym to mieć wokół siebie ludzi i przyjaciół, z którymi możemy spędzać wesoło oraz miło czas i wcale nie są nam potrzebne do tego drogie rzeczy. Ludzie, którzy odczuwają szczęście, są bardziej aktywni, przyjaźni. Potrafią rozweselić najbardziej smutną osobę na świecie.

            Wydaje mi się, że bycia szczęśliwym można się nauczyć. Wystarczy tylko troszkę mniej marudzić, a częściej dostrzegać dobro i piękno tego świata. Osoby szczęśliwe na pewno mają dużo zainteresowań, którymi z chęcią podzielą się z innymi, ponieważ daje im radość i satysfakcję, że mogli kogoś zmotywować, aby nie siedział w domu i narzekał na otoczenie. Zawsze jest sposób na to, aby sprawić przyjemność sobie i innym. Powinniśmy jak najczęściej uśmiechać się i rozmawiać z ludźmi. Czasami taka rozmowa jest bardzo potrzebna. A przecież to nic nie kosztuje. 

            Myślę zatem, że żeby być naprawdę szczęśliwym, trzeba tylko chcieć. Pamiętajcie o tym, że szczęście w życiu jest bardzo potrzebne do tego, aby realizować swoje marzenia. Uśmiechajmy się więc zawsze i wszędzie do wszystkich.

            Zosia ;)

            Co to są fake newsy i jak się im nie dać?

             

            Fake news to zwrot pochodzący z języka angielskiego. Oznacza on fałszywe informacje. Informacje takie są nieprawdziwe lub w niewielkiej części zawierają prawdziwe wiadomości. Są one najczęściej udostępniane światu poprzez Internet. Twórcy fake newsów chcą, aby były one traktowane poważnie i uważane za prawdziwe. Fake newsy nie zawsze są w formie pisanej, często są to również zdjęcia lub filmy. Dziś spotykamy się z nimi bardzo często i wielu ludzi się na nie nabiera.

            Aby się nie dać złapać na takie fake newsy, nie powinniśmy wierzyć we wszystko co widzimy, ponieważ w dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości przerobienia zdjęć czy też filmików. Dlatego zawsze najpierw upewnijmy się czy dana informacja jest prawdziwa oraz nie rozsyłajmy tego typu wiadomości dalej, wprowadzając inne osoby w błąd.

            Jak sprawdzić czy to, co właśnie zobaczyliśmy, nie jest fake newsem? To nie takie trudne, na przykład poszukaj w innych źródłach takiej samej lub bardzo podobnej informacji i zobacz, czy zgadza się z tym, co podane jest w Internecie. Sprawdź też czy artykuł, zdjęcie bądź film jest nowy, a nie na przykład dodany parę lat temu - wtedy informacje mogą się różnić.

            Istnieją dwa rodzaje fake newsów :

            - historie, które nie zawierają żadnej prawdy i całe są zmyślone.

            - historie, które posiadają w sobie trochę prawdy i to na te więcej ludzi się nabiera.

                      Podsumowując, myślę że nie powinniśmy tworzyć fałszywych informacji, czyli tzw. fake newsów, ani udostępniać niczego innym, jeśli nie jesteśmy tego pewni w 100%.

             

                                                                                                       Klaudia

                                                                      

             

             

             

            Wichury

             

            Chmury, deszcze, błękitne niebo oraz wiatry to elementy dynamicznego systemu, który zapewnia ruch atmosferyczny od równika do biegunów i przenoszenie ciepła.                                                                                                                                                                                         Kiedyś zimy wyglądały inaczej - były mroźne i zawsze padało dużo śniegu. Czasy się zmieniają, klimat się ociepla i zimy są zupełnie inne, śnieg pada bardzo rzadko i szybko się rozpuszcza. W tym roku pojawiły się w Polsce wichury i silne wiatry. Spowodowały bardzo duże zniszczenia w naszym kraju. Wielu ludzi straciło dach nad głową, a także cały dorobek swojego życia. Nie było prądu w wielu miastach i wsiach, co utrudniło pracę wielu osób. Niektórzy stracili nawet swoich bliskich, ponieważ łamiące się drzewa spadały na domy, a także na jadące samochody i robiły wiele szkód. Zrywały też linie energetyczne i z tego powodu ludzie nie mieli prądu.

            Bezpośrednią przyczyną wichur są głębokie niże atmosferyczne wędrujące znad północnego Atlantyku przez Skandynawię po Rosję. Ciśnienie podczas ostatnich wichur różniło się nawet o 30hPa między północną a południową Polską. Jest to jedna z największych zmierzonych wartości w historii polskiej meteorologii. Zazwyczaj różnica ta wynosi zaledwie 5-10hPa, więc gdy przekracza 20hPa, to jest niebezpiecznie, a jak sięga 30hPa, to jest bardzo groźnie.

            W takim czasie najwięcej pracy miała Straż Pożarna i Pogotowie Energetyczne. Dzięki tym ludziom udało się zaprowadzić porządek i pomóc ludziom poszkodowanym. Należy słuchać ostrzeżeń, które podaje telewizja i radio. W taką pogodę najbezpieczniej jest pozostać w domu.

            N.O.

             

            Kryształy narodzin

             

            W styczniu rozpoczęliśmy Nowy Rok i również od nowa ruszył cykl znaków zodiaku. Jeszcze w grudniu rozpoczyna się znak zodiaku Koziorożca (od 22 grudnia do 21 stycznia). Mówi się, że dzieci urodzone w styczniu są wrażliwe, uczuciowe, wierne, uczciwe i lojalne. Niestety, bywają też uparte, mają swoje zdanie i nie dadzą się podporządkować.

            Żywiołem rządzącym Koziorożcem jest ziemia. Ten żywioł odpowiada również Bykowi i Pannie. Dążą one do opanowania materialnych stron życia. Ludzie ci zazwyczaj są ostrożni, praktyczni oraz bardziej realistyczni.

            A czy wiedzieliście, że znaki zodiaku mają też przypisane tak zwane szczęśliwe kamienie? Jeśli nie, to opowiemy jakie mogą być i jak szczególnie działają na ten konkretny znak zodiaku. Kryształy. Możemy je nosić zawsze, gdy potrzebujemy siły, ochrony, pewności siebie czy szczęścia.

             

            Biały kamień księżycowy – wspomaga spokojne, delikatne, ale skuteczne odpowiedzi w napiętych sytuacjach, pokrzepia tych, którzy czują się samotni, zagubieni lub słabi.

            Kamienie księżycowe mają taką samą energię, bez względu na to czy są wypolerowane czy też nie. Jest to kamień nastroju – staje się jaśniejszy lub ciemniejszy, w zależności od nastroju i poziomu energii. Wiąże się z ochroną podczas podróży, miłością i pokojem. Kamień księżycowy wspomaga sen, więc połóżmy go obok siebie czy też po poduszkę, gdzie docierają promienie księżyca, aby przyniósł zrozumiałe wizje oraz spokojny sen.

            Wzmocnienie: znam swoje przypływy i odpływy.

             

            Agat błękitny koronkowy – łagodzi dolegliwości związane ze stresem oraz problemy z porozumiewaniem się. Chroni tych, którzy pomagają innym lub zajmują się osobami chorymi, starszymi czy niepełnosprawnymi. Nośmy lub miejmy przy sobie ten agat, aby poprawić nasze zdolności komunikacyjne lub jeżeli trudno mówić nam o swoim emocjach bez popadania w przygnębienie. Mówi się że dzięki aktywacji naszego słuchu psychicznego możemy usłyszeć nasze anioła stróża. Połóżmy kawałek błękitnego agatu koronkowego przy zdjęciach bliskich czy znajomych, aby były one bezpieczne.

            Wzmocnienie: mówię prawdę z delikatnością.

             

            Malachit – kamień najpotężniejszej bogini miłości, na przykład rosyjskiej Pani Gór lub wikińskiej Freyi, bogini miłości i piękna. Malachit pomoże nam walczyć z depresją lub niepokojem, zachęcając do odkrycia powodów naszego cierpienia, a potem pomaga nam przełamać negatywne schematy zachowania. Daje odwagę i pewność siebie. Trzymajmy ten kamień w pobliżu kuchenki mikrofalowej, w kuchni lub w strefach mieszkalnych. Pozwólmy odejść przeszłości i idźmy w kierunku tego, czego najbardziej pragniemy. Noś ze sobą kawałek malachitu, gdy komunikujesz się ze światem przyrody. Może to być nawet zwykły spacer po lesie, łąkach i polach.

            Wzmocnienie: pójdę za głosem serca.

             

            Najbardziej działanie powyższych kryształów odczują osoby spod znaku Koziorożca. Jeśli jakaś osoba nie ma tego znaku, to nic nie szkodzi! Kryształy są dla wszystkich, niezależnie od znaku zodiaku!

            Rak i Andzia 

            Osiągnięcia Polaków na igrzyskach olimpijskich

             

            Niedawno, dnia 20.02.2022 zakończyły się zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Tegoroczne zawody nie były dla Polaków zadowalające, ponieważ zdobyliśmy tylko jeden medal (brązowy), jednak w poprzednich latach zdobywaliśmy wiele medali, zarówno na igrzyskach letnich, jak i tych zimowych. Warto sobie przypomnieć osiągniecia Polaków na tym turnieju.

            Zdecydowanie igrzyskami, w których Polacy zdobyli najwięcej medali, były zawody odbyte w 1980 roku w Moskwie. Wówczas polscy olimpijczycy wrócili do kraju z 32 zdobytymi medalami (3 złote, 14 srebrnych, 15 brązowych). Złote medale zdobyli: Bronisław Malinowski w biegu na 3000 m z przeszkodami, Władysław Kozakiewicz w skoku o tyczce oraz Jan Kowalczyk w jeździectwie.

            Najlepszymi igrzyskami pod względem zdobytych medali złotych oraz srebrnych była olimpiada odbyta w 1976 roku w Montrealu. Wtedy Polacy zdobyli łącznie 32 medali (7 złotych, 6 srebrnych oraz 13 brązowych). Polscy olimpijczycy zajęli wówczas 6. miejsce w klasyfikacji medalowej na 42 kraje. Złote medale zdobyli: Janusz Pyciak-Peciak w pięcioboju nowoczesnym, Kazimierz Lipień w zapasach, Tadeusz Ślusarski w skoku o tyczce, Irena Szewińska w biegu na 400 metrów (bijąc ówczesny rekord świata), siatkarze (wygrywając 3:2 w finale), Jacek Wszoła w skoku wzwyż, Jerzy Rybicki.

            Najgorszą do tej pory olimpiadą dla Polaków była olimpiada w 1924 roku w Paryżu. Wówczas Polacy zdobyli tylko 2 medale (1 srebrny oraz 1 brązowy) za jeździectwo i kolarstwo.

            Polacy w późniejszych latach zdobywali jeszcze medale w takich sportach jak zapasy, judo, wioślarstwo, piłka ręczna itd. Aktualnie zajmują 19. miejsce w klasyfikacji wszech czasów, mając na koncie 298 medali (72 złote, 89 srebrnych, 137 brązowych).

             

            maślak

             

            Ryby - znak zodiaku

             

            Znak ten znajduje się w przedziale od 18/19 lutego do 20/21 marca. W tym przypadku dokładna data zależy od roku. Jest to dwunasty i zarazem ostatni znak zodiaku. Ryby są jednym z trzech znaków spod żywiołu wody. Jako znak wodny, ryby są zmienne w swoich nastrojach i większość planów podporządkowują samopoczuciu. W odróżnieniu od innych znaków, mają również ogromną łatwość w nawiązywaniu nowych znajomości. Potrafią wysłuchać i okazać współczucie, co jest rzadką umiejętnością wśród ludzi. Główne cechy charakteru to: ciekawość, otwartość, bezinteresowność, opiekuńczość, naiwność oraz spryt. Ryby są niezwykle twórcze, mają bogatą wyobraźnię i doskonale sprawdzają się w różnych dziedzinach sztuki. Niekiedy starają się aż za bardzo pomóc innym, często zapominając o swoich potrzebach. Zodiakalne Ryby żyją we własnym świecie. Ich wyobraźnia jest najbardziej rozwinięta wśród wszystkich znaków zodiaku. Wyobraźnia Ryb to miejsce, w którym starają się chować przed zewnętrznym światem. Tutaj czują się bezpieczne i mogą żyć pełnią życia. Ryby lubią przygody, nowe sytuacje i wydarzenia. Zawsze mają coś ciekawego w głowie – pomysły, nadzieje i wyobrażenia. W astrologii, patronem ryb jest Neptun – grecki Posejdon – władca mórz. Neptun kojarzony jest z tajemnicą i magią. Bardzo mistyczny, często niejasny w swych emocjach. Ryby ustępują pola, nawet jeśli mają rację i nawet jeśli mają szansę na zwycięstwo.

             Malwina

             

            Czuwające Panie Opiekunki: Marta Papis, Karin Skiba, Katarzyna Strelczuk

            Grafik: Zofia Kitlas

            Elitarna Kadra Redaktorska: Dominika Białecka, Maksymilian Klepacki, Jakub Dowgiało, Zuzanna Kopczewska, Hubert Czeladko, Klaudia Klimaszewska, Justyna Kosakowska, Zofia Malecka, Julia Ostrowska, Natalia Ostrowska, Kamila Piotrowska, Gabriela Szafrańska, Karolina Wiśniewska, Zofia Rudawska, Monika Malinowska, Malwina Potocka, Oskar Nartowicz, Oliwia Rakowicz, Anita Waszkiewicz, Karolina Ciborowska