Nawigacja

Nawigacja

Gazetka szkolna

STYCZEŃ / LUTY 2020

 

 

 

OGŁOSZENIE

 

W pierwszym tygodniu ferii 20.01-24.01 będą prowadzone zajęcia rekreacyjno-sportowe przez Gminną Bibliotekę Publiczną przy współpracy z Centrum Kultury Ziemi Tykocińskiej (na które potrzebne są zapisy) od godzin 9:00 do 13:00. Za to w drugim tygodniu ferii, czyli 27.01- 31.01 w naszej szkole na bloku sportowym również odbędą się zajęcia rekreacyjno-sportowe od godz. 9:00 do 12:00, które poprowadzą nauczyciele wychowania fizycznego. Na zajęciach obowiązuje strój sportowy i zmiana obuwia. Chętnych serdecznie zapraszam do wzięcia udziału!

 

Dominika

 

 

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana też świętem Trzech Króli, jest jednym z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami. 6 stycznia wierni mają obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej oraz korzystania z odpoczynku fizycznego i duchowego, jak w każdą niedzielę. Chrześcijańska uroczystość ma uczcić objawienie się Boga człowiekowi, obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumnego poznania Boga. Według chrześcijan, Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę, jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle. Stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców jako trzech osób, z których jedna jest ukazana jako młoda, druga jako starsza, trzecia jest czarna. Wśród takiej ludzkiej rodziny narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, przynosząc ze sobą małe upominki: złoto, kadzidło i mirrę. Od XVIII wieku upowszechnił się zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo, w Święto Trzech Króli, na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

ZiuTaa

 

Z czym wiąże się Nowy Rok? Jakie postanowienia noworoczne mają uczniowie i pracownicy naszej szkoły?

 

Chwilę temu pożegnaliśmy rok 2019, wkraczając przy tym w nowe (być może lepsze) kolejne 12 miesięcy życia. Każdy etap, w naszej doczesnej wędrówce, wzbogaca nas w ogromne ilości niezapomnianych wspomnień, uczy nas cennych lekcji i stawia przed nami wiele trudności, których czasami nie jesteśmy w stanie pokonać. Niestety, taki jest już świat i trzeba liczyć się z różnymi przeciwnościami losu, nawet z tymi, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jednak pomimo tych wszystkich komplikacji, życie przynosi nam również garść wspaniałych rzeczy. To od nas zależy, jak je wykorzystamy i czy będą one miały jakiś wpływ na nasze życie.

Wszyscy chcielibyśmy, aby rok 2020 był jeszcze lepszy niż poprzedni. Z tego powodu duża część osób robi postanowienia noworoczne, chcąc przez to wykorzystać te chwile najlepiej jak tylko można. Pragną zmiany w swojej egzystencji, aby czuć się lepiej z samym sobą. Właściwie takich przemian można dokonać w każdym momencie, ale korzystając z okazji, iż z początkiem stycznia otwiera się przed nami nowy rozdział, czujemy większą chęć ,,aktualizacji swojego istnienia”. Takie metamorfozy nie są niczym złym, tym bardziej, jeśli miałyby one oczywiście wprowadzić coś pozytywnego.

Kilka dni temu postanowiłam zapytać nauczycieli, pracowników, a także uczniów naszej szkoły o ich postanowienia.

Pani Agnieszka Rutkowska stwierdziła, że chce uprawiać więcej sportu, być bardziej aktywna fizycznie, tracąc przy tym zbędne kilogramy.

Pani Ania Kurzawska (nasza szkolna pielęgniarka) pragnie żyć optymistycznie, prowadząc zdrowy styl życia, nie zapominając oczywiście o uśmiechu.

Pani Bogusława Najecka chce systematycznie chodzić na fitness, dbać o zdrowe odżywianie (w miarę możliwości jeść mniej mięsa) i nie zapominać o uśmiechu na co dzień.

Pani Marzena Zembko chciałaby bardziej kontrolować dzieci (czy aby na pewno nie używają telefonów w szkole) i zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo w internecie.

Pani Justyna Malinowska chce być pogodną osobą, nie przejmującą się drobnostkami.

Pani Ewa Herman i Pani Jolanta Frąckiewicz w swoim odżywianiu chcą ograniczyć słodycze.

Wielu nauczycieli nie ma żadnych postanowień, natomiast są zdania, że jeśli będą pragnęli zmienić coś w swoim życiu, to po prostu to zrobią, niezależnie od sytuacji w jakiej będą, a są to m.in.: Pani Kasia Grzesiuk, Pani Kasia Cackowska czy Pani Maryla Frankowska.

W rozmowach z uczniami najczęściej powtarzająca się odpowiedź brzmiała następująco: ,,przyłożyć się bardziej do nauki”, bo jak wiadomo, nam uczniom czasami zdarza się przełożyć ją na drugi  albo nawet późniejszy plan…

Hmm, a co ja bym chciała zmienić w sobie? Chyba zniwelować nawyk zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę, gdyż mam z tym ogromny problem, ale w szczegóły tego nie zagłębiajmy się...

Zmieniając już trochę temat, chciałabym Wam życzyć wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku, abyśmy my, uczniowie, zdali do następnych klas z jak najlepszymi ocenami. Ósmoklasistom, abyśmy dostali się do wymarzonych szkół, by kwiecień był dla nas dobrym miesiącem. Wszystkim nauczycielom i pracownikom tej szkoły, aby zarówno Panie, jak i Panowie wytrzymali z nami, bo dobrze wiemy, że nie zawsze jest kolorowo...

Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam i dotrwaliście do końca. Dziękuję wszystkim osobom za udzielone odpowiedzi. Na sam koniec mam jeszcze jedno pytanie do Was. Czy macie jakieś postanowienia noworoczne? Czy chcielibyście coś zmienić w roku 2020?

 

PS Pamiętajcie o uśmiechu, bo bez niego ani rusz!!

                                                                                                 Nutella

 

 

Jak produktywnie spędzić ferie?

Już niedługo zaczynają się ferie zimowe 2020, więc w tym artykule chciałabym zaproponować kilka pomysłów, jak produktywnie spędzić ferie i ich nie zmarnować. Chyba większość uczniów, tuż po Nowym Roku, tylko wyczekuje ferii zimowych, aby odpocząć od szkoły i nauki. Podczas tej przerwy mamy aż dwa tygodnie wolnego od szkoły.

Przede wszystkim starajmy się ograniczać urządzenia elektroniczne. Wiele osób ”marnuje” ferie na telefon, komputer czy też telewizor, kiedy może w tym czasie zrobić mnóstwo produktywnych rzeczy. Jest to idealny czas na spotkania ze znajomymi! Jak lepiej spędzić wolny czas, jak nie w dobrym towarzystwie? Świetną opcją jest wspólne pójście do kina, na kręgle, na lodowisko lub na pizzę. Nocowanie z przyjaciółką również jest superpomysłem. Bez wychodzenia z domu nadal jest wiele możliwości spędzania czasu, np. oglądanie filmów, granie w gry planszowe lub też po prostu rozmawianie o wszystkim. Przecież z przyjaciółką nigdy nie zabraknie tematów do rozmów. Jeśli finanse pozwalają, można pojechać na jakąś wycieczkę z rodziną lub szkołą, np. w góry na narty. W naszej parafii co roku jest organizowane właśnie takie zimowisko, czyli wyjazd w góry. Wolontariat podczas ferii zimowych jest genialnym pomysłem! Jest wiele możliwości pomocy potrzebującym zimą, np. w schronisku. Schroniska chętnie przyjmują karmy dla zwierząt, kocyki, zabawki i różnego typu akcesoria dla zwierząt. W niektórych schroniskach wolontariusze mogą wyprowadzać psy na spacery. Chociaż dla większości uczniów ferie zimowe są odpoczynkiem od szkoły, to jednak warto też zająć się nauką. Jest to idealna okazja, aby nauczyć się na większy sprawdzian, bez obaw, że nie wystarczy na to czasu. Mamy też wiele czasu na czytanie lektur i innych książek.

Podałam tylko kilka propozycji tego, jak produktywnie spędzić ferie, ale oczywiście jest ich o wiele więcej. Myślę, że pomogłam i ferie zimowe 2020 spędzicie aktywnie. Nie zmarnujcie ani jednego dnia!

                                                                                                                                                      Kornelia

 

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

Dzień Babci - święto obchodzone dla uhonorowania babć; w dzień ten wnuki składają życzenia swoim babciom, a w przedszkolach, świetlicach są organizowane spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczęstunek. W Polsce obchodzony jest 21 stycznia.

Dzień Dziadka - rodzinne, świeckie święto, obchodzone w Polsce 22 stycznia w celu uhonorowania dziadków. Przyjęło się, że w ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, świetlicach i innych instytucjach opiekuńczo-wychowawczych organizowane są spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczęstunek.

W naszej szkole jest organizowany Dzień Babci i Dziadka m.in. przez wychowawczynie i uczniów klasy I szkoły podstawowej.

Pewnego dnia odwiedziłam uczniów klasy pierwszej i zadałam im kilka pytań. Zdobyłam kilka informacji na temat ich przedstawienia.

Oto pytania i odpowiedzi uczniów:

1.Kiedy jest Dzień Babci?

a) 19 stycznia         b) 21 stycznia         c) 22 stycznia         d)24 stycznia

Uczniowie, po krótkich konsultacjach, razem odpowiedzieli, że to święto odbywa się  21 stycznia.

2. Kiedy jest Dzień Dziadka?

a)20 stycznia         b)21 stycznia         c)22 stycznia         d) 23 stycznia

Dzieci od razu odpowiedziały chórem,  że Dzień Dziadka jest 22 stycznia.

3. Kto z Was jest zdenerwowany występem przed dziadkami?

Rękę podniosło tylko 8 osób (na 20 uczniów).

4.Ilu dziadków przyjdzie do Was na przedstawienie?

a)1         b)2         c)3         d)4         e)5

a) Do każdego z pięciorga uczniów przyjdzie po jednej osobie.

b) Do każdego z sześciorga uczniów przyjdą po dwie osoby.

c) Do każdego z dwojga uczniów przyjdą po trzy osoby.

d) Do każdego z trojga uczniów przyjdą po cztery osoby.

e) Do jednego ucznia przyjdzie aż pięć osób.

5.Która piosenka z występu podoba się Wam najbardziej?

Wszystkie osoby jednogłośnie podały tytuł piosenki  „Kolorowe jarmarki”.

Dzieci podczas swojego występu będą grały na instrumentach i odgrywały dwa skecze pt. „Babcia i Dziadek” oraz „Dziadek i wnuczek”.

Podsumowując - nasza szkoła pięknie i uroczyście obchodzi święto Dnia Babci i Dziadka. 

 

XYZZ

 

 

 

Karnawał na świecie

Karnawał, inaczej zapusty, zaczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Jest to również okres zimowych balów, zabaw i maskarad.

Brazylia
W tym kraju karnawał jest największym świętem ludowym. Myślę, że każdy kojarzy fakt, że to właśnie Rio de Janeiro (jedno z największych miast Brazylii) słynie z najhuczniejszego obchodzenia tego święta. Jednym z najważniejszych elementów karnawału w Rio jest fakt, że każdego roku wybierana jest najlepsza szkoła samby w Brazylii. Szkoły, specjalnie na występ, który odbywa się podczas karnawału, przygotowują niezwykłe stroje, przepełnione barwami, piórami i błyszczącymi dodatkami. Prezentują swoje umiejętności i znakomite układy taneczne przez cały czas trwania karnawału, na tak zwanym Sambodromie, czyli ruchomej platformie, która porusza się ulicami miasta. Oprócz tego karnawałowego konkursu, organizowane są też bale i imprezy, które odbywają się w barach, hotelach i na ulicach. Popularne są tam również bale maskowe. Jest tam też organizowany konkurs na najciekawszy kostium karnawałowy, wybiera się także najlepsze orkiestry i zespoły muzyczne.

Wenecja
Podczas karnawału ulice miasta są pełne barwnych masek, muzyki i zabawy. Mieszkańcy prześcigają się w tworzeniu tradycyjnych masek i organizacji różnych wydarzeń. Wenecki karnawał również jest bardzo popularny na świecie. Co roku ma on inny motyw. W ubiegłych latach były to na przykład podróże Marco Polo. Każdego roku karnawał rozpoczyna "lot anioła", kiedy akrobata (była to przeważnie dziewczyna) unosi się na stalowych linach nad Placem św. Marka. Częścią dzisiejszego świętowania są przedstawienia Commedia dell´Arte, które odbywają się w teatrach oraz na ulicach miasta. Pod koniec karnawału wybierana jest najpiękniejsza maska, a na Placu św. Marka odbywa się wielki bal oraz pokaz sztucznych ogni.

Londyn
Karnawał Notting Hill to coroczny festiwal trwający dwa dni (niedziela i poniedziałek, tzw. Bank Holiday Monday), który rozpoczyna się w sierpniu. Podczas karnawału organizuje się paradę, w której biorą udział przebrane w kostiumy zespoły tańczące w rytm muzyki. Można też usłyszeć etniczne rytmy z niektórych scen. Uczestnicy bawią się właśnie na takich scenach od godziny 9.00 do 20.00, a potem przenoszą się do klubów i barów. Podczas Notting Hill Carnival wybierane zostają najlepsze orkiestry i zespoły, które grają na narodowych instrumentach z Trynidadu i Tobago, a podczas konkursu Grand Costium Gala wybiera się Miss, Mistera oraz DJ-a karnawału. Podczas trwania całej imprezy nie brakuje również punktów gastronomicznych.

                                                                                                         stokrotka

 

Sposoby na naukę

Czasami nie mamy motywacji oraz chęci do odrabiania lekcji lub uczenia się na sprawdziany. W dzisiejszym artykule przedstawię kilka kluczowych sposobów, które pomogą wam przy nauce. Sądzę, że każdy z nas powinien mieć swój sposób na sukcesywną i przyjemniejszą naukę.

1.Cisza czy hałas - ten podpunkt zależy od was. Jedni wolą ciszę i spokój. Cisza ich uspokaja, nie rozprasza i pozwala im się skupić, a drudzy wolą słuchać muzyki podczas pracy. Pamiętajcie, że muzyka, której słuchacie, ma umilić wam naukę, a nie rozpraszać.

2.Stanowisko pracy - porządek  jest bardzo ważny podczas nauki, ponieważ bałagan nas rozprasza i nie możemy się skupić nad daną rzeczą. Jeżeli posprzątacie przed nauką, minie wam ona o wiele milej, niż w bałaganie.

3.Przekąski - zanim przystąpimy do nauki, zastanówmy się nad dietą i wybierzmy te produkty, które nam pomogą w przyswajaniu wiedzy. Z diety podczas nauki powinniśmy głównie wyeliminować przekąski, które spowalniają pracę mózgu, czyli tłuste jedzenie oraz duże dania. Czekolada poprawia sprawność mózgu. Dzięki jej spożyciu zyskujemy efekt nasilenia i stymulacji funkcji umysłowych. Oprócz tego mile widziane są wszelkiego rodzaju warzywa i owoce. 

4. Notatki – bardzo ważną rzeczą podczas nauki są notatki. Dzięki ich napisaniu zapamiętujemy większość rzeczy w nich zawartych. Pisz czytelnie i rozplanuj swoje notatki!

5. Organizacja czasu - dzięki organizacji czasu planujemy prawidłowy przebieg nauki. Planujemy czas trwania nauki  oraz trwania przerw  pomiędzy nią. Pamiętajmy, że przerwy również są bardzo ważne, przez nie nasz mózg może odpocząć i się zregenerować. Jeżeli słuchasz uważnie na lekcjach, to połowa sukcesu w nauce. Im więcej wyniesiesz z lekcji, tym łatwiej i szybciej minie ci nauka w domu.

 

                                                                                                                                     Ula

 

 

 

CO NAS DENERWUJE W DOROSŁYCH?

 

W tym artykule przedstawię, co nas denerwuje w dorosłych. Rodzice nie rozumieją, że zamiast się uczyć wolimy wyjść na dwór. Z jednej strony rozumiem, że nam każą się uczyć bo zależy im na naszym wykształceniu, ale jednocześnie tak trudno siedzieć nad książkami, kiedy inni akurat dobrze się bawią…

W dorosłych denerwuje mnie też, że wielu rzeczy nam zabraniają, a potem okazuje się, że w naszym wieku sami je robili. Denerwuje mnie także to, że nie liczą się z nami w niektórych sytuacjach i nie stają po naszej stronie, a niekiedy krzyczą na ciebie bez powodu, a ty sobie myślisz: „kiedy to się skończy?”

Rodzice też dają nam wiele zakazów, np. za dostanie złej oceny niektórzy nie mogą grać na komputerze, używać telefonu, dostają zakaz wychodzenia na podwórko itd.

W dorosłych denerwuje mnie też to, że nas mogą szantażować, iż zabronią nam grać na komputerze, jeśli nie poprawimy ocen albo że musimy zmienić swoje zachowanie, bo nie dostaniemy telefonu. Mogą zabronić także uprawiania sportu z powodu dostania złej oceny lub niewłaściwego zachowania. Jeśli mówimy o ocenach, bardzo denerwujące są przechwałki rodziców, jacy oni byli kiedyś dobrzy, jak świetnie się uczyli i jakie mieli sukcesy w szkole w momencie, gdy my dostaniemy słabą ocenę.

W rodzicach denerwuje mnie również, że jak o coś ich prosimy, to oni nigdy nie mają czasu, a jak oni o coś poproszą, to my mamy robić to od razu. No i jaka jest w tym sprawiedliwość?

            Najdziwniejsze jest to, że gdy dorośli byli dziećmi denerwowały ich te same rzeczy co nas teraz…

 

                                                                                                          Dziecko

 

Filmowe podsumowanie 2019 r.

 

Rok 2019 dobiegł już końca. Według wielu był to bardzo udany rok dla światowego kina. Miało w nim miejsce wiele interesujących premier, które na długi czas zapiszą się w historii kina. Nie obyło się bez wzruszeń, zachwytu, spektakularnych zwrotów akcji, strachu, a także zawodów i rozczarowań w niektórych przypadkach. W tym artykule chciałabym przedstawić wam najciekawsze filmy, które zadebiutowały na ekranach kin na całym świecie w ubiegłym roku.

,,The Lighthouse" - film ten opowiada o historii dwóch latarników, którzy w obliczu samotności powoli zaczynają tracić zdrowie psychiczne. Film ten na pewno wyróżnia się na tle ubiegłorocznych premier m.in. tym, że jest to film czarno-biały. Jest on jednym z najlepiej ocenianych filmów tego roku.

,,Parasite" - jest to koreańska tragikomedia opowiadająca historię ubogiej rodziny z Korei Południowej, którzy dostają pracę u bogatej rodziny, która skrywa straszną tajemnicę. Film ten przypadł do gustu wielu fanom dramatu i komedii na całym świecie i otrzymał bardzo wysokie recenzje.

,,Kraina miodu" - macedoński film dokumentalny w reżyserii Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova.
,,Ad Astra" – film opowiadający historię astronauty przeszukującego galaktykę w celu odnalezieniu swojego ojca, amerykański film science-fiction. Wyróżnia się on na tle dzisiejszych filmów tego gatunku .

,,Avengers: Koniec gry" - kontynuacja serii filmów na podstawie komiksów o grupie superbohaterów wydawnictwa Marvel Comics. Film ten osiągnął ogromny sukces pod względem finansowym. Został okrzyknięty m.in. najbardziej dochodowym filmem wszech czasów. Fani kultowej serii na całym świecie bardzo ciepło przyjęli film.

,,Gwiezdne wojny: Skywalker Odrodzenie" - jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów ubiegłego roku, który wzbudził masę kontrowersji wśród fanów. Jest on już 9. częścią kultowej sagi opowiadającej o rycerzach Jedi. Wielu zachwycił, ale też wielu zawiódł. Osobiście miałam okazję obejrzeć ten film w tygodniu premiery i mogę go szczerze polecić każdemu. Świetne efekty specjalne i doskonała muzyka idealnie podkreślają fabułę finału najnowszej trylogii.

,,Jak wytresować smoka 3" - amerykański film animowany uważany za najlepszą pełnometrażową animację poprzedniego roku. Jest to ostatnia część trylogii, która oszołomiła fanów na całym świecie.

 ,,Midsommar.W biały dzień" - nietypowy amerykańsko-szwedzki film grozy, który łamie wszystkie dotychczasowe założenia horroru. Akcja dzieje się tylko w dzień. Jest to bardzo ciekawy i godny uwagi film dla fanów tego gatunku.

Opisane powyżej filmy to tylko kilka przykładów produkcji, które poruszyły widzów na całym świecie. Było ich o wiele więcej, co pokazuje, jak bardzo udany był to rok dla kina.
                                                                                                                     

 Victoria

 

Zwykła życzliwość

 

Zwykła życzliwość może sprawić, że dzięki nam ktoś będzie miał lepszy dzień albo mu to nawet w czymś pomoże. Nigdy dokładnie nie wiemy, czy kiedyś nam nie będzie potrzebna czyjaś życzliwość.

            Niektórzy rodzice nie zwracają uwagi na to, że ich dzieci mają miejsce siedzące, np. w kościele czy autobusie a ktoś starszy musi stać. Właśnie osoby młodsze powinny ustąpić miejsca, ponieważ młodzi ludzie mają zdrowsze nogi i nic im nie zaszkodzi jak trochę postoją. Czasami może tak się zdarzyć, że dziecku się zrobi słabo i będzie potrzebowało usiąść, ale nie będzie miejsca siedzącego Wtedy mu też ktoś ustąpi. Tacy rodzice właśnie źle postępują, nie uczą swoich dzieci czegoś dobrego, wręcz przeciwnie.

            Niekiedy bywa też tak, że jest kolejka do kasy w sklepie i na końcu tej kolejki stoi kobieta w ciąży, której trzeba ustąpić miejsca. Niektórzy ludzie to jednak ignorują, ich to nie obchodzi, po prostu myślą tylko o sobie. To jest bardzo przykre, ponieważ tej kobiecie w ciąży może być bardzo ciężko. Takie osoby, co to lekceważą, postępują bardzo źle. Dlatego, moim zdaniem, w każdym sklepie w regulaminie powinno być napisane, że kobietom w ciąży należy ustąpić miejsca w kolejce.

W szkole też możemy być życzliwi. Jak to zrobić? Otóż jest to bardzo łatwe. Trzeba się uśmiechać, można komuś pomóc w pracy domowej, coś wytłumaczyć Przecież kiedyś ktoś może nam odwdzięczyć się tym samym. To nic trudnego być życzliwym, przecież łatwo jest się uśmiechnąć do kogoś. Chodź więc po szkole uśmiechnięty/a, przecież szkoła nie jest taka zła. Spotykasz w niej nauczycieli, koleżanki, kolegów i mnóstwo innych ludzi. Uśmiechnij się do nich. Zobaczysz, że poczujesz zdecydowaną zmianę.

 

                                                                                                                      Gabrysia

 

 

 

 

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu od 2004 roku jest obchodzony w 45 krajach świata. Święto to wypada na początku lutego każdego roku. W tym akurat (2020) wypada 8.02. Ten dzień przeznaczony jest na to, aby pokazać, szczególnie dzieciom i młodzieży, niebezpieczeństwa, które mogą spotkać nas w internecie. W Polsce dzień ten organizowany jest przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę ” oraz przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).

W naszej szkole, co roku, dla klas 4-6 (na informatyce) zadawane są do zrobienia plakaty na temat cyberprzemocy i innych niebezpieczeństw w sieci. Takie plakaty powinny pokazywać niebezpieczeństwo w internecie lub jego skutki. Po przyniesieniu prace są oceniane, a następnie wywieszane na głównym korytarzu w szkole.

Przykłady i wyjaśnienia zagrożeń w internecie:

-cyberprzemoc - nękanie, prześladowanie, wyzywanie, wyśmiewanie innych za pomocą internetu,

-spam - zalew niepotrzebnymi wiadomościami na poczcie elektronicznej,

-wirusy – programy, które mogą zniszczyć komputer,

-hakerzy - ludzie mający dużą wiedzę na temat komputerów, którzy atakują nasze komputery i próbują przejąć nad nimi kontrolę.

Aby zmniejszyć ryzyko zetknięcia się z zagrożeniami w internecie,

nie wolno:

-podawać swoich danych osobowych,

-otwierać plików, załączników oraz odnośników z nieznanych źródeł,

-podawać innym swoich haseł do różnych kont w sieci,

trzeba:

-w hasłach stosować cyfry oraz małe i wielkie litery,

-instalować oraz aktualizować programy antywirusowe.

 

                                                                                                                      Bożena

 

 

 

Negatywny wpływ technologii na społeczeństwo

 

W XXI wieku duża część ludzi, a przede wszystkim dzieci i młodzieży, jest uzależniona od  komputerów. Ciągłe używanie tych urządzeń nie sprzyja ani zdrowiu fizycznemu, ani psychicznemu.

Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji jest bardzo uciążliwe dla kręgosłupa, który wówczas jest obciążany dwa razy bardziej niż podczas stania. Skutkiem są bóle karku i pleców, skrzywienie kręgosłupa i zwyrodnienia jego stawów. Ból może wystąpić także w odległych częściach ciała, m.in. rękach, nogach, głowie; mogą wystąpić również zaburzenia wzroku i słuchu. Oczywiście, aby temu zapobiec, należy utrzymać odpowiednią pozycję, a więc: nie garb się, nie wyciągaj zbytnio głowy do przodu, nie pochylaj się nad biurkiem.

Nadmiar czasu przed komputerem lub telefonem wiąże się ze zmniejszoną aktywnością fizyczną, która może doprowadzić do nadwagi. Z tą przypadłością łączy się wiele chorób, np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca typu 2. Również może wystąpić podrażnienie oczu, rozmywanie się obrazu, podwójne widzenie, uczucie suchości i pieczenia, zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, wrażliwość na światło, również pogłębienie się wad wzroku. Aby w jakimś stopniu zapobiec objawom, powinno się ustawić monitor 40-75 cm od oczu. Jednak myślę, że najlepszym sposobem jest jak największe ograniczenie użytkowania tego urządzenia.

Wpływ na psychikę człowieka jest zdecydowanie negatywny. Można zauważyć, iż jest częstym powodem fobii i depresji. Pochłaniający świat fantazji i tego, co nie jest możliwe do zrealizowania w prawdziwym życiu, przyciąga. Kreowanie własnego świata może doprowadzić do braku umiejętności odróżnienia realnego życia od internetowego. Powoduje to też odcięcie od rodziny, przyjaciół i znajomych, co doprowadza do osamotnienia, a następnie depresji. Stwierdzam, że internet może nam pomóc w zdobywaniu wiedzy i potrzebnych informacji, ale zamiast grać w gry, należy zająć się czymś pożytecznym; wyjść ze znajomymi, spędzić czas z rodziną, zacząć  uprawiać sport, rozwijać swoje pasje i wiele innych.

 

Zuzia

 

 

SPORT

Zawody

13-tego grudnia w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Powiatu Białostockiego w Piłce Siatkowej Chłopców. Przyjechały do nas 2 szkoły: z Czarnej Białostockiej i Supraśla. Mecze rozegrano systemem: każdy z każdym. Sędzią głównym był pan Mieczysław Rutkowski. Pierwszy mecz rozegrano między Czarną Białostocką a Tykocinem, który zakończył się wynikiem 2:0. Następnie Tykocin zagrał kolejny mecz z Supraślem, który również zakończył się naszą porażką z wynikiem 0:2. Ostatni pojedynek zagrał Supraśl z Czarną Białostocką z wynikiem 2:0. Miejsce 1. Zajęła szkoła z Supraśla, miejsce 2. – z Czarnej Białostockiej, a miejsce 3. Tykocin. Tego samego dnia odbyły się zawody dziewcząt w Kleosinie, tym samym systemem co u chłopców. Pierwszy mecz grał Kleosin z Wasilkowem (wynik 2:1). Następnie Wasilków grał z Tykocinem (wynik 0:2). Ostatni mecz między Kleosinem a Tykocinem zakończył się wynikiem 0:2. Tykocin zajął zatem 1. miejsce, Kleosin 2., a Wasilków 3., tym samym, awansując do półfinału, który odbędzie się po Feriach Zimowych.

                                                                                  Dominika

 

A teraz kilka słów więcej o zawodach, w których brały udział dziewczęta:

 

ZAWODY PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT

Dnia 13 grudnia 2019 r. odbyły się zawody piłki siatkowej dziewcząt w Kleosinie. W składzie, który reprezentował Tykocin, było 9 dziewcząt (6 dziewczyn w głównym składzie i 3 dziewczyny w rezerwie). Jedną z rezerwowych byłam ja. O godzinie 8:00 zebrałyśmy się na sali gimnastycznej, aby omówić przebieg gry oraz wstępnie się rozgrzać. Na sali przećwiczyłyśmy atak oraz odbicia i o godzinie 8:30 mogłyśmy wyruszać. Przez cały wyjazd towarzyszyła nam pani Marta Białecka, która nas przygotowała do zawodów.

Gdy już dojechałyśmy do Kleosina, pokierowano nas do szatni, abyśmy się przebrały. Następnie weszłyśmy na ogromną salę, gdzie się rozgrzałyśmy. Na początku miałyśmy rozgrzewkę biegową, a następnie w parach z piłką. Trwało to około 30 minut. Sala składała się z dwóch boisk, jedno do rozgrzewki, a drugie do gry. 

Pierwszy mecz grał Wasilków z Kleosinem. W czasie ich gry dopasowałyśmy atak i serwy do zawodniczek. Każdy set był do 25 punktów. Pierwszy set wygrał Wasilków, lecz drugi Kleosin, dlatego musiała być dogrywka. Zwyciężył Kleosin. Przyszedł czas na nasz mecz. To były moje pierwsze zawody z piłki siatkowej, dlatego  bardzo się stresowałam. Gra była pełna emocji. Grałyśmy 2 mecze pod rząd, pierwszy z drużyną z Wasilkowa, a drugi z drużyną Kleosina.  Pierwszy mecz minął nam bardzo szybko.  Wygrałyśmy z Wasilkowem. Bardzo się cieszyłyśmy, ale nie na długo, ponieważ od razu grałyśmy drugi mecz. Pierwszy set wygrałyśmy, lecz drugi szedł nam gorzej. Był moment, w którym było 13 - 23 dla Wasilkowa. Bardzo się zestresowałyśmy, lecz pani Marta poprosiła o czas i nas zmotywowała do dalszej gry. Dorównałyśmy naszym rywalkom i wygrałyśmy. Zajęłyśmy pierwsze miejsce, drugie drużyna z Kleosina, a trzecie drużyna z Wasilkowa. Kolejne zawody odbędą się w Bielsku Podlaskim 26 lutego 2020. Będziemy grały z 4 składami i poziom gry jest wyższy. Będziemy się bardzo starać i mam nadzieję, że je wygramy. Po zakończeniu rozdawania nagród włożyłyśmy kurtki i wróciłyśmy autokarem  do Tykocina.

Uważam, że te zawody były bardzo udane. Dzięki temu zdobyłam więcej doświadczenia w tej dziedzinie i mam nadzieję na więcej takich wyjazdów.

                                                                                                                                        Ula

 

 

Wywiad z Panią Martą Białecką

 

Kilka dni temu miałam okazję przeprowadzić wywiad z Panią Martą Białecką, która, jak wszystkim nam wiadomo, jest nauczycielką wychowania fizycznego w naszej szkole. Chciałabym bardzo podziękować Pani Marcie za szczerą i miłą rozmowę oraz za to, że chciała udzielić odpowiedzi na kilka istotnych pytań. Rozmowę z Panią Martą macie na dole. Tymczasem już nie przedłużam i zachęcam do przeczytania.

 

Od jak dawna zaczęła Pani pracę w naszej szkole?

No i to jest problem, bo nie pamiętam jak dawno to było. Pracuję w szkole od 2004 roku.

 

Lubi Pani swoją pracę?

Kocham.

 

Dlaczego i za co kocha Pani swoją pracę?

Po prostu sprawia mi przyjemność to, co robię. Kocham swoją pracę dlatego, że mogę porozmawiać na różne tematy z różnymi ludźmi, dużo dowiedzieć się także od uczniów oraz dużo się od nich nauczyć. Praca tutaj daje mi wielką satysfakcję.

 

Od zawsze chciała Pani zostać nauczycielem wychowania fizycznego?

Nie, nie od zawsze. Kiedyś chciałam zostać policjantką i to było moje marzenie.

 

Ma Pani dobre stosunki z uczniami?

Tego nie wiem. Staram się, aby były jak najlepsze, natomiast każdy mnie odbiera jak chce. Nikogo nie zmuszam do tego, aby mnie lubił i nie zmuszam nikogo do tego, żeby miał jakiś stosunek do mnie. Na pewno chcę, żeby był to poprawny stosunek.

 

Gdyby nie została Pani nauczycielką, to czym najprawdopodobniej zajmowałaby się Pani teraz?

Najprawdopodobniej zajmowałabym się… Sama nie wiem… Pewnie byłabym teraz policjantką.

 

Czy ma Pani jakieś wspomnienie związane ze swoją pracą, które szczególnie zapadło Pani w pamięci?

Tak, mam. Szczególnie zapadło mi w pamięci to, że dziewczynka po udarze przyszła do mnie na zajęcia i chciała ze mną pracować. Chciała po prostu ze mną ćwiczyć.

 

Ma Pani jakieś osiągniecia sportowe?

Tak.

 

Czy ma Pani jakieś zajęcia oprócz wychowania fizycznego?

Mam, prowadzę zajęcia z mażoretkami oraz zajęcia z aerobiku. Lubię taniec, po prostu odnajduję się w nim.

 

Woli Pani pracę z dziewczętami czy chłopcami?

Zdecydowanie z dziewczętami.

 

Dlaczego?

Lubię pracować z dziewczynami, bo one są bardziej poukładane niż chłopcy. Z chłopakami też lubię pracować. Na pewno bardziej stresuje mnie praca z chłopakami, bo tak naprawdę nie wiem, czego mogę od nich oczekiwać. Najczęściej lubią grać tylko w piłkę nożną, czego ja nie lubię, ale pomimo wszystko i tak się z nimi dogaduję.

 

Z mojej strony to już wszystko. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mogła przeprowadzić podobny wywiad z Panią Martą, ale też i z innymi nauczycielami i pracownikami naszej szkoły. Dziękuję serdecznie za przeczytanie mojego artykułu J

 

                                                                                                                                                         Ania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okienko Transferowe w Piłce Nożnej

 

Pierwszy dzień Nowego Roku to nie tylko noworoczne postanowienia, ale też otwarcie zimowego okienka transferowego, między innymi w niemieckiej Bundeslidze, francuskiej Ligue 1 i angielskiej ekstraklasie. Oznacza to, że kluby z tych lig mogą już rejestrować nowych zawodników.

Następnego dnia zimowe okienko transferowe rozpoczęło się w hiszpańskiej La Lidze i we włoskiej Serie A. Z kolei okienko w Portugalii i Holandii zostało oficjalnie otwarte trzeciego dnia stycznia. Natomiast w Polsce rozpocznie się pierwszego lutego. Do tej pory pojawiło się wiele plotek, dotyczących transferów piłkarzy, jak i sfinalizowanych transakcji między klubami. Dzisiaj przedstawię Wam 3 najciekawsze (moim zdaniem) plotki transferowe odnoszące  się do zawodników Dumy Podlasia, czyli Jagielloni Białystok!

Patryk Klimala w szkockim Celticu Glasgow? Według doniesień prasowych, Szkoci chcą sprowadzić w tym okienku młodego napastnika. Jednym z kandydatów jest Patryk Klimala. Ma on zapisaną w kontrakcie klauzulę odstępnego wynoszącą cztery miliony euro, co oznacza, że w tym momencie nic nie zależy od klubu z Podlasia. To napastnik zadecyduje, czy już w wieku dwudziestu jeden lat opuści swoją ojczyznę i swój obecny klub.

Fedor Cernych może wrócić do Jagiellonii? Reprezentant Litwy, na swoim koncie na Facebooku, opublikował krótki wpis, który wywołał lawinę spekulacji wśród kibiców białostockiego klubu. W ekstraklasie rozegrał 120 meczów, zdobywając 30 bramek i notując 26 asyst. Grę w Jagiellonii skończył z dwoma tytułami wicemistrza kraju. „Wracam” – napisał 28-latek, po czym szybko usunął post. Kibice nie mają wątpliwości, co do następnego kierunku Fedora.

Jak poinformował "Przegląd Sportowy", Martin Kuittinen rozpoczął testy w Jagielloni Białystok. Klub mógłby go ściągnąć za darmo, ponieważ z końcem sezonu wygasł mu kontrakt z klubem z 2. ligi islandzkiej. Co ciekawe, piłkarz posiada dwa obywatelstwa: polskie i finlandzkie.

Mógłby być to pierwszy transfer nowego szkoleniowca Jagiellonii – Iwajło Petewa.

 

                                                                                                           Ziutek

 

 

 

 

 

 

,,Bezpieczny Powiat Białostocki''

 

            22 listopada 2019 r. o godzinie 9.00 w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach odbył się konkurs ,,Bezpieczny Powiat Białostocki''. Celem konkursu było propagowanie bezpieczeństwa i prawidłowych postaw warunkujących bezpieczeństwo wśród młodzieży, gdyż świadomość występowania zagrożeń oraz właściwa postawa i znajomość zasad bezpieczeństwa może uratować życie i zdrowie ludzkie. Miał on również popularyzować praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz nauczyć właściwego zachowania i prawidłowego postępowania w sytuacjach niebezpiecznych. Dzięki uczestnictwu w konkursie mogliśmy dowiedzieć się jak uniknąć zagrożeń, na co zwrócić uwagę, kiedy należy poprosić o pomoc dorosłych oraz kiedy i w jaki sposób wezwać służby ratunkowe. Turniej przeznaczony był dla uczniów szkół średnich oraz 7-8 klas szkoły podstawowej z terenu powiatu białostockiego.

Konkurs rozpoczął się testem wiedzy. Każdy zespół odpowiadał na 20 pytań testowych z następujących obszarów tematycznych:

a) rodzaje podręcznego sprzętu gaśniczego,

b) zasady funkcjonowania służb ratunkowych i ich powiadamiania o określonym zdarzeniu,

c) bezpieczne zachowanie w domu, szkole nad wodą itp.,

d) pierwsza pomoc w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Na rozwiązanie testu przeznaczono 20 minut. Po rozwiązaniu testu wszystkie zespoły wykonały zadania praktyczne, na które składały się między innymi następujące zagadnienia:

a) użycie podręcznego sprzętu gaśniczego,

b) powiadamianie służb ratowniczych o określonym zadaniu,

c) bezpieczne zachowanie w domu, szkole i nad wodą,

d) pierwsza pomoc w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Odbyły się również minizawody strażackie. Każda pierwsza osoba z drużyny musiała włożyć strój strażaka i biec slalomem, podając kolejnej osobie prądownicę wysokociśnieniową. Dalej zadanie polegało na podłączeniu węża do rozdzielacza strażackiego, przejściu pod płotkami. Trzymając w ręku prądownicę, należało znowu podłączyć ją do rozdzielacza, a na sam koniec - podpiąć prądownicę do węża. Pod uwagę był brany czas wykonania, praca zespołowa i prawidłowość wykonania określonych czynności. Byłyśmy jedynym zespołem, składającym się z  samych dziewczyn.

Po zakończeniu części konkursowej odbyła się prelekcja i pokazy związane między innymi z:

a) zasadami bezpiecznego zachowania się na obszarach zalodzonych,

b) udzieleniem pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego,

c) właściwym sposobem wykonywania czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas przebywania w domu,

d) strukturą organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Po podsumowaniu wyników nastąpiło uroczyste zakończenie konkursu wraz z wręczeniem nagród, którymi były czujki. Drużyna z naszej szkoły zajęła 6. miejsce na 26 drużyn.

                                                                                                                      pszczółka_majku

 

 

  Walentynki

                                  Moja Droga Walentynko!

                                  Ślę uczucia dziś do Ciebie.

                                  Miłość moja nie zna granic,

                                  będę kochać, nawet za nic.

CO ROKU, W ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH, LISTONOSZ DORĘCZA MILIONY WALENTYNEK. W TEN SPOSÓB PRZYPOMINAMY PRZYJACIOŁOM I SYMPATIOM O NASZYM UCZUCIU. TEN DZIEŃ ZOSTAŁ NAZYWANY ŚWIĘTEM ZAKOCHANYCH. TRADYCJĘ WALENTEGO PRZEKAZUJE SIĘ Z POKOLENIA NA POKOLENIE I NADAL WYSYŁA SIĘ ANONIMY LUB RÓŻE. WALENTYNKI  TO WAŻNE ŚWIĘTO, KTÓRE OBCHODZI SIĘ RAZ W ROKU. WARTO SPRAWIĆ DRUGIEJ OSOBIE MIŁY PODARUNEK. JEŚLI JESTEŚ OSOBĄ NIEŚMIAŁĄ, TO OKAZJA, ABY WYZNAĆ MIŁOŚĆ NA KOLOROWEJ KARTCE. WYSTARCZY, ŻE NAPISZESZ WIERSZ LUB MIŁE SŁOWA, WŁOŻYSZ DO KOPERTY I WRZUCISZ DO SKRZYNKI.

A jak to wygląda w innych krajach?

Japonia - to nie mężczyźni, lecz kobiety, muszą starać się,  aby uczcić Walentynki, więc obdarowują mężczyzn prezentami. Kobieta wręcza czekoladki każdemu z panów, koledze, szefowi. Mężczyźni odwdzięczają się miesiąc później z okazji Białego Dnia. Wybranki obdarowywane są białą czekoladą, bielizną lub biżuterią.

Włochy - jest to niemal obowiązkowe oraz najhuczniejsze święto. Raz w roku, 14-go lutego,      w niedzielę, w katedrze odbywają się zaręczyny, gdzie zakochani przyrzekają sobie miłość i wierność do czasu ślubu.                                        

                                                                                                      JAGÓDKA

 

Tłusty czwartek

                                  

Tłusty czwartek - jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą (inaczej nazywany zapusty, mięsopust bądź też karnawał). Ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce i w katolickiej części Niemiec dozwolone jest objadanie się. W tym roku dzień ten przypada 20 lutego 2020 roku. W Polsce pierwszy raz ten zwyczaj obchodzono w XVII wieku. Tradycją jest, by każdy, w tłusty czwartek, zjadł coś tłustego. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem.

Jak zrobić pyszne pączki?

 

Zasada jest bardzo prosta - na początek należy wyrobić 60g drożdży z letnim mlekiem (około 1/3 szklanki) oraz z 2 dużymi łyżkami mąki. Do rondelka na ogniu dodać jajko i 6 żółtek, szczyptę soli oraz 1/3 szklanki cukru plus jedno opakowanie cukru wanilinowego. Do około 600g mąki dolać letnie mleko (2/3 szklanki), ubite białka i zawartość pierwszej miski oraz rondla. Wszystko należy wymieszać. Do tego dodać 90g masła i kilka kropli spirytusu lub octu. Wszystko wymieszać i posypać mąką, następnie wyrobić rękoma. Takie ciasto musi odpocząć koło 2h. Następnie należy kolejno odrywać kawałki ciasta i nadziewać je czym tylko chcemy: marmoladą, czekoladą, toffi. Później usmażyć na głębokim oleju. Gotowe pączki można również posypać czym chcemy: cukrem pudrem; można zrobić lukier z posypką lub polać czekoladą.

Jak zrobić pyszne faworki?                                                                                   

Na stolnicę wysypać  3,5 szklanki mąki tortowej. Do tego dodać kilka kropli spirytusu, 3 żółtka, 1200g śmietany 18%, sporą łyżkę cukru wanilinowego oraz szczyptę soli. Wszystko wymieszać, później zagnieść. Ubić je wałkiem, by powstały pęcherzyki powietrza. Następnie rozwałkować cienko i pociąć w paski. Każdy pasek naciąć na środku i przez ten środek przełożyć górę i dół faworka. Smażyć na głębokim oleju; następnie można je  posypać cukrem pudrem.

 

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka  –  w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

 

                                                                                           MOGELEK

HOROSKOP – STYCZEŃ/ LUTY 2020

 

Kto jest Twoim prawdziwym przyjacielem, a kogo powinieneś unikać? Sprawdź swój znak zodiaku i dowiedz się, kto ma na Ciebie dobry oraz zły wpływ.

 

BARAN - 21 marca - 19 kwietnia - Baran powinien pomyśleć nad przyjaźnią z Wagą i Lwem. Powinien natomiast zacząć unikać Koziorożca, Ryby oraz Skorpiona.

 

BYK - 20 kwietnia - 22 maja – Byk zaprzyjaźni się ze Skorpionem oraz Panną. Unikać powinien Strzelca i Wagi.

 

BLIŹNIĘTA - 23 maja - 21 czerwca – Bliźnięta złapią wspólne tematy ze Skorpionem. Powinny unikać Lwa, Wodnika.

 

RAK - 22 czerwca - 22 lipca - Rak zakoleguje się z Panną oraz Baranem, natomiast zły wpływ ma na niego Rak i Byk.

 

LEW - 23 lipca - 23 sierpnia – Lew powinien pomyśleć nad  znajomością z Bykiem oraz Koziorożcem. Powinien unikać Skorpiona.

 

PANNA - 24 sierpnia - 22 września – Panna zaprzyjaźni się z Bykiem . Dla nich nikt nie jest toksycznym przyjacielem!

 

WAGA - 23 września - 22 październik - Waga w najbliższym czasie zaprzyjaźni się z Rybami. Unikać powinna Bliźniąt, bo w rodzeństwie siła.

 

SKORPION - 23 października - 21 listopada - Skorpion złapie wspólny język z Lwem oraz Bykiem . Zły wpływ ma na niego Rak , Panna.

 

STRZELEC - 22 listopada - 21 grudnia – Strzelec zaprzyjaźni się z Koziorożcem. Unikać powinien Lwa.

 

KOZIOROŻEC - 22 grudnia - 19 stycznia - Koziorożec powinien pomyśleć o znajomości z samym sobą. Toksycznym przyjacielem jest Rak oraz Byk.

 

WODNIK - 20 stycznia - 18 lutego - Wodnik zaprzyjaźni się z Lwem oraz Strzelcem. Powinien unikać Ryby oraz Barana.

 

RYBY – 19 lutego –19 marca - Ryby powinny się zastanowić nad przyjaźnią z Lwem oraz Panną. Zły wpływ ma na nie Byk.

 

SANDRA

 

 

Czuwające Panie Opiekunki: Marta Papis, Karin Skiba, Justyna Mchirah

Redaktor Naczelny: Anna Mogielnicka

Grafik: Kinga Cimoch

Elitarna Kadra Redaktorska:       Anna Korzińska, Maja Malecka, Dominika Białecka, Jakub Dowgiało, Gabriela Szafrańska, Urszula Wiśniewska, Bożena Demurat, Aleksandra Jackowska, Aleksandra Sadowska, Kinga Cimoch, Kamil Ciołko, Zuzanna Buraczewska, Sandra Krawczyk, Anna Mogielnicka, Kornelia Konopko, Patrycja Choińska, Wiktoria Grochecka, Dominika Kamińska, Urszula Pogorzelska

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół i Przedszkole w Tykocinie
    ul. Kochanowskiego 1
    16-080 Tykocin
  • 85 718 70 70

Galeria zdjęć