test

Gazetka szkolna

Kwiecień 2022

 

Życzenia świąteczne

 

Wszystkim Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom
oraz Pracownikom administracji i obsługi
życzymy zdrowych, pełnych miłości
Świąt Wielkiej Nocy.
Niech Odkupiciel napełni Nas ufnością,
która pozwoli ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Maria Anna Frankowska
dyrektor

Anna Konarzewska – Pogorzelska

wicedyrektor

 

 

 

 

Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocy uczniowie naszej szkoły postanowili złożyć serdeczne życzenia.

 

Klasa 4a

Wszystkiego co najlepsze na Święta Wielkiej Nocy, wiosennych nastrojów, ciepłej, radosnej atmosfery, miłych spotkań z najbliższymi oraz smacznego jajka i mokrego lanego poniedziałku.

 

Klasa 4b

Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Wielkanocy! Życzymy dużo zdrowia, szczęścia, mokrego lanego poniedziałku, czasu spędzonego z rodziną i smacznego jajka.

 

Klasa 5a

Smacznego jajka wielkanocnego, dużego zająca czekoladowego, zdrowia niezawodnego, wielu radości i przez całe święta samej wesołości.

Pogody, słońca, radości, w niedzielę dużo gości. W poniedziałek dużo wody - to dla zdrowia i urody, dużo jajek kolorowych,

świąt wesołych oraz zdrowych.

Wesołego Alleluja!

 

Klasa 5b

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Niech świąteczne dni przyniosą radość i umocnią wzajemną życzliwością.

 

Klasa 6a

Dwa kurczaczki się spotkały i pisanki dać nam chciały. Wszystkiego dobrego, jajka malowanego, zielonej laleczki, na której zajączki jedzą makowce.

Wesołego Alleluja!

 

Klasa 7a

Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy dużo zdrowia, szczęścia, pogody ducha oraz smacznego jajka.

 

Klasa 7b

Z okazji Świąt Wielkanocy życzymy wszystkim zdrowia, szczęścia, radości, miłości, czasu spędzonego w gronie najbliższych. Aby ten czas był przepełniony wiarą, wzajemną życzliwością oraz szczerością. Życzymy również smacznego jajka, mokrego lanego poniedziałku, a także dobrego zająca czekoladowego.

 

Klasa 8a

W uroczysty Dzień Zmartwychwstania Pana niech obdarzy Was On pokojem serca i radością na każdy dzień.

 

Klasa 8b

Pisanki skradły słońcu kilka złotych promieni, teraz ich blask niech Wasz dom rozpromieni. Z życzeniami, aby wiosenna radość zagościła w Waszym domu w czasie tych Świąt Wielkanocnych.

 

Klasa 8c

Życzę Wam, Kochani, aby te Święta Wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.

 

Pamiętajmy, że ten czas jest wyjątkowy, więc postarajmy się go tak spędzić. Niech przepełnia te chwile radość, uśmiech na twarzy oraz wzajemna miłość.

                                      Wesołego Alleluja!

 

                                                                                           zebrała: Julia

 

 

Wiosna w górach

Niedawno, 21 marca, obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Zawitała do nas z piękną i ciepłą pogodą. Wiosna jest jedną z najpiękniejszych pór roku, a co dopiero w górach! Prawdziwa wiosna w górach rozpoczyna się na początku kwietnia. Wówczas  krajobraz Tatr wygląda fantastycznie i bajecznie. Wtedy budzą się świstaki. Gdy w dolinach zaczyna topnieć śnieg, pojawiają się przepiękne krokusy. I chociaż w dolinach jest już ciepło, na wysokich szczytach gór jest bardzo zimno i leży śnieg. Wiosna w Tatrach jest najbardziej deszczową porą. Górskie strumyki zmieniają się w rwące potoki, co uniemożliwia przejście wielu szlaków. Wiosna uznawana jest za najgorszą porę dla turystyki pieszej. Oznakami wiosny w górach są: budzące świstaki, niedźwiedzie, słoneczna pogoda, rozkwitające krokusy. Krokusy tatrzańskie to najczęstsza wizytówka Tatr.

Sikorka

Wywiad z Panią Marią Anną Frankowską – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tykocinie

 

1.Jak długo pracuje Pani w szkole?

 

Nauczycielem jestem 31 lat.

 

2. Co pamięta Pani z początków pracy w zawodzie? Jakie były trudności?

 

 

Początki pracy w zawodzie… hmmm… to było wielkie wyzwanie, pełne emocji. Wspominam je bardzo dobrze. Trudności? Jedyne, co pamiętam, to pisanie wszystkiego odręcznie. Nie było komputerów.

A pisania w pierwszych latach pracy jest baaaardzo dużo.

Pierwszą moją szkołą, w której pracowałam, była Szkoła Podstawowa w Białowieży. Pracowałam z klasami młodszymi, ale także z młodzieżą klas starszych. Czynnie działałam w harcerstwie - spotkania, piesze rajdy w Górach Świętokrzyskich, ogniska. Udało mi się stworzyć szkolną galerię sztuki oraz zapoczątkować wydawanie gazetki szkolnej. Rok później trafiłam do Szkoły Podstawowej w Tykocinie, gdzie objęłam grupę 6-latków.

 

3. Co lubi Pani w swojej pracy?

 

Lubię kontakt z ludźmi, rozmowy…

Lubię tę pracę za konieczność gimnastykowania umysłu, za widoczne efekty pracy, za nieustanne zmiany. Generalnie nie lubię się nudzić i dlatego lubię swoją pracę, bo bywa fascynująca, ale także męcząca, bywa porywająca i nade wszystko nieprzewidywalna. Lubię ją za różnorodność - żadne dwa dni nie są takie same. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania, nowe problemy i nowe przygody.

 

4. Czego Pani w niej nie lubi?

Nie lubię tzw. papierologii i ciągle zmieniających się przepisów.

 

5. Czy są jeszcze jakieś plany na zmiany/ remont w naszej szkole?

 

O tak, planów jest dużo.

Kończy się remont szatni. Rozpoczęły się remonty 2 łazienek, w planie jest jeszcze wyremontowanie kolejnych 7.

W najbliższych dniach powstanie nowoczesna pracownia językowa wyposażona w nowe meble, ergonomiczne krzesła , sprzęt komputerowy i multimedialny.

Powstanie także pracownia VR-wirtualnej rzeczywistości. Będą także nowe meble, ergonomiczne krzesła, a dzięki programowi Laboratoria Przyszłości doposażymy ją w gogle VR, dodatkowe Photony (bo w przedszkolu już je mamy), drukarkę 3D, monitor interaktywny oraz sprzęt do robienia zdjęć i nagrywania filmów.

Planowany jest remont pokoju nauczycielskiego - jak uda się pozyskać fundusze, nastąpi to w wakacje.

Został złożony również projekt grantowy na remont głównego holu, podłóg przy świetlicy oraz korytarzy na nauczaniu początkowym - trzymajcie kciuki, by został rozstrzygnięty pomyślnie.

Na kolejny rok planów także nie zabraknie - kolejne szatnie, klasy, a także sala gimnastyczna z zapleczem sportowym. Wszystko zależy jednak od funduszy…

 

6. Czy lubi Pani swoje miejsce pracy?

 

Bardzo lubię swoje miejsce pracy, szkołę i małą ojczyznę, jaką dla mnie jest Tykocin.

 

7. Jaki jest Pani ulubiony: kolor, pora roku oraz potrawa?

 

Uwielbiam kolor zielony.

Pora roku - wiosna.

Potrawa – gołąbki i…jeżeli kawę potraktujemy jako potrawę… to uwielbiam smak i zapach kawy.

 

8. Gdy była Pani dziewczynką, to kim chciała Pani zostać?

 

Gdy byłam mała, chciałam zostać łyżwiarką figurową na lodzie.

 

9. Jakie było pani największe marzenie i czy się spełniło?

 

Jednym z większych moich marzeń było skończenie studiów na Akademii Morskiej, by móc zostać kapitanem jednostek pływających, takich jak statki, okręty lub jachty pełnomorskie. Spełniło się na tyle, że jestem żeglarzem i pływam jachtem, ale po jeziorach :-) 

Kapitanem statku nie jestem, ale można powiedzieć, że zostałam kapitanem szkoły :-) Dyrektor jest jak kapitan ;-) 

 

10. Czy chciałaby Pani polecieć w kosmos?

 

Jakby była taka możliwość, chciałabym polecieć w kosmos!!!

 

Dziękuję za udzielenie odpowiedzi na moje pytania.

                                                                                                              Nutka

Wielkanocny koszyczek

 

Nadszedł piękny czas, przyszła wiosna, wszystko budzi się do życia. W tym okresie obchodzimy jedno z dwóch najważniejszych świąt - są to Święta Wielkiej Nocy. W tym dniu najważniejsze jest Śniadanie Wielkanocne, które je się razem z rodziną. Podstawą tego śniadania są produkty z koszyka wielkanocnego. Koniecznie powinniśmy spróbować wszystkich. Koszyczek święci się w Wielką Sobotę.

 

Pokarmy znajdujące się w koszyczku i ich znaczenie:

 

- Gotowane jajka - symbol życia, które się odradza, ale także Zmartwychwstania Chrystusa. Jajka najczęściej barwi się różnymi kolorami lub wzorami.

- Chleb - symbol, który wiąże się z ciałem Chrystusa. Jest on podstawowym posiłkiem.

- Baranek - oznacza Chrystusa prowadzonego na śmierć (umierającego za człowieka), który następnie zmartwychwstał. Baranka wykonuje się z masła, z ciasta lub z cukru. Najczęściej posiada on czerwoną chorągiewkę z napisem „Alleluja” - okrzykiem radości wychwalającym Boga.

- Sól - symbolizuję ochronę przed zepsuciem, ale także obronę przez wszelkim złem i działaniem diabła.

- Pieprz - przypomina nam o ziołach, które Izraelici jedli w Egipcie.

- Wędliny - są symbolem witalności, zdrowia i dostatku. Są także pamiątką baranka paschalnego.

- Chrzan - oznacza siłę fizyczną i zdrowie, dodaje smaku potrawom.

- Ciasto - symbolizuje ludzkie umiejętności i zdolności. Jest oznaką słodkości, którą jemy po poście.

- Twaróg - pokazuje związek między człowiekiem a przyrodą. Nawiązuje do dziękczynienia za pokarm otrzymany od zwierząt i szacunku wobec nich.

 

Koszyczek wielkanocny można ozdobić bukszpanem, białymi serwetkami i kwiatami z ogrodu, które zaczynają kwitnąć.

N.O. 

Dziwne zwyczaje wielkanocne w różnych krajach

 

Finlandia

 

Dla mieszkańców północnej Europy Wielkanoc to powtórka Halloween. W Niedzielę Palmową (Finlandia Wschodnia) i w Wielką Sobotę (Finlandia Zachodnia) dzieci przebierają się za czarownice, by zapukać do drzwi sąsiada i rzucić na niego czar. Bez obawy, nie jest to klątwa, bo małe wiedźmy wielkanocne chcą życzyć zdrowego i szczęśliwego roku.

 

Norwegia

W Norwegii tradycją stało się czytanie kryminałów, które wydawcy wypuszczają ze specjalnymi oznaczeniami „wielkanocnych thrillerów”, znanymi jako Paaskekrimmen.

 

Hiszpania

Co roku, w Wielki Czwartek, odbywa się tradycyjny taniec śmierci, „dansa de la mort”, by odtworzyć sceny z Pasji. Wszyscy ubierają kostiumy szkieletów i paradują ulicami. Procesja kończy się tańcem, który rozpoczyna się o północy i trwa do rana.

 

Gwatemala

Od piątku do niedzieli odbywają się marsze kolorowych procesji. Tradycja ta została zaszczepiona przez hiszpańskich misjonarzy w XVI wieku. Całe miasto bierze udział w przygotowaniu wydarzenia.

 

Gruzja

Podczas gdy nam Poniedziałek Wielkanocny kojarzy się ze „śmigusem-dyngusem”, w Gruzji ten dzień jest Świętem Zmarłych. Całe rodziny zbierają się przy grobach najbliższych, aby wspólnie z nimi… świętować! Wznoszą toasty i spożywają posiłki przy cmentarnych płytach.

 

 

Meksyk

W Wielki Piątek na ulicach miast odbywają się procesje Drogi Krzyżowej. Najbardziej autentyczna odbywa się w mieście Iztapalapa. Tam pątnicy otrzymują prawdziwe rany, takie jakie zostały zadane Jezusowi. W Wielką Sobotę mieszkańcy Meksyku świętują śmigus-dyngus! Ale! Zamiast polewania się wodą, coraz więcej rodzin wybiera wyjście do aquaparków. W niektórych miasteczkach w tym dniu pali się kukłę Judasza.

Alex

 

PRIMA APRILIS

 

Prima aprilis to obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia. Polega on na robieniu żartów lub „nabieraniu” kogoś. Pochodzenie tego święta nie jest dokładnie znane, ale odnalazłam kilka ciekawostek na ten temat.

Zwyczaj zaczął być popularny w późnym średniowieczu. Najpopularniejszą teorią jest to, że dzień ten miał nawiązywać do dawnych starorzymskich praktyk. Przypuszcza się, że początkowo prima aprilis zaczęło być obchodzone 1 kwietnia we Francji. W 1564 roku król Karol IX zreformował kalendarz, zmieniając pierwszy dzień nowego roku z 1 kwietnia na 1 stycznia.

 

Kilka przykładowych żartów umieszczam poniżej.


1. Robak w szczoteczce do zębów – sięgamy po  rodzynki,  formujemy robaki

i wkładamy do szczoteczki.
2. Zima wiosną – w nocy popsikaj szyby od zewnątrz sprayem, sztucznym śniegiem lub sztucznym lodem.
3.Słona kawa – do cukierniczki zamiast cukru wsypujemy sól.
4. Jajecznica z jajek na twardo – gotujemy na twardo wszystkie jaja, jakie tylko trzymamy w lodówce. Potem prosimy bliską osobę o zrobienie jajecznicy.
5. Żart z budzikiem – przestawiamy wszystkie zegarki w domu o godzinę do tyłu lub do przodu.
6. Klamki – wszystkie klamki w domu smarujemy klejem lub pastą do zębów.
7. Babeczki – upiecz babeczki, ale zamiast nadzienia dodaj majonez lub ketchup.
8.Oreo – zamiast kremu - dodaj pastę do zębów.
9. Klejąca podłoga – przyklej buty domowników  dwustronną taśmą do podłogi.
10. Mydło – pomaluj mydło w kostce bezbarwnym lakierem.

 

Efekty gwarantowane!

Andzia

 

Oznaki wiosny

 

Witam! Jako iż mieliśmy już pierwszy dzień wiosny, chciałbym wam przedstawić oznaki tej właśnie pory roku, które mogliście przeoczyć bądź zobaczyć. Na pewno już odczuliście, że dni są dłuższe, a noce krótsze. Słońce może wzejść już około 6:30.

Już nawet w lutym, np. na zwykłych spacerach, mogliście zobaczyć pierwsze zwiastuny wiosny. Właśnie w tym miesiącu kwitnie pierwszy wiosenny kwiat, a mianowicie przebiśnieg. W trakcie przedwiośnia kwitnie zawilec gajowy. Rośnie on w lasach na terenach całej Polski. Łodyżki kwiatowe mają od 20 cm do 30cm. Na nich pojawiają się białe kwiatki o sześciu płatkach. Płatki te na końcach stają się różowe. Uwaga! Zawilec jest rośliną trującą.

W marcu powracają też pierwsze ptaki, np. kopciuszek - można już go wypatrywać. Następnym ptakiem jest skowronek. Łatwiej go usłyszeć niż zobaczyć. Można go spotkać na wsi, nad łąką lub na polu. Następnymi przedstawicielami ptaków wędrownych są bociany. Przylatują one z ciepłych krajów i odszukują swoje gniazdo z poprzedniego roku, reperują je i składają w nim jaja.

Za niedługo będą się pojawiać owady, takie jak: muchy, pszczoły, osy, komary czy motyle. Zapoczątkuje to kwitnienie wielu roślin, jabłoni, kwiatów itp.

Pewnie niektórzy z was widzieli bądź nawet uczestniczyli w topieniu marzanny. Niestety ta tradycja jest szkodliwa dla środowiska. Podpalona i wrzucona do wody marzanna nie jest niczym dobrym dla zamieszkujących w rzece ryb lub znajdujących się w pobliżu roślin. Zrobiona ze słomy i utopiona nie zrobi większych zanieczyszczeń. W przypadku topienia i palenia marzanny nieekologicznej może nawet grozić wam mandat.

Kitek

EDUKACJA EKOLOGICZNA W NASZEJ SZKOLE

 

Czy wiesz, że…

Klimat ma wpływ na całokształt życia i różne strefy aktywności człowieka. Choć nie zauważamy lub ignorujemy wiele zjawisk, klimat w Polsce systematycznie się zmienia.

Zdrowie

Wzrost średnich rocznych temperatur odnotowany w ostatnich latach doprowadził do pojawienia się w Europie Środkowej (w tym w Polsce) gatunków roślin i zwierząt, które dotychczas występowały tylko w Europie południowej (tj. w regionach cieplejszych i wilgotniejszych).

Ocieplenie klimatu wpływa nie tylko na poszerzenie obszaru występowania kleszczy, ale również na wydłużenie okresu jego żerowania. Jeszcze 20 lat temu sezon kleszczy trwał od kwietnia do października. Łagodniejsza zima i wcześniejsza wiosna doprowadziły do tego, że teraz zaczyna się w marcu i trwa do listopada. Dawno, dawno temu kleszcze czekały na zimne okresy pod wilgotną ściółką lub pod śniegiem. Jednak podczas łagodnych zim kleszcze mogą żerować przez cały rok, ponieważ mogą przetrwać na szyszkach, sianie lub sierści zwierząt, a ich ukąszenia mogą być równie niebezpieczne jak latem.

W naszych szerokościach geograficznych łagodniejsze warunki klimatyczne już sprzyjają pojawianiu się nowych chorób zakaźnych, takich jak malaria.

Ekosystemy

Roślin i zwierząt przystosowanych do chłodnego klimatu będzie coraz mniej w naszych ekosystemach, a zastępują je gatunki ciepłolubne. Ten proces już trwa. Świerk, który jest zastępowany przez gatunki liściaste, stopniowo ustępuje, a w Polsce gniazduje coraz więcej ptaków południowoeuropejskich.

 

 

Zasoby wodne

Globalne ocieplenie stanowi poważne zagrożenie dla zasobów wodnych naszego kraju. Może to prowadzić do niedoboru wody pitnej i wody potrzebnej dla rolnictwa. Wzrost średniej rocznej temperatury pogorszy jakość wody i wzmocni procesy eutrofizacji. Ze względu na stosunkowo niskie opady w Polsce i bardzo ograniczoną dostępność wody w naszym kraju można powiedzieć, że kluczem do rozwiązania wielu problemów związanych z wpływem globalnego ocieplenia na rolnictwo jest przygotowanie Polski do nowych warunków.

Gospodarka

Przez Podkarpacie w maju 2008 roku przeszła burza z gradobiciem, a na Śląsku w sierpniu tego samego roku z nieba spadały kule gradowe wielkości kurzych jajek. Gradobicia, choć nie trwały długo, to spowodowały ogromne straty. Wiele samochodów zostało zniszczonych, jak również wiele dachów domów.

W sierpniu 2007 roku w okolicach Krakowa przeszła trąba powietrzna, która pozostawiła za sobą kilkukilometrowy pas zniszczeń. Wiatr łamał drzewa, zrywał dachy, niszczył stodoły.

W ostatnich latach w związku z ociepleniem klimatu występują znacznie częściej niż kiedyś trąby powietrzne (tornada). Dawniej również się pojawiały, ale nie tak często. Nad Polską w lipcu 2007 roku przeszła fala potężnych trąb powietrznych. Najpierw pustoszyły okolice Częstochowy (w kilku wioskach zawaliły się domy), później pojawiły się na Lubelszczyźnie, głównie w okolicach Włodawy.

Orkany to wiatry, których siła przekracza 33 m/s. W naszym kraju pojawiały się bardzo rzadko. W związku ze zmianami klimatu w ostatnim czasie występują w Polsce coraz częściej, głównie zimą. Zniszczeniami spowodowanymi przez orkany są między innymi pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne.

W listopadzie 2006 roku zaatakował orkan Britta, który podtopił Świnoujście i inne miasta na wybrzeżu, ponieważ wywołał tak zwana cofkę, czyli cofanie się wody morskiej z powrotem do rzek.

 

Kamila i Gabriela

 

Wycieczka do Narwiańskiego Parku Narodowego

 

Narwiański Park został powołany w 1996 r. w celu ochrony rzadkiego systemu rzeki anastomozującej - rzeki wielokorytowej. Niedawno jednak w Kurowie powstał Ośrodek Edukacji Przyrodniczej "Młynarzówka". Jego budowa trwała 2 lata, a symboliczne otwarcie obiektu miało miejsce 2 października, choć oficjalnie udostępniono go zwiedzającym w styczniu 2021 r.

Kiedy wchodzi się do "strefy zwiedzania", uwagę przykuwają taksydermie zwierząt leśnych, takich jak łoś czy kuna. Wszelkie atrakcje zaczynają się od wejścia do sali kinowej i obejrzenia krótkiego filmu na temat powstawania doliny Narwi. W następnych pomieszczeniach zostały pokazane ekspozycje przeprowadzające przez różne elementy powiązane z doliną Narwi, np. jej koryta oraz dopływy (prawy dopływ Wisły o długości 484 km, z czego większość znajduje się w Polsce - 448 km, reszta - na Białorusi, gdzie stanowi granicę polsko-białoruską na odcinku 1 km). Warto zwrócić uwagę na wielkie akwarium przedstawiające mnóstwo gatunków ryb, które mieszkają w wodach tej rzeki oraz "poranek nad Narwią", gdzie znajdowała się wieża widokowa, a dookoła niej ekrany, na których można było zaobserwować oraz usłyszeć to, co dzieje się w pobliżu rzeki o świcie. Po zejściu z wieży mieliśmy okazję obejrzeć film o bobrach, w którym pokazano i objaśniono ich ekosystem, w tym tamy, które budują.

Przechodząc dalej, dało się ujrzeć coś na wzór wielkiego terrarium, w którym było więcej taksydermii ptaków oraz ssaków w ich naturalnym środowisku.  Z kolei w sąsiednim pokoju puszczono film o bezkręgowcach. Wszyscy jednak zainteresowali się stolikami, w których pod wbudowaną lupą zostały umieszczone owady, tj. motyle, komary, żuki czy szerszenie.

Po odwiedzeniu wszystkich pomieszczeń przeszliśmy do "Sali Chemicznej", w której po podzieleniu na 3 grupy badaliśmy właściwości torfu w 3 różnych wodach, a także same wody pod względem twardości. Na zakończenie udaliśmy się na miejsce, gdzie zostało rozpalone ognisko.

Uważam, iż wycieczka była naprawdę interesująca ze względu na to, że każdy miał okazję dowiedzieć się więcej o środowisku, z którym ma styczność każdego dnia.

 

Dominika

Międzynarodowy Dzień Ziemi

 

Od 1971 roku jest obchodzone Międzynarodowe Święto Ziemi, wymyślone przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Jest to akcja prowadzona corocznie wiosną. W tym roku będziemy obchodzić już 51. rocznicę tego święta. Ma ono na celu uświadomienie ludziom, że trzeba dbać o naszą planetę.

Wielu z nas nie dba o nasze środowisko, na przykład nie segreguje śmieci, nie oszczędza wody oraz prądu. Jest to bardzo złe postępowanie i nie należy tak robić.

Co to jest w ogóle segregowanie śmieci? Segregacja śmieci to sortowanie oraz grupowanie odpadów, które nadają się do ponownej modyfikacji. A co trzeba robić, żeby dbać o naszą planetę? Jest to naprawdę bardzo proste - wystarczy na przykład zamienić jazdę autem na jazdę rowerem. Dzięki temu będzie wytwarzana mniejsza ilość spalin, co da nam czystsze powietrze. Następną rzeczą jest zamiana plastikowych opakowań na torby wielorazowego użytku oraz rzeczy szklane lub papierowe. Kolejnym przykładem jest sadzenie drzew. Duża ilość drzew i roślin w środowisku dostarcza nam odpowiednią ilość tlenu. Tak małe rzeczy naprawdę mogą pomóc zadbać o nasze środowisko.

Pamiętajmy jednak, że o Ziemię warto dbać przez cały rok, a nie tylko dziś. Nie potrzebujemy żadnych wielkich przygotowań ani inwestycji. Wystarczą drobne gesty, które przy ogólnoświatowej sile i wspólnej pracy mogą okazać się naprawdę skuteczne.

 

                                                                                           Klaudia

Jak dbać o Ziemię małymi gestami?

 

Dzień Ziemi ma na celu promowanie postaw proekologicznych, zmobilizowanie społeczności do podjęcia działań na rzecz dokonywania pozytywnych zmian w środowisku naturalnym.

Nasza planeta, szczególnie w tych czasach, jest bardzo zanieczyszczona (np. intensywną produkcją smogu). Starajmy się, aby była czysta i zielona. Żyjemy na niej i to my, ludzie, powinniśmy o nią dbać.

Co roku są organizowane w miastach zbiórki, gdzie ochotnicy ruszają sprzątać pola, łąki, lasy i rzeki. Tam jest najwięcej zanieczyszczeń. Według mnie, tacy ludzie powinni zasługiwać na specjalną nagrodę. My również możemy wyruszyć w podróż, choćby wokół swojego domu. Możemy rozejrzeć się, czy nie zostały tam pozostawione śmieci.

A oto kilka sposobów jak dbać o Ziemię małymi gestami, które zrobią dużo dla środowiska:

- segreguj śmieci: plastiki wyrzucamy do specjalnego kontenera, szkło czy makulaturę traktujemy tak samo, one trafią do ponownego przetworzenia,

- oszczędzaj wody: zakręcajmy kran, gdy myjemy zęby; bardziej ekologiczne jest  mycie się pod prysznicem niż wannie,

- zrezygnuj z plastikowych toreb: o wiele ekologiczniej i mądrzej będzie wybrać torbę z materiału lub papieru,

- oszczędzaj energię elektryczną: gaśmy światło, gdy go nie używamy,

- szanuj naturę: nie zrywamy dzikich lub objętych ochroną roślin; NIE wyrzucajmy śmieci do lasu - mogą one pokaleczyć zwierzęta lub  wydzielać niebezpieczne substancje.

Mam nadzieję, że każdy zastosuje się do tych zasad i razem będziemy w stanie zmienić świat na lepsze. Ten dzień zbliża też do siebie ludzi. Jednoczą się, by razem móc oczyścić planetę z zanieczyszczeń.

 

                                                                                                         Rak

NASZA TWÓRCZOŚĆ

 

 

Ile ja bym dała, by widzieć Cię znów...

Ile by padło tych niewypowiedzianych słów...

Tysiąc SMS-ów bez odpowiedzi znów...

Wczoraj czułam ciepło Twych dłoni.

Oni może mi nie wierzą...

Oni zatopieni w monotonii.

Słyszałam jak mówisz mi "hej!".

 Nie mogłam ujrzeć Ciebie...

Już czułam jakby mniej.

Lubię jak ze mną jesteś,

Jak przychodzisz do mnie we śnie.

Choć Cię w nim nie widzę, to wiem, że jesteś.

Byłaś i będziesz...

 

 

W sadzie owocowym stara jabłoń ledwo stała...

Ciemna, pomarszczona, smutna i chora. 

Nie obrodziła już w tym roku jabłoń soczystymi owocami. 

Wisiały nieliczne i to z robakami.

Jeszcze ubiegłego lata jabłoń zachwycała swymi jabłkami.

Co się zatem stało? 

Już jej żywot dobiegł końca.

Już swoje obrodziła.

Była najpiękniejsza i najpiękniejsze miała owoce.

Niestety wszystko kiedyś przemija...

Nawet taka jabłoń, można powiedzieć: niczyja.

 

                                                                                 Zuzia

KOSTKA PUTANGENSA CZĘŚĆ V

Po sekundzie machina znalazła sobie nowy cel - kobietę, która powiedziała: „Pamiętam, jak jedna maszyna z firmy Basas eksplodowała w kosmosie...”. Ale czemu akurat maszyna wybrała ją, przecież dr Putangens był bliżej? Profesor musiał szybko podjąć decyzję, co teraz ma zrobić. Spróbować pomóc kobiecie? Pomóc kotu? A może (czego najbardziej się obawiał) miał spytać dr. Kostnego? Nie miał czasu na przemyślanie, obliczanie. TRZEBA BYŁO PODJĄĆ DECYZJĘ OD RAZU! Ludzie dookoła zaczęli panikować. Wybrał ostatnią opcję. Po chwili zauważył ex-przyjaciela koło śmietnika. Z trudem opowiedział mu o sytuacji, w której się znalazł. Jan uśmiechnął się i… odszedł. Putangens stał jak wryty i nie dowierzał. Dwie minuty później Kostny przyniósł szynkę, linę, sos tysiąca wysp oraz nóż. Gdy wynalazcy dotarli na miejsce, byli zdziwieni... maszyna wysysająca wspomnienia, która atakowała kolejną osobę, wytwarzała przepiękny sznur wspomnień. Dzięki kolorom było można zobaczyć wspomnienia i ich charakter. Niestety, nie był to czas na zachwycanie się.

Naukowcy zaleźli kota i sprawili, by umiał znowu mówić.

-Znowu gadam po ludzku! - powiedział wesoły futrzak - ale co z wynalazkiem?

-Myślałem, że ty masz jakiś pomysł… - odpowiedział Putangens.

-Muszę tylko zbliżyć się do kostki i ją powąchać. O i fajnie by było, gdyby mi nie wymazała pamięci - odparł sierściuch.

-Tylko, a jak cię kocie zwą? - zapytał Kostny.

-Diament - mruknął szybko pchlarz.

Dr Putangens wymyślił plan. Od razu się nim podzielił. Wszyscy się zgodzili, tylko trzeba było znaleźć coś, czym zainteresowałaby się maszyna. Rzucić w nią czymkolwiek nie miało sensu. Wrzasnąć też.

- Pamiętam, jak tych robotów nie było na świecie. Wtedy było tak pięknie i spokojnie - powiedziała starsza pani siedząca na ławce w Grocie Kwiatów.

Sześcian wybrał babcię na swoją kolejną ofiarę.

- Pamiętam, pamiętam, pamiętam. Roboty, maszyny, wynalazki, Basas!- zaczął krzyczeć (zgodnie z planem) wynalazca pożeracza wspomnień.

W tym samym czasie zwierzak podszedł i … powąchał kostkę. Udało się! Ale co z wynalazcą? Już za minutę straci wszystkie myśli, marzenia, chwile i całe życie.

-Nieeeeeeee!!! - rozległ się długi krzyk.

 

Co się wydarzy w ostatniej części? Kto krzyczał? Co się stanie z Putangensem? Czy kot będzie nadal mówił?

 

                           Ostatnia część powieści pojawi się w następnym numerze.

Ruzo

Przeżyjmy to jeszcze raz…

 

Dzień bez plecaka

 

Podczas dnia bez plecaka uczniowie muszą wykazać się niesamowitą kreatywnością. Kreatywne myślenie prowadzi do odnalezienie oryginalnych oraz stosownych rozwiązań, jakim w tym dniu było wymyślenie czegoś, co nie jest plecakiem, ale w czym można przynieść swoje rzeczy. W naszej szkole ten dzień został zorganizowany w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca. Z jednej strony fajnie, że dyrekcja wpadła na pomysł zorganizowania takiego dnia, jednak w tym dniu niektórzy uczniowie obchodzili również dzień wagarowicza i wielu postanowiło nie iść do szkoły, w wyniku czego nie przedstawili swoich pomysłów, czym można by było zastąpić plecak.

Tak jak wspomniałam, w tym dniu trzeba było zastąpić standardowy plecak czymś, co w ogóle nie jest przeznaczone do noszenia książek. Uczniowie naszej szkoły naprawdę świetnie poradzili sobie z tym zadaniem - mieli genialne pomysły. Były wśród nich między innymi koszyki sklepowe, transportery dla zwierząt, zabawkowe ciężarówki, przenośne lodówki oraz opona samochodowa. Nauczyciele również wykazali się kreatywnością i również przynieśli swoje rzeczy na przykład w koszach piknikowych. Robiono też zdjęcia najciekawszych ,,plecaków”, a ze wszystkich pomysłów zostały wybrane te najlepsze i najciekawsze, które zostały później wyróżnione oraz nagrodzone.

Tego dnia uczniowie również ubierali się na zielono oraz zakładali kolorowe skarpety z okazji kalendarzowego pierwszego dnia wiosny. Podsumowując, był to naprawdę bardzo ciekawy i nietypowy dzień ,w którym kreatywność była najważniejsza i mam nadzieję , że w naszej szkole będzie takich dni więcej.

 

                                                                                                     Justyna

 

Dyskoteka

 

Pierwszego marca tego roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka, w której uczestniczyły klasy 4-8. Imprezę w dużej mierze przygotowali uczniowie. Kupili napoje oraz słodkie przekąski. Przygotowali też stoły na stołówce oraz zadbali o dobrą muzykę.

Na początku wszyscy tańczyli w parach lub w kółeczkach. Później większość ludzi tańczyła belgijkę, choć wiele osób trochę myliło się w krokach, ale i tak uważam, że wychodziło im bardzo dobrze. W połowie dyskoteki odbyło się głosowanie na króla i królową balu. Najwięcej głosów udało się zebrać dziewczynie i chłopakowi z ósmej klasy. Ich nagrodą były korony i taniec na środku sali.

Impreza trwała kilka godzin, ale czas mijał tak szybko jakby zajęło to kilka chwil. Ludzie bardzo dobrze się bawili i chcieli, żeby trwała ona dłużej. Dużą rolę odegrali nauczyciele, którzy byli opiekunami tej dyskoteki. Zachęcali nas do wspólnego tańca i również w nich uczestniczyli. 

Moim zdaniem takie imprezy powinny być organizowane w szkole, żeby nas zintegrować. Takie zabawy pozwalają nam poznać rówieśników i nauczycieli z drugiej strony. Poznajemy się w sposób przyjacielski, a nie tylko na płaszczyźnie uczeń-nauczyciel. Myślę, że to bardzo potrzebne. Takie imprezy powinny odbywać się co jakiś czas. 

Zosia

 

 

Moda i trendy

 

Wraz z początkiem wiosny chcemy być modne i trendy. Oto kilka wskazówek jak to osiągnąć.

Kolory

Kolorem tej wiosny i lata został fiolet. Z intensywnych barw modny będzie różowy, fuksja, żółty, limonkowy, kobaltowy, czerwony oraz... pomarańczowo-ceglany. Mniej niż w poprzednich sezonach widoczne będą beże, karmele i szarości, ale bez obaw. Możemy w dalszym ciągu po nie sięgać. Jak nosić te modne kolory? Najlepiej każdy osobno, to znaczy jeśli danego dnia decydujemy się na kolorystykę żółtą, możemy wybrać każdą część garderoby w tym kolorze, ale w różnych odcieniach.

Długo czy krótko?

Długość mini króluje. Krótkie spódniczki nosimy do sweterków, bolerek, topów.

Spodnie

Oversizowe jeansy z wysokim stanem, długie, lekko rozkloszowane nogawki. Dzięki wysokiej talii optycznie wydłużają nogi. To świetny fason, jeżeli na pierwszym miejscu stawiamy na wygodę i nonszalancki styl.

Wzory

Najczęściej pojawiającym się deseniem będą paski w kolorach pastelowych i różnej grubości. Modne będą zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej.

Dodatki

Znów wracają złote łańcuchy. Mogą być one bardzo masywne, najlepiej noszone po kilka jednocześnie. Mała rzecz, a odpowiednio „wystylizowana” zmieni zwykły zestaw w hit.

 

Choć ten sezon to miks nawiązań do wielu dekad, to warto szczególnie zwrócić uwagę na lata 80: pastelowe kolory, jasny jeans, żakardowe tkaniny, cukierkowe, wesołe stylizacje, nieregularne kolorowe wzory. To dużo swobodnego luzu i wygody.

 

Nutka

SPORT

Piłka siatkowa

 

Dnia 11 marca 2022 roku odbył się finał grupy południowej w piłce siatkowej chłopców. Zawody, tak jak poprzednie, były rozgrywane na dużej sali gimnastycznej w Tykocinie. Do rozgrywek przystąpiły następujące 3 drużyny: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tykocinie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Mońkach oraz Szkoła Podstawowa w Choroszczy.

Zawody rozpoczęły się o godzinie 10:00, a mecz otwarcia rozegrała drużyna Moniek z zespołem z Tykocina. Pierwszy set przewagą 3 punktów (25:22) wygrała drużyna gospodarzy, jednak w drugim secie to goście mogli cieszyć się pewną wygraną, ponieważ wygrali go przeważając aż 7 punktami (18:25), co oznaczało, że aby wyłonić zwycięzcę tego spotkania, będzie potrzebne rozegranie tie-breaku. Trzeci set zaczął się od dominacji zespołu z Moniek, którzy do zmiany stron wygrywali aż 6 punktami (8:2), jednak po zmianie stron przewagę punktową zaczęła zdobywać drużyna z Tykocina, która ostatecznie wygrała ten set wynikiem 15:11.

Kolejnym spotkaniem na turnieju był mecz zespołu Tykocina z drużyną z Choroszczy. Zmęczeni gospodarze turnieju niestety polegli w pierwszym secie, przegrywając 25:27, jednak w następnym secie to Tykocin zwyciężył przewagą 7 punktów (25:18). Trzeci set pewnie wygrała drużyna Tykocina wynikiem 15:12.

Ostatnim meczem na tym turnieju było spotkanie pomiędzy zespołem Moniek a drużyną z Choroszczy. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 2:0 (25:18, 25:14) na korzyść Szkoły Podstawowej nr 2 w Mońkach.

Tykocin zakończył zawody zdobywając pierwsze miejsce, Mońki zajęły drugie miejsce, a zespół z Choroszczy zajął 3. miejsce.

 

maślak

 

Tenis stołowy

 

Dnia 22.03.2022 odbyły się finały wojewódzkie w indywidualnym tenisie stołowym. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Wielu uczestników zawodów grało w profesjonalnych klubach w tenisa stołowego.

O godzinie 8:15 mieliśmy zbiórkę w szkole, a o godzinie 8:30 wyjazd. Na zawody pojechały 4 dziewczyny oraz 4 chłopaków. O godzinie 9:45 byliśmy już w Dobrzyniewie Dużym, a o godzinie 10:00 rozpoczęły się zawody. Każdy był już skupiony na grze i na tym, aby zająć jak najlepsze miejsce.

Nadszedł pierwszy mecz w moim wykonaniu. Już na rozgrzewce zauważyłem, że przeciwnik umie bardzo dobrze grać i że nie będzie łatwo. Zaczęliśmy grać. Mój przeciwnik zaprezentował wiele niekonwencjonalnych zagrań, które było bardzo ciężko odebrać. Pierwszy mecz niestety przegrałem. Następnie musiałem zagrać drugi mecz, który był dla mnie meczem o wszystko, ponieważ jak zawodnik przegra dwa mecze, odpada z zawodów. Wyszliśmy na rozgrzewkę i od razu zauważyłem, że rywal jest umiejętnościami bardzo zbliżony do mnie. Zaczęliśmy drugi mecz. Postanowiłem zaskoczyć mojego rywala zagraniami, których nigdy jeszcze nie robiłem. Przeciwnik był bardzo zaskoczony moją grą i z niewielkim trudem wygrałem ten mecz. Nadeszła kolejna rozgrywka. Po przeciwniku było widać na pierwszy rzut oka, że umie grać i to nie będzie łatwe spotkanie. Zaczęliśmy. Rywal postawił mi bardzo duże wyzwanie i bardzo ciężko się z nim grało. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla przeciwnika. Niestety to była już druga przegrana i odpadłem z turnieju.

Dziewczynom z naszej szkoły zawody poszły całkiem dobrze, ale nam, chłopakom, nie za bardzo dobrze. Wiedzieliśmy jednak, że daliśmy z siebie wszystko i następnym razem wygramy.

Jakub

HOROSKOP

 

 

BARAN (21.03-19.04) - W kwietniu barany muszą postawić na cierpliwość. Zamiast robić wszystko w ciągłym pośpiechu, denerwując się, że coś nie wyjdzie, warto zacząć nowy miesiąc w pełnej harmonii i skupieniu. Barany mają robić wszystko bo chcą, a nie dlatego, że ktoś im karze. 

 

BYK (20.04-22.05) - Kolejny miesiąc przyniesie bykom spokój i uwolnienie od wcześniejszych problemów i zmartwień. Osoby urodzone pod tym znakiem będą czuć się oczyszczone ze wszelkich złych emocji. Wystarczy, że się postarają. 

 

BLIŹNIĘTA (23.05-21.06) -  Kwiecień dla bliźniąt będzie oznaczać nowe decyzje i wyzwania. Osoby z tym znakiem będą odnosić sukcesy bez najmniejszych trudności. Bliźnięta mają w sobie potencjał - tylko jeszcze o nim nie wiedzą. 

  

RAK (22.06-22.07) Marzec był jednym z udanych dla raków miesięcy. Kwiecień natomiast może przynieść im rozczarowanie i sporo zmęczenia. Pozytywne nastawienie może odmienić bieg rzeczy. Wystarczy chcieć.

 

  LEW (23.07-23.08) Lwy zrozumieją w kwietniu, że świat nie kręci się tylko wokół nich. To może przynieść im lekkie zaskoczenie i zdziwienie. Jednak wszystko, nad czym pracowały, przyniesie im sukces i motywację do dalszego działania. 

 

  PANNA (24.08-22.09) Pannom kolejny miesiąc da do zrozumienia, co warto w sobie zmienić. Kwiecień to nowe możliwości. Osoby urodzone pod tym znakiem powinny przyłożyć się bardziej do wszystkiego co robią, a ich praca będzie przynosić duże sukcesy. 

 

  WAGA (23.09-22.10) – Początek wiosny nie będzie zbytnio wagom sprzyjał. Będą one musiały mieć oczy dookoła głowy, aby niczego nie przegapić. Skupienie pomoże im w wielu czynnościach, np. w nauce. Przyniesie im to satysfakcję. 

 

  SKORPION (23.10-21.11) - Zwycięstwo. Pod takim hasłem nowy miesiąc rozpocznie skorpion. Dużo sukcesów i pozytywnych przeżyć przyniesie im kwiecień. Wystarczy, że włożą trochę pracy, a wszystko nabierze barw. 

 

STRZELEC (22.11-21.12) Strzelce powinny zacząć bardziej zwracać uwagę na innych, nie skupiając się tylko na sobie. Dzięki temu poznają nowe osoby i łatwiej im będzie się odnaleźć. Wystarczy, że pójdą za głosem serca. 

 

 KOZIOROŻEC (22.12-19.01)  Ostatnie miesiące dla koziorożca były ciężkie. Na szczęście w kwietniu, po wszystkich trudnościach, osoby urodzone pod tym znakiem będą mogły odpocząć. Ich wysiłek zostanie w pewien sposób nagrodzony. 

 

 WODNIK (20.01-18.02)   Dużo ciężkiej pracy przyniesie wodnikom kwiecień - prawdziwe zmęczenie i trochę negatywnych myśli. Jednak masz wokół siebie dużo przyjaciół. Jeżeli potrzebna będzie pomoc, wystarczy poprosić. 

 

RYBY (19.02-20.03) - Następny miesiąc pokaże rybom, że nawet najmniejsze działanie może wnieść wiele do życia. Kwiecień da rybom szansę poznania nowych osób, jak i nawyków, które warto zacząć stosować. Niech nie zmarnują tej szansy. 

 

                                                                    Nox 

 

Czuwające Panie Opiekunki: Marta Papis, Karin Skiba, Katarzyna Strelczuk

Grafik: Zofia Kitlas

Elitarna Kadra Redaktorska: Dominika Białecka, Maksymilian Klepacki, Jakub Dowgiało, Zuzanna Kopczewska, Hubert Czeladko, Klaudia Klimaszewska, Justyna Kosakowska, Zofia Malecka, Julia Ostrowska, Natalia Ostrowska, Kamila Piotrowska, Gabriela Szafrańska, Zosia Kitlas, Zosia Rudawska, Karolina Wiśniewska, Karolina Ciborowska, Anita Waszkiewicz, Maja Sikorska, Oliwia Rakowicz

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Tykocinie
    ul. Kochanowskiego 1
    16-080 Tykocin
  • 85 718 70 70

Galeria zdjęć