• Historia

•    Szkoła Powszechna w Tykocinie powstała w 1918 roku z chwilą odzyskania niepodległości. Prawdopodobnie imię Stefana Czarnieckiego otrzymała niedługo potem, może już w 1919 roku. Na pieczęci na świadectwie z 1925 r. widnieje napis: „Publiczna Szkoła Powszechna 7-mio kl. im. St. Czarnieckiego" Po II wojnie światowej, od 1944 roku, szkoła funkcjonowała w budynku dawnego Dworku Administratora, który przed wojną zajmował Sąd Powiatowy. W 1984 roku przeniosła się do nowego budynku, w którym działa do dzisiaj. Burzliwe dzieje nie ominęły imienia szkoły. Jak wspomina pan mgr Henryk Rembiszewski, długoletni nauczyciel historii, po wojnie „powstała [...] Szkoła Podstawowa, ale już bez imienia Stefana Czarnieckiego. Władze komunistyczne bały się, by czasem imię Czarnieckiego nie zaszkodziło socjalizmowi. Dopiero po przejściu Tykocina z powiatu wysokomazowieckiego do powiatu białostockiego w 1958 roku, wystąpiliśmy z wnioskiem i prośbą do Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku o przywrócenie szkole w Tykocinie imienia Stefana Czarnieckiego, ponieważ takie imię nosiła przed wojną. W związku z tym uchwałą WRN w Białymstoku przywrócono szkole imię Stefana Czarnieckiego, prawdopodobnie w 1960 roku".