Nasza szkoła bierze udział w projekcie – ESA Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
Jest to program informacyjny, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu na jego jakość. W ramach projektu ESA zainstalowany jest w szkole miernik, jakości powietrza, który w trybie ciągłym mierzy następujące parametry na zewnątrz szkoły:
• stężenie pyłu PM2.5
• stężenie pyłu PM10
• temperatura powietrza
• ciśnienie atmosferyczne
• wilgotność powietrza
Następnie zmierzone wielkości uśredniane są w okresach pomiarowych i raz na 5 minut wysyłane do centralnego serwera za pośrednictwem sieci Internetu. Serwer dokonuje agregacji zebranych danych, wyliczane są odpowiednie dane wynikowe i prezentowane na stronie www.esa.nask.pl oraz na ekranie informacyjnym w szkole.
Jak powstaje smog? Smog powstaje w bezwietrzne dni z wysokim ciśnieniem atmosferycznym. Wtedy szkodliwe cząsteczki nie unoszą się do góry i pozostają blisko powierzchni ziemi, co często wygląda jak mgła. Główną przyczyną takiego zjawiska jest spalanie niskiej, jakości węgla oraz drewna w domowych kotłach starego typu, piecach i kominkach oraz duży ruch samochodowy. Najwięcej zanieczyszczeń emituje spalanie w domowych piecach śmieci oraz węgla niskiej, jakości i mokrego drewna. Piece i kotły, w których jest spalany węgiel również muszą spełniać odpowiednie normy.
Od września 2018 funkcjonuje rządowy program Czyste Powietrze https://czystepowietrze.gov.pl , który zakłada pomoc finansową w zakresie wymiany źródła ogrzewania oraz termomodernizacji budynków.
Więcej na www.czystepowietrze.gov.pl
Jak smog wpływa na zdrowie? Smog zwiększa ryzyko zachorowania lub zaostrzenia wielu chorób, takich jak astma, przewlekła choroba płuc, zapalenie dróg oddechowych, zawał serca czy udar mózgu. Im bardziej zanieczyszczone powietrze, tym ryzyko zachorowania na różne choroby rośnie. Skutki oddychania brudnym powietrzem można poczuć na sobie bardzo szybko. Pojawiają się problemy z oddychaniem, bóle głowy, podrażnienia oczu, nosa i gardła. Szacuje się, że przyczyną 46 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce jest smog. Szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada za 15 proc. wszystkich zgonów z powodu raka płuc.
Znacznie więcej na ten temat dowiedzą się uczniowie na lekcjach: biologii, chemii, geografii i przyrody. Zapraszam.