Zbliżają się Mikołajki, i Boże Narodzenie. Dla czytelników najlepszym prezentem zawsze jest książka. Co ciekawego kupić? Czy kupić nowość, czy pozycję wydaną wcześniej, ale mającą bardzo dobre opinie czytelników? W pierwszym przypadku możemy być pewni, że osoba obdarowana nie ma jeszcze tej książki, a w drugim – jest ryzyko, że taką książkę już ma. Tu już sami musimy zdecydować. Bardzo dobre recenzje czytelników znajdziemy na stronie lubimyczytać.pl
- Dla najmłodszych można polecić wiersze Ewy Szelburg-Zarembiny, Doroty Gelner, Danuty Wawiłow, Natalii Usenko czy Michała Rusinka;
- Dla młodszych czytelników przeznaczona jest seria „Zaopiekuj się mną” wydawnictwa „Zielona Sowa” o perypetiach zwierzaków szukających kochającego właściciela. W tym uroku ukazały się H. Webb, S. Williams, Perełka, wyjątkowa kotka, H, Webb, Igiełka uratowana kotek,
- W tym roku ukazało się wiele komiksów z różnych serii. Są to np. Thorgal. t. 38. Selkie; Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa (komiks science fiction); Conan. T. 3 Powrót do Cymerii; Avengers. T. 6 Zderzenie Światów; Wujek Sknerus i Kaczor Donald – Najbogatszy kaczor świata, tom 5; 2 grudnia ukaże się 8 tom komiksu o Garfieldzie z serii „Tłusty koci trójpak”. Więcej informacji o komiksach, które ukazały się już i mają się ukazać można znaleźć na stronie https://swiatkomiksu.pl/
- Chłopaków ucieszy wiadomość, że tym roku ukazał się 14 tom „Dziennika cwaniaczka” (autor: J. Kinney);
- Dla starszych nastolatków Wydawnictwo Literatura przygotowało serię „Plus Minus 16”, w tym roku ukazała się książka K. Ryrych, Zyg-zyg marchewka. Bardzo ciekawe książki dla miłośników beletrystyki historycznej dla dzieci w różnym wieku Wydawnictwo Literatura oferuje w serii „Wojny dorosłych - historie dzieci”.
- Miłośnikom humoru Joanny Chmielewskiej przypadnie do gustu książki czeskiego pisarza Ewzena Bocka o przygodach arystokratki – są już 4 tomy po polsku – lub Małgorzaty Kursy, której najnowsza książka Wiedzmy w opałach ukazała się w bieżącym roku.
- Lubiącym kryminały można polecić tom Awers, zawierający 12 opowiadań polskich autorów kryminałów; Seryjni mordercy – historie z życia polskich seryjnych morderców przedstawiają polscy autorzy kryminałów, A. Bednarek, Obsesja; H. Coben, Chłopiec z lasu, K. Puzyńska, Śreżoga, C, Lagberg, Srebrne skrzydła ...i wiele innych wydanych w 2020 r.
- Powieści obyczajowe – to np. trzytomowy cykl Z. Mąkosy Wenedyjska winnica (Cierpkie grona, Winne miasto, Dolina nadziei);Z. Ossowskiej Ocalić życie, H. Cygler, Złodziejki świąt; A. Grabowska (Stulecie Winnych (pakiet 3 części),
` Wybór jest duży. Gdy nie możemy się zdecydować, zawsze możemy oferować bon do sieci księgarni – obdarowany wybierze to, co mu najbardziej się spodoba.
ŚWIETLICA POLECA
Kiedy z powodu koronawirusa dzieci nie chodzą do szkoły świetnym prezentem będą dla nich gry. Można tu przypomnieć ciekawe, rozwijające gry dla różnych grup wiekowych:
Dla przedszkolaków:
1. „Skrzaty” – to 3 gry, które ćwiczą spostrzegawczość dziecka. Gracze mają przed sobą dużo karteczek z kolorowymi skrzatami. Na przykład w pierwszej grze gracz losuje kartkę z poleceniem „znajdź skrzaty w zielonych czapeczkach” . Dziecko nie umiejące czytać zrozumie polecenie, gdyż na kartoniku jest narysowana zielona czapeczka
2. „Na wsi” – gracz losuje pogodę i w zależności od wyniku wybiera, jaką pracę na gospodarstwie wykona. Gra uczy podejmowania decyzji i przewidywania ich skutków.
Dla uczniów z klas I-III
1. „Kingdomino” - to gra taktyczno - strategiczna, bazująca na mechanice domino, w której gracze tworzą królestwo wokół swojego zamku za pomocą kolorowych kafli, które pasują do siebie jedną z części. W trakcie rozgrywki muszą dbać, by ich królestwo nie było zbyt małe, lecz także, by nie rozrosło się ponad miarę oraz stawiać na tak powstałej planszy specjalne budynki.
2. „Dobble” - można grać na klika sposobów. W zasadach można znaleźć pięć mini-gier. Najpopularniejszą jest wersja, w której wszystkie karty rozdaje się graczom, a jedną z kart kładzie na środku stołu. Na dany sygnał gracze patrzą na pierwszą kartę z góry, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Symbol nazywają głośno i szybko kładą swoją kartę na stole, przykrywając starą kartę. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol z nową kartą! Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart.
Dla uczniów z klas IV-VI
1. „Koncept” – gra podobna do gry „Kalambury”: celem jest odgadywanie haseł pokazywanych przez innych graczy. Ale... pokazujący nie może się odzywać ani nic pokazywać, czy rysować, do dyspozycji ma tylko planszę z różnymi obrazkami i za pomocą znaczników będzie wskazywał te, które będą miały was naprowadzić. W tę grę najlepiej grać w kilka osób.
2. „Sequence for Kids” - jej celem jest ułożenie tytułowego sekwensu, czyli układu 4 żetonów w linii prostej – w pionie, poziomie lub na ukos. Na planszy umieszczono bajkowe rysunki zwierząt, których kopie odnajdziemy w talii kart. Gra o małej powtarzalności, więc się nie nudzi.
Dla uczniów z klas VII-VIII
1. „Mr. Jack” – Gra dla 2 graczy. W trakcie rozgrywki, jeden z graczy przyjmie rolę Kuby Rozpruwacza, który po dokonaniu zbrodni próbuje opuścić szczelnie zamknięty East End. Drugi gracz - przedstawiciel Scotland Yardu - w trakcie gry ma tylko jedną szansę na udane odgadnięcie sprawcy. Gra kończy się ujęciem Kuby, jego ucieczką bądź nieudaną próbą wskazania mordercy.
2. „Azul” i „Azul witraże Sintry” - W trakcie rundy każdy gracz wybiera płytki z jednego z warsztatów dostawców i układa w swoim magazynie. Następnie wszyscy gracze jednocześnie - w ściśle określony sposób - przenoszą zebrane płytki na ścianę pałacu a w drugiej grze – szybki witraży. Po ułożeniu płytek na ścianie podliczane są punkty. Wygra gracz, który zdobędzie najwięcej punktów w trakcie gry.
3. „Taboo” - gracze dzielą się na dwa zespoły. W każdej rundzie jeden gracz bierze podstawkę z kartami i w określonym czasie stara się opisać jak najwięcej haseł swojej drużynie. Zasada jest jedna – nie może używać pięciu słów „taboo”, które znajdują się na karcie. Sprawia to, że gracz musi naprawdę nagimnastykować się, aby wyszukać słowa opisujące jego wyraz.
Dobrej zabawy życzy
Małgorzata Choińska