PROJEKT „Z SĄSIEDZKĄ WIZYTĄ. MÓJ PRZEWODNIK PO PODLASIU”
realizowany w ramach II edycji konkursu „Zapraszamy do Gry – Lokalne projekty Edukacji Kulturowej”, organizowanego przez WOAK w ramach projektu Podlaski Pomost Kultury, dofinansowanego ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.
W wymienionym wyżej przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie klasy IIIa Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Tykocinie, uczniowie klas 0 - III Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kruszewie oraz klasa IIa ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku. Założeniem projektu było zapoznanie dzieci z częścią dziedzictwa kulturowego Podlasia. Elementem spajającym całość stało się tworzenie przez uczniów własnych przewodników w oparciu o karty pracy składające się z materiałów do wycinania i wyklejania (budynki, postacie, fauna i flora oraz przedmioty związane ze zwiedzanymi miejscowościami). Uczniowie wzięli udział w warsztatach i zajęciach plenerowych w trzech miejscowościach: Kruszewie, Tykocinie i Białymstoku.
W Kruszewie odbyli pieszą wycieczkę na „Zerwany most”, poznali legendę związaną z tym miejscem; analizowali pobrane próbki wody za pomocą odczynników, tworzyli wielkoformatowy plakat – rzeczne impresje z wykorzystaniem zebranych gałęzi, liści i kwiatów, wreszcie – mogli spróbować słynnych ogórków kruszewskich i zwiedzić gospodarstwo, w którym są produkowane.
Tykocin odsłonił przed uczestnikami projektu wiele ciekawych miejsc i postaci związanych z jego historią. Tę wiedzę utrwalili podczas żywej lekcji historii (realizowanej przez pracowników Zamku) oraz w czasie gry terenowej mającej na celu szukanie i poznawanie charakterystycznych obiektów oraz postaci związanych z Tykocinem. Zwieńczeniem spotkania była rekreacja i zabawy integracyjne we FlisakParku.
19 VI miał miejsce wyjazd do Białegostoku. Tam, w Galerii Arsenał, uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach „Myśl a materia, czyli malarstwo fakturowe”, szukali odpowiedzi na pytanie, jak zobrazować swoje myśli i emocje, tworzyli własne malarskie kompozycje. Podczas zajęć terenowych wykorzystywali interaktywny przewodnik po Białymstoku dla dzieci pt. „Spacer z Kawelinem”.
Udział w projekcie dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie zawarli nowe znajomości oraz przekonali się o pięknie i magii naszego Podlasia. We wrześniu, w obecności zaproszonych gości, odbyła się uroczysta prezentacja wykonanych przez dzieci przewodników oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów. 16 IX 2018r., podczas wizyty w Polskim Radiu Białystok, uczniowie, rodzice i nauczyciele zgłębiali tajniki pracy reporterów, zwiedzali budynek radia i na antenie dzielili się wrażeniami z udziału w projekcie.
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania prezentacji:
prezentacja.mp4
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Oprac. Marta Papis, Jadwiga Berlińska