• GRUDZIEŃ 2022

          • Życzenia Świąteczne

             Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia kieruję do wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli, Pracowników szkoły, emerytowanych Nauczycieli i Pracowników najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Niech Dziecię Jezus, które się niebawem narodzi, wypełni nasze serca i umysły radością, dobrocią i miłością. Niech gwiazda, która prowadziła Mędrców, oświetli nasze domy ciepłem betlejemskiej stajenki.

            Nowy nadchodzący Rok 2023 niech przyniesie nam wszystkim choć na moment możliwość zauważenia, czego nie widać w ciągłym biegu - prostych radości. 

            Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tykocinie Maria Anna Frankowska Wicedyrektor Anna Konarzewska-Pogorzelska

             

            ***

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły składają serdeczne życzenia. Niech ten magiczny czas, w jakże pięknym okresie w roku, otuli Wasze serca.

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkiego najlepszego! Szczęścia, zdrowia, pomyślności oraz radośnie i przyjemnie spędzonego czasu z bliskimi. 

            Klasa IVa

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy: zdrowia, szczęścia, radości, rodzinnej i przyjemnej atmosfery przy wigilijnym stole oraz szczęśliwego Nowego Roku 2023!

            Klasa IVb

             

            Życzymy, by te Święta obfitowały w szczęście i nadzieję, a spotkania z bliskimi były roziskrzone śmiechem i radością. 

            Na Nowy Rok składamy życzenia zdrowia, pomyślności i pogody ducha.

            Klasa Va

             

            Z okazji świąt Bożego Narodzenia klasa 5b składa najlepsze życzenia. Dużo zdrowia, szczęścia i radości, czasu spędzonego w gronie najbliższych, karpia dobrego i Mikołaja bogatego, pierwszej gwiazdki najjaśniejszej oraz atmosfery świątecznej.

            Klasa Vb

             

            Niech te Święta będą dla Was radosną uroczystością, zapowiedzią szczególnie głębokiego miłosierdzia Bożego. Niech Bóg, którego macie w sercu, prowadzi Was przez cienie i blaski. Spokojnych Świąt w ciepłym, rodzinnym gronie. 

            Klasa VIa

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wielu dobrych chwil, przeżywanych z bliskimi w radości, spokoju i zdrowiu. Niech będzie to czas spędzony bez troski i zmartwień. Zbliżające się Święta to czas wypełniony życzliwością, to także czas układania nowych planów na nadchodzący Nowy Rok.

            Klasa VIb

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim nauczycielom życzymy dużo szczęścia i radości z wykonywanej pracy, sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów.

            Niech Wam sprzyja los w tej niełatwej pracy! 

            Klasa VIIa

             

            Z okazji zbliżających się świat Bożego Narodzenia życzymy wszystkiego co najlepsze dla uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły w tym magicznym czasie.

            Klasa VIIIa

             

            Wspaniałych, zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Dużo radości i dobroci, bogatego Mikołaja oraz wiecznej pomyślności i miłości. Samych pięknych chwil spędzonych w Nowym Roku! Niech zarówno te Święta, jak i przywitanie Nowego Roku 2023 będą wyjątkowe i niezapomniane!

            Klasa VIIIb

             

            zebrała Kala <3

             

            Święty Mikołaj 

            Święty Mikołaj (w języku angielskim: Santa Claus) to postać dziadka, który według baśni i różnych legend podczas świąt Bożego Narodzenia i okresu świątecznego rozwozi dzieciom (i nie tylko im) świąteczne prezenty. Przylatuje on na saniach ciągniętych przez renifery i wrzuca prezenty przez kominy domów. Dzieci zostawiają przy choince ciasteczka i mleko dla Mikołaja. Jeśli ciastka zostały zjedzone a mleko wypite, oznacza to, że był tu Mikołaj i zostawił prezenty. 

            Każdy wie, jak wygląda Święty Mikołaj. Ma on siwą, długa brodę oraz czerwony strój z czapką z białym pomponem. Przedstawia się go jeszcze w okularach. Jednak gdyby trzymano się przekazów z różnych kronik historycznych, to prawdziwy Święty Mikołaj wyglądałby zupełnie inaczej. Ten historyczny święty żył na przełomie III i IV wieku n.e. w Mirze. Był on biskupem, który też był dziadkiem z siwą brodą, ale z zupełnie innym wyglądem. Miał na sobie czapkę kapłańską z pastorałem oraz nosił worek prezentów i pęk rózg. 

            Święty Mikołaj ma tak samo jak my imieniny. Obchodzi je 6 grudnia, czyli w nasze mikołajki. Tego dnia dzieci, które przez cały rok były grzeczne, rankiem znajdują prezenty. Mikołaj chowa je w naprawdę różnych miejscach. Dzieci znajdują je pod poduszką, w butach lub też w świątecznych skarpetach. 

            Wiele osób zastanawia się jeszcze, gdzie tak naprawdę mieszka Mikołaj. Mieszka on w miejscowości North Pole na Alasce, czyli na biegunie północnym. Natomiast w Laponii znajduje się wioska Świętego Mikołaja. Tam święta Bożego Narodzenia trwają cały rok i przez cały rok Święty przyjmuje gości, odpowiada na listy, a Rudolf pasie się za domem.

                                                                                                                         Justyna

            Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach świata

            Święta Bożego Narodzenia to magiczny, grudniowy czas. W Polsce to wydarzenie jest wyjątkowo celebrowane, lecz czy tak samo jest w innych krajach? W jaki sposób w różnych zakątkach świata obchodzi się te święta, przeczytacie poniżej. 

            Pierwszym państwem, którego zwyczaje przeanalizujemy, są nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy. W tym kraju święta Bożego Narodzenia są obchodzone podobnie jak w Polsce przez trzy dni. W chrześcijańskich rodzinach, po uczestnictwie w mszy świętej, na choince są zapalane świece, po czym zasiada się do wigilijnego stołu. W Niemczech nie ma tradycji łamania się opłatkiem. Tam również rzeczą odmienną jest to, iż prezenty są składane na stole. W kolejne dni świąt Niemcy chodzą na msze do kościoła oraz spożywają wspólne, uroczyste posiłki. 

            Tak właśnie są obchodzone święta, lecz jak wyglądają przygotowania? Szykowanie się do tych uroczystości rozpoczyna się już w pierwszą niedzielę adwentu. Dzieci mają kalendarze adwentowe, często w kształcie domku z czekoladką na każdy dzień. Choinka jest u nich ubierana znacznie wcześniej, bo już nawet parę tygodni przed Wigilią. Zazwyczaj jest ona przystrajana ozdobami własnoręcznymi. Natomiast prezenty przynosi, oprócz Świętego Mikołaja, również Dzieciątko Jezus (zależy to od domowej tradycji). Tak samo jak w Polsce, w niemieckich miastach odbywają się wielkie, kolorowe, przystrojone świątecznymi lampeczkami kiermasze. U naszych zachodnich sąsiadów święta są bardzo podobnie obchodzone jak i u nas. Nie ma wielu różnic, lecz kilka da się zauważyć. 

            Sprawdźmy teraz jak ten czas spędzają Czesi. W Czechach, tak samo jak w Polsce, w dzień Wigilii obowiązuje ścisły post. Dzieciom się mówi, że jeśli będą przestrzegali tradycji, ujrzą złote prosiątko. Do uroczystej kolacji Czesi zasiadają, gdy na niebie ukaże się pierwsza gwiazdka. Jedną z wielu czeskich tradycji jest to, że nie można odejść od stołu wigilijnego. Jeśli ktoś złamie tę zasadę, najprawdopodobniej nie dożyje następnych świąt. Kolejnym zwyczajem jest przekrajanie jabłek na pół. Tradycja głosi, że jeśli ktoś zobaczy na środku gwiazdę, będzie miał zdrowie i szczęście przez następny rok. Jeśli natomiast ktoś zobaczy krzyż, będzie chorował. W Czechach prezenty pod choinką zostawia Jezusek. 

            Natomiast we Francji święta nie są aż tak bardzo celebrowane jak w Polsce. Wigilia nie ma w tym kraju wielkiego znaczenia, tak samo jak i utrzymanie religijności tych wydarzeń. Nikt nie przejmuje się chociażby zobaczeniem pierwszej gwiazdki. Nie ma też dzieci czekających na prezenty. Dostają je one dopiero pierwszego dnia i zależnie od rejonu państwa przynosi je kto inny. We Francji nie obchodzi się drugiego dnia świąt oraz nikt nie śpiewa ani nie słucha kolęd. Francuzi wolą coraz bardziej już teraz popularne piosenki świąteczne. Podsumowując, Francuzi nie obchodzą uroczyście świąt Bożego Narodzenia. 

            Zobaczmy teraz, jak to wygląda w Norwegii. Tam, w przeciwieństwie do Francji, świąteczny klimat czuć już od początku listopada. Wszędzie są ozdoby związane ze zbliżającymi się uroczystościami. W Norwegii popularne są jarmarki, pełne światełek, lampek i przeróżnych dekoracji. Norwedzy bardzo szanują w tych dniach czas spędzony z najbliższymi. Wraz z rozpoczęciem adwentu w Norwegii ludzie zaczynają coraz bardziej przygotowywać się do świąt. Kupują jedzenie, ozdoby na choinkę oraz przystrajają domki i ogródki. Jedną z większych różnic jest to, iż owszem, są tam popularne kalendarze adwentowe, ale zrobione własnoręcznie. Wielu wierzących Norwegów udaje się na mszę do kościoła, a wieczorem 23 grudnia zaczynają tzw. małą wigilię. Po uroczystej kolacji otwierają prezenty przyniesione przez Julenissena oraz śpiewają kolędy. 

            Przejdźmy teraz do Hiszpanii. Ciekawostką jest to, iż Hiszpanie nie świętują w grudniu, tylko 6 stycznia. Wówczas dzieci dostają prezenty od Reyes Magos tzw. Trzech Mędrców. Przyjeżdżają oni 5 dnia Nowego Roku, występują na wielkiej paradzie, rozdając cukierki dzieciom. Nam wydaje się dziwna tradycja polegająca na grze w loterii świątecznej ,,El gordo”. W Hiszpanii ani same święta, ani świąteczne obyczaje nie są aż tak bardzo docenione. Może inna sytuacja będzie we Włoszech?

            Tak, w tym kraju jest całkiem inaczej. Święta są obchodzone z ogromnym zaangażowaniem. Włosi spędzają je w gronie najbliższych. Mają oni wiele swoich tradycji, bez których święta nie miałyby sensu, np. szopka z przedstawieniem czy gra w karty po kolacji wigilijnej. Choinka w tym państwie nie jest aż tak ceniona. Owszem, udekorowane drzewko jest znane, ale pojawia się mniej więcej w co drugim domu. We Włoszech okres świąteczny trwa do 6 stycznia. W tą noc prezenty przynosi brzydka, stara, latająca na miotle czarownica, zwana La Befana.

            Podsumowując, w każdym z wymienionych państw święta Bożego Narodzenia są inaczej obchodzone i traktowane. Niektórzy celebrują ten czas w jak najlepszy sposób, inni zaś grają na loterii. Czytając to, można stwierdzić, jak ludzie są różni i jak podchodzą do takich wydarzeń. Warto, abyśmy my jako Polacy szanowali polskie tradycje bożonarodzeniowe, lecz, jak to się mówi: 

            ,,Co kraj, to obyczaj”.

             

            Julia 

             

             

            Świąteczne potrawy i ich symbolika w różnych regionach Polski

            Każdy z nas uwielbia święta Bożego Narodzenia, choćby przez klimat, jaki nam towarzyszy oraz pyszne potrawy i fascynujące tradycje. W tym artykule przedstawię

            Wam symbolikę potraw wigilijnych w różnych regionach Polski.

            Regionalne potrawy istotnie odróżniają regiony Polski. Zapewne myślisz, że w każdym domu je się 12 takich samych potraw. Warto jednak wiedzieć, że nie wszędzie wyglądają one identycznie. U jednych na wigilijnym stole królują kluski z makiem i pierogi, u innych barszcz czerwony lub ryba. Dowiedz się więc, jak dokładnie wyglądają wigilijne potrawy w różnych regionach Polski.

             

            Wigilia na Śląsku

            Śląski stół wigilijny był zazwyczaj wytwornie zastawiony. Tradycyjna zupa na Śląsku to siemieniotka. Jest to zupa z siemienia konopnego z uprażoną kaszą jęczmienną. Miała ona za zadanie ochronić domowników przed wrzodami. Niestety dziś ta potrawa jest już zapomniana, zastąpiła ją zupa migdałowa. Mieszkańcy uważali, że migdały uchodzą za symbol nowego życia i nadziei, dlatego nie mogło jej zabraknąć w wigilijnym jadłospisie. Na wigilijnym stole na Śląsku musiały być też obecne tradycyjne makówki. Powstają one z drożdżowych bułeczek przekładanych słodkim makiem i zalanych lukrem. Potrawy z makiem były uważane za symbol pomyślności i dostatku na cały nadchodzący Nowy Rok. Ponadto mak jest znakiem domu, który łączy wszystkich członków rodziny. Dlatego najczęściej występuje na wigilijnym stole.

             

            Wigilia na Mazowszu

            Głównym regionalnym daniem na Mazowszu były kłosy, inaczej: kluski z makiem. Miały one symbolizować przyszłoroczne zbiory pszenicy, więc im grubsze i dłuższe, tym lepiej. Oprócz klusek na mazowieckim stole wigilijnym serwowano ugotowane mielone ziemniaki (coś w rodzaju kopytek), kapustę z grzybami oraz kaszę jaglaną z olejem. 

            Dania rybne zazwyczaj występowały w Warszawie. Jednak dziś potrawy z ryb występują częściej. Jedną z nich jest np. ryba w galarecie, smażony karp oraz karp w śmietanie. Potrawy rybne na wigilię symbolizują życie i urodzaj. Nie bez powodu wierzono, że zapewnią dostatek, zdrowie i siłę.

             

            Potrawy wigilijne w Wielkopolsce

            Dawniej na wigilijnym stole w Wielkopolsce można było znaleźć wiele pysznych dań: zupę konopną, grochówkę czy też więdkę, czyli zupę z brukwi. Tradycyjnymi potrawami wigilijnymi były również kluski z sokiem z kiszonej kapusty oraz kluski z makiem i oczywiście kapusta. Liściaste warzywo (kapusta) było uznawane za symbol obfitości, urodzaju i bogactwa. Dlatego było ono często spożywane podczas uroczystej wieczerzy. 

            Po dłuższym czasie wigilijne tradycje bardzo się zmieniły, z dawnych potraw zachowało się niewiele. Z zup wigilijnych podaje się teraz barszcz czerwony i zupę grzybową. Mieszkańcy uważali, że zupa grzybowa gwarantuje zdrowie, siły witalne oraz trzeźwość umysłu. 

            Do popularnych wigilijnych deserów w Wielkopolsce zalicza się drożdżową struclę, czyli drożdżówkę z jabłkiem lub serem, makowiec oraz pierniki, które symbolizują bogactwo, dobrobyt i luksus.

             

            W każdym regionie Polski występują inne potrawy. Niektóre się powtarzają, a niektóre są własnymi, unikatowymi potrawami danego regionu.

             

            klaudia<3

             

             

            Jak powstają bombki?

             

            Bombki to piękne ozdoby świąteczne. Wykorzystuje się je w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W sklepach można znaleźć różne rodzaje, wielkości i kształty tych niezwykłych dekoracji. 

            W Polsce znajduje się kilkanaście fabryk bombek, a najbliżej nas jest fabryka „Łachów”, oddalona o 130 km. Bombki choinkowe ręcznie robione mają długą historię, bo pierwsza bombka została zrobiona w XIX wieku. Do dziś produkcja takich bombek wygląda bardzo podobnie. 

            Do tworzenia bombek wykorzystuje się szklane, przezroczyste rurki. Pierwszym etapem jest ogrzewanie szkła w wysokiej temperaturze (sięgającej dziewięciuset stopni

            Celsjusza) nad specjalnymi palnikami, dzięki czemu rurki stają się podatne na formowanie. Kolejny krok tworzenia bombek choinkowych to wydmuchiwanie. W ten sposób bombkom nadaje się konkretne kształty, mogą to być kule, jaja itp. W przypadku kulistych bombek robią to dmuchacze, dlatego pojemne płuca są tu bardzo istotne. Ścianki przyszłych szklanych ozdób muszą być nagrzane równomiernie, a praca odbywa się w wysokiej temperaturze i jest męcząca. Bombki w innych kształtach wytwarza się z pomocą aluminiowych form. Po wydmuchaniu, wnętrze uformowanej bombki jest srebrzone, czyli pokrywane azotanem srebra. Po zanurzeniu w ciepłej wodzie bombka, w której znajduje się ta substancja, staje się nieprzezroczysta, lustrzana i srebrzysta. Dzięki temu nałożone na zewnętrzną stronę bombki farby są bardziej wyraziste. Ostatnim krokiem jest dekorowanie. Żeby nadać jej jednolity kolor, macza się ją w lakierze do ozdób choinkowych. Następnie maluje się na niej pozostałe elementy. Farby oraz brokat nanoszone są na bombki ręcznie. Czasem stosuje się także cekiny i koraliki. Kiedy farba wyschnie, bombkę można wykończyć poprzez skrócenie krawędzi rurki, która jest pozostałością pierwszego etapu produkcji. Do otworu wkładany jest następnie metalowy kapsel z pętelką umożliwiającą zawieszanie bombki na nitce lub tasiemce. 

            W okresie Świąt Bożego Narodzenia bombki i ozdoby świąteczne wprowadzają do naszych domów wspaniałą atmosferę. Pomimo tego, że każdy z nas ma bombki schowane gdzieś w kartonach na strychu, to „magia świąt” działa i zawsze czujemy radość, kiedy możemy kupić nową, ładną ozdobę. 

             

            N.O.

            Świąteczny nastrój to nie tylko choinka

            Święta to niezwykły czas dla nas i naszych najbliższych, z którymi spędzamy te piękne chwile. Ozdobienie domu choinką czy dekoracjami świątecznymi nie jest najważniejsze, lecz dodaje nam to atmosfery. Dzięki temu jeszcze bardziej odczuwamy klimat Bożego Narodzenia. 

            Jednak możemy spędzić ten czas z bliskimi na rozmowie i zwykłym „byciu razem”, którego ostatnio ciągle nam brakuje. Przy okazji ozdabiania domu możemy się zbliżyć do siebie i wspólnie ubierać choinkę. Dekorowanie mieszkań w rodzinnym gronie jest to o wiele przyjemniejsze. 

            Magia świąt to moment, kiedy spotykamy się z najbliższymi, siadamy razem do stołu wigilijnego, na którym zawsze powinno znajdować się 12 potraw, bo tak mówi nasza polska tradycja. Cieszmy się tym pięknym czasem, podobnie jak wspólnie śpiewanymi kolędami. Dla wielu ludzi to największa radość. 

            Na twarzach dzieci uśmiech wywołują prezenty znajdujące się pod choinką, które przyniósł im Święty Mikołaj. Ale czy one są najważniejsze w święta? Prezenty to tylko mały gest do dopełnienia tego czasu. Ważniejsze są wspólne chwile spędzone z rodziną. Zarówno dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń, jak i pieczenie pierników przy śpiewaniu kolęd dopełnia atmosferę świąteczną. Najważniejsze, by robić to z bliskimi osobami, które tworzą właśnie magię świąt. Również wspólna modlitwa na pasterce jest czymś, przez co zbliżamy się do siebie. 

            W święta pamiętajmy o rodzinie i przyjaciołach. To oni są najważniejsi w tym czasie, a nie ozdobione domy czy prezenty pod choinką. To rodzina tworzy nam świąteczny klimat i wspólnie budujemy piękne wspomnienia na kolejne lata.

             

                                                    

                                                                                                      Klaudia

             

             

             

            Prezenty

             

            Wiele osób nie ma pojęcia, co dać drugiemu człowiekowi na święta czy inne okazje. Ludzie wsiadają w samochody i jeżdżą po sklepach, gorączkowo szukając czegoś do kupienia. Lecz zamiast wydawać fortunę na prezenty, powinniśmy je zrobić własnoręcznie. Czasami nawet podarunki, które są zrobione przez nas, wyglądają dużo lepiej, niż te kupione i na pewno spodobają się wiele bardziej. 

            Zapytacie pewnie: „Niby co takiego można zrobić własnoręcznie?”. Uwierzcie mi, że bardzo dużo. Jeśli potraficie szyć, na pewno komuś spodoba się szalik lub czapeczka zrobiona na drutach. Natomiast, jeśli próbujecie znaleźć coś dla młodszych osób, na pewno zadowolą je przytulanki. Zawsze są mile widziane uszyte torby na zakupy czy nawet własnoręcznie zrobiony stroik świąteczny.  Jestem pewna, że sprawdzą się również krasnale lub bałwanki zrobione ze skarpetki i ryżu. Wystarczy wziąć skarpetkę, wsypać do niej trochę ryżu, zawinąć ją w odpowiedni kształt, przykleić kilka dodatków i dorysować buźkę. Jest to szybkie, a zarazem bardzo pomysłowe. Świetny pomysł na prezent to także ramka na zdjęcia. Wystarczy kupić zwykłą białą ramkę, poprzyklejać lub napisać kilka drobiazgów i piękna ramka na zdjęcie jest gotowa. Zawsze można też upiec jakieś słodkości drugiej osobie, np. pierniki, ciasteczka lub nawet jakieś ciasto. Wystarczy, że znajdziecie przepis w Internecie, udekorujecie je lukrem i macie pyszne pierniczki. Bardzo fajnym prezentem jest także samodzielnie wykonana przez nas bombka na choinkę. Wystarczy kupić przezroczystą bombkę, kilka lakierów do paznokci i brokat. Wsypcie brokat do środka bombki, pokolorujcie ją lakierami i macie kolejny prezent gotowy. 

            Dużo osób mówi, że takie prezenty są bezużyteczne i mało wartościowe, lecz spójrzcie na to w inny sposób. Takie prezenty są unikatowe oraz pokazują, że włożyliśmy bardzo dużo wysiłku w ich przygotowanie. One są szczególnie cenne, ponieważ włożyliśmy w nie dużo pracy, serca oraz swojego czasu. Poza tym własnoręczne niespodzianki pozwalają nam również zaoszczędzić trochę pieniędzy.

            Jest naprawdę wiele pomysłów na takie prezenty. Jeśli znajdziecie chwilę, możecie sprawić taką niespodziankę swoim bliskim. 😊 

             

                                                                                                                Sztosiara<3

            EDUKACJA EKOLOGICZNA W NASZEJ SZKOLE

             

            Narwiański Park Narodowy  

             

            Narwiański Park Narodowy został utworzony pierwszego lipca 1996 roku. Ten Park jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych w całej Polsce. Znajduje się on w północno-wschodniej części naszego kraju, w województwie podlaskim, a dokładniej - na zachód od Białegostoku, pomiędzy miejscowościami Suraż i Rzędziany. Ma on obszar 681,23 ha, przy czym początkowo, wskutek nieprecyzyjnych pomiarów, uważano, że jest to 7350 ha i taka wartość jest podana między innymi w akcie powołującym park. Wokół parku wyznaczono otuliny o powierzchni 15 408 ha.

            Symbolem Narodowego Parku Narwiańskiego jest błotniak stawowy - gatunek dużego ptaka z rodziny jastrzębiowatych.

            Na terenie tego parku występuje 58 zbiorowisk roślinnych. Przeważa roślinność bagienna - zbiorowiska szuwarowe i wielkoturzycowe. Na obrzeżach występują łąki, olsy (las) i zarośla wierzbowe, ale również mineralne wzniesienia (grądziki), porośnięte przez traworośla.

            Flora roślin naczyniowych w Narwiańskim Parku Narodowym liczy ponad 500 gatunków. Wśród nich występują objęte ścisłą ochroną, takie jak grążel żółty, grzybienie białe, kosaciec syberyjski, mieczyk dachówkowaty, goryczka wąskolistna, goździk pyszny, rosiczka okrągłolistna i tym podobne. 

            Park  jest siedliskiem bardzo wielu zagrożonych gatunków ptaków, na przykład: bielika zwyczajnego czy bojownika bataliona. Można tu też zobaczyć między innymi gronostaje i tchórze.  Na jednym z trzech stanowisk w Polsce występuje chroniony motyl dzienny skrzypotek etypus. W tym parku żyje około 34 gatunki ssaków. Najważniejszymi są: bóbr europejski, piżmak, jeż europejski oraz większe, jak na przykład: jeleń europejski, łoś, sarna, dzik. Spośród 21 gatunków ryb żyjących w tym parku ochroną są objęte tylko trzy, a mianowicie: różanka pospolita, śliz pospolity, koza pospolita.

            Narwiański Park Narodowy ma również swoje atrakcje. Są to m.in.:

            • Przewozy łodziami pychówkami „obwodnicą narwiańską”, która biegnie wokół parku (cała trasa liczy około 90 kilometrów);
            • Kładka Śliwno -Waniewo długości ponad jednego kilometra. Łączy ona wsie Waniewo i Śliwno. Mogą korzystać z niej zarówno piesi, jak i rowerzyści, lecz część trasy pokonuje się na platformach pontonowych;

            -Wieże widokowe. W tym Parku znajduje się kilka wież widokowych. Zlokalizowane są w pobliżu miejscowości: Suraż, Łapy, Uhowo, Kurowo i nie tylko.

             

            KONSTANTYNOPOLITAŃCZYKOWIANECZKI XD

            Topniejące lodowce

             

            W dzisiejszych czasach świat zmaga się z wieloma problemami. Są to między innymi globalne ocieplenie, napięcia w skali międzynarodowej, inflacja, epidemia. Lecz jednym z najważniejszych, bardzo groźnym jest topnienie lodowców.

             

            Dlaczego lodowce topnieją? 

            Za topnienie lodowców odpowiada przede wszystkim emisja dwutlenku węgla i uwalnianie tlenków siarki do atmosfery przez przemysł. Innymi słowy - odpowiedzialna za to jest ludzkość. 

             

            Jakie zagrożenie stwarzają topniejące lodowce?

            W wyniku rozmarzania lodowców zamarznięta woda zmienia swój stan skupienia ze stałego - w ciecz. To powoduje  światowy wzrost poziomu wody. Przez to, że poziom oceanów i mórz wzrasta, zagraża to większości światowych miast położonych przy morzu. Kolejnym zagrożeniem, jakie stwarzają topniejące góry lodowe, mogą być chociażby bakterie i wirusy, które przez tysiące, a nieraz miliony lat się w nich znajdowały. Dzisiejsze organizmy oraz ich układy odpornościowe nie miały szans na zdobycie odporności przeciw nieznanym im dotąd wirusom i bakteriom, co sprawia, iż stanowią one śmiertelne niebezpieczeństwo. Warto zauważyć także, że w lodowcach zamknięta jest niezbędna ludziom słodka woda. Kiedy wskutek topnienia trafia ona do słonych oceanów, jej zapasy ulegają znacznemu uszczupleniu.

             

            Jak zapobiec topnieniu lodowców?

            O sposobach zapobiegania topnieniu lodowców myślą głównie naukowcy. Proponują między innymi takie inwestycje jak budowa specjalnych podwodnych tam na przedpolu lodowców szelfowych. Takie tamy miałyby zmniejszać dostęp ciepłej wody głębinowej do spodnich części półek lodowych, co znacząco spowolniłoby ich topnienie. Kolejnym ze sposobów jest zmniejszenie emisji dwutlenku. Celem każdego z nas powinno być więc przede wszystkim zmniejszenie spalania paliw kopalnych i emisji gazów cieplarnianych. 

            Możemy:

            • przesiąść się z samochodu na rower lub komunikację miejską,
            • obniżyć temperaturę w mieszkaniu o 1 - 2 stopnie Celsjusza,
            • zminimalizować zużycie energii elektrycznej.

            Jak widać proces, który zwiemy topnieniem lodowców, dotyczy nas wszystkich.

            Jeśli go nie zatrzymamy, może to mieć katastroficzne skutki w przyszłości zarówno dla nas, jak i naszej planety.

            A. W.

             

            Nietypowe zawody

            W ostatnim artykule pisałam o zapomnianych zawodach, a w tym przeczytacie o tych nietypowych.

            Są ludzie, którzy lubią podejmować wyzwania lub próbować nowych rzeczy. Z pewnością odnajdą się oni w jednym z takich nietypowych zawodów jak na przykład astronauta. Pewnie wiele osób w dzieciństwie marzyło o tym, aby zostać astronautą i latać w przestrzeni kosmicznej. Astronautyka to zespół nauk ścisłych, technicznych, biologicznych, medycznych i humanistycznych. Zajmują się one lotami poza atmosferę ziemską i poznawaniem przestrzeni kosmicznej. Studia przygotowujące lotnictwa i astronautyki to studia inżynierskie lub magisterskie, których program trwa zazwyczaj 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia). Kończą się one uzyskaniem dyplomu (inżyniera, magistra lub magistra inżyniera). Zadaniem takiego astronauty jest najczęściej badanie przestrzeni kosmicznej czy latanie w kosmos. Kosmonauta zarabia około 120 tys. dolarów rocznie. Jak na tak niebezpieczny i odpowiedzialny zawód nie jest to dużo. 

            Następnym zadziwiającym zawodem (i także chyba najbardziej wymarzonym dla ludzi, którzy lubią spać) jest tester łóżek i materacy. Pewnie niewiele osób wie o takiej profesji. Jak się okazuje, taki zawód istnieje. Tester przychodzi do pacy około 10.00 i do 18.00 testuje materace, leżąc na nich, a potem wrażenia opisuje na swoim blogu. Taka praca daje zarobek - około 5 tys. za parę godzin leżenia na łóżku.

            Kto chce pracować, może znaleźć coś dla siebie. Praca nie musi być wcale męcząca, może dawać dużo przyjemności, radości i pieniędzy.

                                                                                                                 Sikorka

             

            NASZA TWÓRCZOŚĆ

             

            ZA MAGICZNYM OKNEM

             

            ROZDZIAŁ 2: SKRZYNIA

             

            Po znalezieniu miejsca ze znakiem X i zauważeniu przez Ami małej karteczki, która podpowiedziała im, by kopać w tym obszarze, zaczęły to robić. W końcu łopata natknęła się na drewnianą skrzynkę. Wyciągnęły ją i otworzyły. Były w niej: garść słodyczy, biała sierść, probówka z mętną wodą, naszyjnik z kłem, niebieski i czerwony kabel, kawałek fioletowego materiału, biały, czysty kawałek papieru, piasek, wstążka oraz zwój z dziwnymi znakami.

            • Czemu tu są takie różnorodne przedmioty? - spytała Ania.
            • Nie wiem, ale powinnyśmy sprawdzić... - odpowiedziała Amelka.

            Dziewczynki zamknęły skrzynkę i zaniosły ją wraz z jej zawartością do pokoju obok sypialni. Zastanawiały się, po co komu tyle takich niepowiązanych ze sobą rzeczy. Po 10 minutach zobaczyły, że na skrzyni jest znak trzech trójkątów (dwa złączone ze sobą po lewej stronie i jeden po prawej, z kropką w środku). Postanowiły, że spytają o to panią Maję, która miała niebawem przyjść i przynieść im jedzenie.

            • Puk, puk - wydały dźwięk drzwi, które właśnie się otworzyły.
            • Cześć, dziewczynki! Przyniosłam wam pizzę z brokułami i kilka nowych ubrań na jutro - powiedziała pani Maja, podając im posiłek oraz odzież. Nie zwróciła uwagi na kufer.
            • Proszę pani… - zaczęła Królik - bo... znalazłyśmy w ogrodzie pewną rzecz, na której był taki znaczek - pokazała ręką narysowany na kartce symbol.
            • Nigdy nie widziałam czegoś takiego - odpowiedziała szybko i obojętnie Maja, po czym poszła do swojego domu.

            Przyjaciółki zjadły obiadokolację, a później rozmawiały i zastanawiały się nad rzeczami ze skrzyni. O 22:22 poszły spać.

            Ich kolejny tydzień spędzony w tym domu wyglądał tak samo. Co noc Ami śniła się ta sama mara nocna, codziennie pani Maja przychodziła dać im picie i jedzenie, codziennie próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie: „O co chodzi z tymi rzeczami ze skrzyni?”, codziennie musiały wieszać tą samą dużą, beżową firankę, która w nocy magicznie spadała. 

            Aż pewnego dnia usłyszały kroki dochodzące z drugiej części domu...

             

            C.D.N.  Ruzo

             

             

            Barbórka - święto górników

             

            Czwartego grudnia obchodzimy Barbórkę, która jest świętem górników. Górnicy mają kilku patronów, ale najbardziej znane to święta Barbara oraz święta Kinga - patronka górników w kopalniach soli.

            Według tradycji święto to obchodzone jest hucznie. Uroczystość rozpoczyna się mszą świętą w kościele, a następnie odbywa się szereg różnych oficjalnych wydarzeń.

            Są to pochody orkiestr górniczych, koncerty oraz występy artystyczne. 

            Na oficjalne uroczystości górnicy zakładają czarne mundury galowe. Każdy element stroju pełni pewną funkcję. Najbardziej charakterystyczna jest czarna, wysoka czapka z wyszywanym godłem górniczym i pióropuszem, zwana czako. Kolor pióropusza różni się w zależności od rangi górnika:

            • zielony zarezerwowany jest dla dyrektora generalnego górnictwa,
            • biały dla techników, inżynierów i dyrektorów górniczych,
            • czarny dla aspirantów i górników,
            • czerwony dla członków orkiestry górniczej.

            Ważnym i bardzo lubianym elementem górniczego święta są spotkania w karczmach. Górnicy zasiadają przy dwóch oddzielnych stołach. To podział na ,,stare strzechy” i ,,nowe strzechy” według posiadanego doświadczenia w pracy pod ziemią.

            Obie grupy rywalizują ze sobą w różnych konkurencjach: śpiewają pieśni górnicze i opowiadają dowcipy. W tym zwyczaju nie mogą brać udziału kobiety.

            Dzień Górnika to wspaniała okazja, aby podziękować im za ich ciężką i ryzykowną pracę. Należy życzyć wszystkim pracującym w kopalniach „Szczęść Boże”.

            Wyrażenie to jest tradycyjnym elementem górniczej kultury.

            Natalia

             

             

             

            „Wyrwani z niewoli”

            We wtorek 8 listopada mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole „Wyrwanych z Niewoli”. Przyjechali do nas pokazać, jaką rolę w naszym życiu odgrywa wiara i Bóg. Ich grupa składa się z dwóch panów: Jacka "Heresa" Zajkowskiego, który jest artystą hip-hopowym i Piotra Zalewskiego - magistra psychologii. 

            W czasie spotkania Piotr opowiadał o swoim życiu. Był on chłopakiem zakompleksionym, dlatego łatwo uległ złym autorytetom, co go wepchnęło w uzależnienie od narkotyków. Skończyło to się poważnymi problemami, między innymi nieukończeniem szkoły, otarciem się o kryminał i myślami samobójczymi. Jednak w pewnym momencie jego życia wszystko się zmieniło, trafił na ludzi, którzy wskazali mu dobrą drogę, na którą sam by nie dotarł. Po tym doświadczeniu postanowił pomagać innym, udał się na studia i tam wybrał psychologię, by jeszcze skuteczniej wspierać osoby zagubione. Zaczął odkrywać swoje talenty, nawet napisał książkę pt. "Wyrwani z Niewoli". Tym czynem udowodnił, że nie ma czegoś takiego jak rzeczy niemożliwe. Kiedyś nie zdał z języka polskiego, a teraz jest autorem książki. 

            Jacek jest od wielu lat na scenie "muzyki chrześcijańskiej. To autor wielu płyt, m.in.: „Kamienie Wołać Będą”, „Prawda Was Wyzwoli”, „Heres”, „Idę za Nim” i „Małe cuda”. Został lauratem nagrody głównej Feniks 2015 w kategorii „Muzyka chrześcijańska”. Podobnie jak Piotrek był pogrążony  w wielu uzależnieniach, lecz dzisiaj jest wzorem dla młodych. 

            Obaj pokazują, że można żyć inaczej, odkrywać swoje pasje i talenty. Właśnie oni jeżdżą po całej Polsce, ewangelizują i dają świadectwo swojego życia. 

             

            Kitek

             

             

            Skolioza

            Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem komputera, telewizora czy smartfona. Nie zastanawiamy się, do jakich skutków prowadzi taki tryb życia. A mogą być one bardzo poważne. Jednym z nich może być skolioza.

            Skolioza to najczęściej występująca wada postawy u dzieci i młodzieży. Do jej powstania przyczyniają się najczęściej brak ruchu oraz nieprawidłowa postawa przyjmowana podczas siedzenia. Oto kilka podstawowych objawów:

            • łopatki są wystające,
            • pojawia się garb z jednej strony pleców (tzw. garb żebrowy),
            • ramiona i biodra są na nierównej wysokości,
            • wcięcie w talii z jednej strony jest o wiele wyraźniejsze niż z drugiej strony, - jedna noga jest krótsza, a druga dłuższa (przy zaawansowanej skoliozie).

            Skolioza często nasila się w okresie dojrzewania, czyli w czasie intensywnego wzrostu. Wówczas mięśnie nie nadążają za rozwojem kośćca i nie stanowią wystarczającej podpory dla kręgosłupa. Skoliozy nie należy lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności krążenia.

            Jeżeli podejrzewasz, że masz skoliozę, udaj się z rodzicem do lekarza pierwszego kontaktu. On podejmie decyzje dotyczące badań i dalszego leczenia czy rehabilitacji.

            By zapobiec tej chorobie, należy prowadzić higieniczny tryb życia. Bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej postawy podczas siedzenia oraz odpowiednie odżywianie. Jednak najważniejsza jest aktywność fizyczna. Dlatego korzystajmy z lekcji wychowania fizycznego, a w czasie wolnym wybierzmy ruch i sport zamiast telefonu czy komputera.

             

            Miyuki 

             

             

            Trochę o uzależnieniach

            Bardzo łatwo popaść w różnego rodzaju uzależnienia. Myślę, że wśród młodzieży najbardziej popularnymi uzależnianiami są: zakupoholizm, czyli uzależnienie od kupowania różnych rzeczy oraz uzależnienie od telefonów, komputerów, czyli fonoholizm.

            Korzystanie z telefonów stało się powszechne. Za ich pomocą komunikujemy się z innymi ludźmi, dzięki nim mamy dostęp do różnych portali społecznościowych, gier, filmów oraz wiele innych możliwości. Niektórzy nie rozstają się ze swoim smartfonem nawet wtedy, gdy jedzą lub odpoczywają. Przesiadują przed ekranem godzinami, a potem dziwią się, że nie mają czasu na np. odrobienie lekcji, spotkanie w gronie znajomych czy rodziny.

            Uważam, że uzależnienie od telefonu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia psychicznego i wyniszczające dla mózgu. Najgorsze jest to, że w takie uzależnienia popadają osoby w bardzo młodym wieku. Uzależnienie od telefonu komórkowego jest przez wielu specjalistów zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Jak rozpoznać, że jest się uzależnionym?

            Oto kilka podstawowych objawów:

            • spędzanie dużej ilości czasu w ciągu dnia na korzystaniu z telefonu,
            • nieustanne zerkanie na ekran telefonu,
            • zaniedbywanie swoich obowiązków,
            • pogorszenie nastroju w sytuacji, gdy korzystanie z telefonu jest niemożliwe,
            • zrezygnowanie z innych form aktywności na rzecz spędzania czasu wolnego przy telefonie.

            Drugim wspomnianym uzależnieniem jest zakupoholizm. Główną przyczyną zakupoholizmu jest wzrost popularności konsumpcyjnego podejścia do życia. Wiąże się to w dużej mierze z możliwością zakupów online, wieloma promocjami czy wyprzedażami, często stanowiącymi pokusę, której nie jesteśmy w stanie się oprzeć. Nadmierne zakupy to wydawanie pieniędzy, co prowadzi do negatywnych konsekwencji.

            Objawy zakupoholizmu to:

            • kupowanie niepotrzebnych rzeczy lub produktów i chowanie ich, często nawet bez odpakowania,
            • duże straty pieniężne,
            • kontynuowanie zakupów pomimo szkodliwych następstw,
            • częste myślenie o nowych zakupach i odczuwanie podekscytowania podczas zakupów. Objawów zakupoholizmu jest wiele, ja wymieniłam tylko kilka z nich.

            Mam nadzieję, że ten artykuł w jakiś sposób uświadomił Wam, że uzależnienia bardzo dużo kosztują. Możemy stracić kontrolę nad swoim życiem, zdrowiem, możemy stracić przyjaciół.

             

            Rak

             

             

            MovieStarPlanet

            Przedstawiam Wam dzisiaj grę, którą, mam nadzieję, znacie. Jest to MovieStarPlanet. Znajdziecie tu ciekawostki, fakty i informacje na temat MSP (MovieStarPlanet) i stworzyciela gry. Jest to darmowa gra edukacyjna, stworzona przez duńskiego projektanta gier Clausa Jensena. Została ona wydana w 2009 roku. Polski serwer pojawił się dopiero w 2011r. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Dostępna jest na platformach iOS, Android i Microsoft Windows.  MovieStarPlanet zdobyła ogromną popularność na całym świecie. W czerwcu 2013 roku, grało w nią 100 milionów użytkowników. Obecnie gra w nią 10 milionów użytkowników miesięcznie. Sukces gry przyczynił się do otwarcia w Danii markowej sieci sklepów z koszulkami, a także do powstania czasopisma wydanego przez Egmont.

            Gra polega na tworzeniu własnych gwiazd filmowych (postaci). Możliwe jest też umeblowanie pokoi i rozmawianie z innymi graczami na chatach, np. w kawiarni.

            Gracze mogą kupować tak zwane vipy. Najdroższy kosztuje 239.99 i jest on na 1 rok.

            Jednak nie każdego stać na vipa. Na dole umieściłam krótką listę, jak można spędzać czas:

             

            Bez vip'a

            -dodawać zdjęcia,

            -przebierać moviestar (swoją postać) w ciuchy przeznaczone dla graczy bez vip'a,

            -chodzić po chatach,

            • kupować animacje, które zastosujemy w filmach (animacje dla ludzi bez vip)

            -kupować tła także do filmów (dla ludzi bez vip)

            -robić artbooki,

            -opiekować się zwierzaczkiem,

            -kręcić filmy,

            -dekorować swój pokój itp.

             

            Dla ludzi z vip'em:

            -kupować: animacje, tła, ciuchy, oczy, nosy, makijaże itp. dla vip'ów,

            -otwierać skarbonkę, z której mamy fame, diamendy, starcoins (pieniądze),

            -mieć dużo więcej znajomych,

            • robić: artbooki, filmy, dodawać zdjęcia itp.

            -chodzić po chacie.

             

             

            Ciekawostki:

            1. Założyciel MovieStarPlanet ma swoje konto, które zostało najprawdopodobniej skradzione i pewnie właśnie z tego powodu zostało one usunięte przez moderatorów.
            2. 18 lutego 2008r. oficjalnie nazwa " Moviestarplanet " została zarezerwowana.
            3. Pierwszy serwer MSP powstał 1 stycznia 2009r. w Danii, a w Polsce 1 stycznia 2011r. 
            4. Pierwsze "10 sek" pojawiło się u Moviestar fanclub14.
            5. Kiedyś osoba członkostwa VIP miała nick koloru czerwonego - a nie, tak jak dzisiaj, żółtego.
            6. Kiedyś zamiast kichnięcia lub zdjęcia głowy Moviestar, stojąca dłuższy czas w bezruchu, bawiła się zapalniczką.
            7. 25 kwietnia 2012 r. zwiększono ilość lvl'i z 20 na 25, a następnie 13 stycznia 2014r.

            na 100.

            1. Kiedyś "Zwariowane karty" nosiły nazwę " Szalone karty".
            2. 25 kwietnia 2012r. to początki "nowego MSP", czyli zmiana wyglądu strony na bardziej kolorowy.
            3. AnanaseQ kiedyś była uważana za moderatora.
            4. Na MovieStarPlanet gra wiele moderatorów.

             

            Jak już zapewne wiesz, MovieStarPlanet stworzył Claus Lykke Jensen, ale czy wiesz o jego przeszłości? Claus Jensem urodził się 29 kwietnia 1977 roku w Nykøbing Falster w Danii. Obecnie jest dyrektorem generalnym firmy MovieStarPlanet. Przed swoją karierą jako projektant gier był piłkarzem. Grał między innymi na mundialu w

            2002 roku. Jednak menedżer angielskiej drużyny - Fulham-Lawrie Sanchez rozwiązał z nim kontrakt 17 maja 2007 roku.

             

            Ciekawostki:

            1.Podczas kariery piłkarskiej mierzył 183 cm wzrostu i ważył 79 kg.

            2.Jego konto posiada ActorID o numerze 5.

            3.Rozpoczął karierę trenerską w duńskim Nykøbing FC.

            4.W 2014 jego konto na MSP zostało zhakowane, i zablokowane na stałe.

             

            To już wszystko na dzisiaj. Mam nadzieję, że zaciekawiłam Was i dowiedzieliście się dużo cennych informacji na temat gry MovieStarPlanet. Czekajcie na więcej tekstów mojego autorstwa. Do zobaczenia wkrótce.

            KC

            Kilka słów o autyzmie

            Autyzm (ASD) jest zaburzeniem neurorozwojowym, którego objawy ujawniają się już na wczesnym etapie rozwoju i w różnym stopniu są obecne także w dalszym życiu człowieka. Około 1 na 100 dzieci w Europie ma to zaburzenie. Występuje ono 4 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek. Objawy u dziewczynek wyglądają trochę inaczej niż u chłopców, przez co dziewczynki diagnozę o swoim zaburzeniu mogą otrzymać późno lub w ogóle.

            Objawy autyzmu są widoczne w trzech obszarach:

            • Relacje z ludźmi
            • Mowa i komunikacja
            • Stereotypowe zachowania, zainteresowania i wzorce aktywności.

            Objawy autyzmu w zakresie komunikacji:

            • Unikanie kontaktu wzrokowego
            • Trudności z odczytywaniem mimiki twarzy, tonu głosu, gestów rozmówcy • Branie wypowiedzi zbyt dosłownie (nierozumienie poczucia humoru, ironii, metafor)
            • Wypowiedzi mogą sprawiać wrażenie nieadekwatnych do sytuacji.

            `Autyzm bardzo często łączy się z nietypowym odbieraniem świata za pomocą zmysłów.  Osoby takie mogą odczuwać zwykłe bodźce jako mało intensywne (np. nie czują uścisku dłoni) albo zbyt intensywne (np. uścisk dłoni czują tak silnie jak poparzenie). Problemy z nadwrażliwymi zmysłami albo zbyt małym odczuwaniem przez zmysły mogą być bardzo dotkliwe. Wiele osób dotkniętych autyzmem mówi o tym, że kiedy patrzą drugiej osobie w oczy, to odczuwają dyskomfort lub nawet ból. Niektórzy, przebywając w tłocznym, pełnym głośnych dźwięków pomieszczeniu, opisują uczucie paniki i przeładowania bodźcami. Zdarza się, że osoby ze spektrum autyzmu odczuwają swoje ciało jakby nie miały nad nim pełnej kontroli. 

            Leczenie

            Im szybsza interwencja terapeutyczna, wspierająca pacjenta i korygująca deficyty rozwojowe, tym korzystniejsze rokowanie. Dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie ASD. Oddziaływania terapeutyczne mają prowadzić do usamodzielniania i lepszego funkcjonowania na co dzień, a na dalszych etapach życia – do sprawnego funkcjonowania społeczno-zawodowego.

            ONZ uznaje autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka oraz cukrzycy.

            Wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób wzrasta również wiedza na temat przyczyn, objawów i metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, jednak świadomość społeczna na temat ASD wciąż jest niewystarczająca. Pamiętajmy, że autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie relacji z innymi, sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych. 

            Jak skutecznie wspierać osoby w spektrum autyzmu? Odpowiedź jest prosta:

            AKCEPTOWAĆ.

             

            Miyuki

             

             

             

             

            Czuwające Panie Opiekunki: Karin Skiba, Katarzyna Strelczuk

            Grafik: Nadia Dziedziach

            Elitarna Kadra Redaktorska: Hubert Czeladko, Klaudia Klimaszewska, Justyna Kosakowska, Zofia Malecka, Julia Ostrowska, Natalia Ostrowska, Kamila Piotrowska, Gabriela Szafrańska, Klaudia Pilis, Zuzanna Żukowska, Natalia Backiel, Monika Malinowska, Zofia Rudawska, Karolina Ciborowska, Maja Sikorska, Anita Waszkiewicz, Oliwia Rakowicz, Andrzej Wojtecki